Ministerstwo kupuje kolejne krwiobusy
Dzisiaj Zakład Zamówień Publicznych przy Ministerstwie Zdrowia ogłosił kolejny przetarg na dostawę łącznie 4 szt. mobilnych punktów poboru krwi na bazie wysokopokładowych autobusów turystycznych. Wszystkie mają zostać wyprodukowane w 2014 r. Zakup ambulansów jest realizowany z programu „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”, o którym pisaliśmy w InfoBusie tutaj . Dotychczas w ramach ministerialnego projektu zakupiono w latach 2009 –2013 łącznie 19 mobilnych stacji poboru krwi. Jak do tej pory wszystkie te zamówione przez Ministerstwo pojazdy zostały dostarczone przez jedną firmę –Zeszuta z Radomia i bazowały na autokarach Mercedes-Benz Travego. Można je spotkać w barwach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) działających w: Olsztynie, Lublinie, Zielonej Górze, Krakowie, Kaliszu, Słupsku, Radomiu, Opolu, Rzeszowie, Wałbrzychu i Łodzi. W zeszłym roku pojawiły się w także Białymstoku, Szczecinie, Gdańsku i Kielcach. Zamówione w tym roku egzemplarza mają wesprzeć flotę Centrów w Bydgoszczy, Katowicach, Wałbrzychu i Warszawie. Czy ponownie będą to pojazdy marki Mercedes-Benz? O tym przekonamy się najwcześniej 8 kwietnia br., kiedy zaplanowano otwarcie ofert. Podobnie jak w zeszłorocznym przetargu. Ministerstwo zastosowało dwa kryteria wyboru oferty: – cena (90% wagi) oraz parametry techniczne (10%). Termin pełnej realizacji zamówienia upływa 6 miesięcy od daty zawarcia umowy, jednak nie później niż do dnia 15 listopada 2014 r.
Prezydent oddaje krew w Mercedesie
O tym jak najnowsi „krwiopijcy”spod znaku Mercedes-Benz i Zeszuta sprawują się w akcji przekonał się 12 marca br. prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który oddał krew w należącym do RCKiK Gdańsk ambulansie na bazie Travego. W tym dniu –w ramach akcji „Krwista nominacja”–swoją krew chciało oddać w sumie 50 ochotników, z czego 36 postanowiło oddać krew po raz pierwszy. Po wstępnych badaniach do pobrania krwi zakwalifikowano 28 osób. Łącznie zebrano 12,6 litra cennego płynu. –„Krew to taki dar, który trudno zastąpić. Dlatego osiem lat temu zdecydowałem się zostać krwiodawcą. I wszystkich zachęcam, by również zdecydowali się na podobny gest – mówił prezydent Adamowicz. – Tym bardziej cieszy mnie, że dziś w kolejce przed krwiobusem ustawiło się tylu pracowników magistratu”- dodał. Na parkingu Urzędu Miejskiego pojawił się również Dominik Karbowski, student Politechniki Gdańskiej i inicjator akcji „Krwista nominacja”. To właśnie on nominował prezydenta Gdańska do oddania krwi. Zgodnie z zasadami akcji teraz prezydent miał wskazać kolejną osobę, bądź osoby, które powinny podjąć wyzwanie i oddać krew. –„Nominuję społeczność akademicką Politechniki Gdańskiej – pracowników, wykładowców, studentów. Jesteście przedstawicielami znakomitej uczelni, wyśmienitymi naukowcami, specjalistami. Wierzę, że i tym razem pokażecie na co was stać”- powiedział prezydent Gdańska. To oznacza, że niebawem czerwony krwiobus pojawi się na terenie Politechniki Gdańskiej, gdzie będzie można podzielić się z innymi jednym z najcenniejszych darów, jakim jest nasza krew.
Polska flota krwiobusów
Aktualnie na terenie Polski użytkowanych jest ok. 28 mobilnych punktów poboru krwi „fabrycznie”do tego celu przystosowanych, w tym 19 szt. na bazie Mercedes-Benz Travego, 11 szt. na bazie Solaris Vacanza, 2 szt. na bazie autokarów Neoplan, 1 szt. Kapena Ambra i 1 szt. Autosan H9-21. Poza Mercedesami pozostałe autobusy pełnią tą ważną funkcję w następujących miastach: Bydgoszczy (2 szt. Solaris Vacanza 12 z lat 2004 i 2008), Gdańsku (1 szt. Kapena Ambra z 2003 r. i 1 szt. Solaris Vacanza 13 z 2008 r.), Katowicach (1 szt. Neoplan N316 i 3 szt. Solaris Vacanza, w tym dwa w wersji 13-metrowej z lat 2007-2008 i jeden w wersji 12-metrowej z 2002 r.), Kielcach (1 szt. Autosan H9-21 z 2000 r.), Poznaniu (2 szt. Solaris Vacanza 12 z lat 2007 i 2008), Raciborzu (1 szt. Solaris Vacanza 13 z 2009 r.) i Warszawie (2 szt. Solaris Vacanza 13 z 2006 r.) Nie można również zapomnieć o wyjątkowym ambulansie na bazie Neoplana Starlinera zakupionego przez fundację Krewniacy. Oprócz tego na terenie całego kraju użytkowanych jest wiele innych pojazdów na bazie busów lub adoptowanych na mobilne punkty poboru krwi z używanych autobusów miejskich czy międzymiastowych.