Ministerstwo Energii: Elektromobilność szansą Polski
26 października w panelu dyskusyjnym w konferencji”Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki” zabrał głos takżewiceminister energii Michał Kurtyka. W spotkaniu wzięła udział także wiceminister rozwoju Jadwiga Milewicz oraz Wiesław Cieśla (Solaris), Karol Zarajczyk (Ursus) iMałgorzata Durda (Volvo).
– Autobusy elektryczne stają się coraz bardzie powszechne.Ten obszar stanowi istotny element rozwoju elektromobilności w Polsce ? mówiłwiceminister energii Michał Kurtyka. W dyskusji udział wzięła także
Biorący udział w panelu „Elektryczny autobus ? szansa napolską specjalizację” wiceminister Kurtyka podkreślał, że rozwójelektromobilność to szansa na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. ? Roląpaństwa jest tworzenie warunków do rozwoju innowacji. Dlatego razem zpartnerami z rządu stawiamy na ten obszar, wspieramy jego rozwój ? mówił.
Dodał, że ME przygotowało pakiet rozwiązań legislacyjnychktóre w sposób kompleksowy mają wesprzeć rozwój tego obszaru.
? W tej chwilidobiegają końca konsultacje propozycji opracowanych przez nas w ramach Pakietuna Rzecz Czystego Transportu. Chcemy aby dialog dotyczący kierunków rozwojuelektromobilności miał charakter stały. Dlatego będziemy rozmawiać zewszystkimi zainteresowanymi tym tematem ? powiedział. Podkreślił także, żeistotną rolę w tym kontekście ma do odegrania sektor motoryzacyjny.
Podsekretarz stanu z ME zauważył również, że coraz więcejsamorządów decyduje się na wymianę autobusów na elektryczne.
? Władze lokalnepotrzebują wsparcia w zakresie budowy infrastruktury i obsługi baterii.Konieczne jest wypracowanie nowych modeli biznesowych w tym obszarze ? mówiłwiceminister Kurtyka. Podkreślał, że ME wspólnie z Ministerstwem Rozwoju orazNarodowym Centrum Badań i Rozwoju chce wspierać wypracowanie takich modeli.
W trakcie konferencji na parkingu przed gmachem ministerstwaodbyła się również wystawa pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnychzorganizowana przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.
Pakiet na Rzeczy Czystego Transportu
Na przedstawiony przez ME Pakiet składają się z trzy dokumenty:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Szef resortu energii zwrócił uwagę, że plany ME mającharakter wieloletni. – Zaczynamy od działań skierowanych do aglomeracjimiejskich ? gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania – wkolejnych etapach proponujemy rozwiązania na poziomie całego kraju ?podkreślał.
– Dzięki temu projektowi możemy wyprzedzić światowe trendy i sprawić,że Polska będzie odgrywać istotną rolę w obszarze elektromobilności ? ocenił.Dodał, że rozwiązania opracowane przez ME mają stabilizować system energetycznyoraz pozytywnie wpływać na ochronę środowiska naturalnego i na gospodarkękraju.
Wiceminister Kurtyka z kolei przedstawił szczegółowezałożenia Pakietu. Zaznaczył, że rozwiązania zaproponowane przez ME stanowiąkompleksowy pakiet rozwiązań legislacyjnych.
? Tworzymy fundamenty pod stabilnyrozwój obszaru elektromobilności w Polsce. chcemy stworzyć podmiotomzaangażowanym w rozwój tego obszaru jak najlepsze możliwości do działania ikonkurencji na europejskim rynku ? podkreślał podsekretarz stanu w ME.
Ministrowie poinformowali, że zarówno Plan RozwojuElektromobilności w Polsce, jaki i Krajowe ramy polityki rozwoju infrastrukturypaliw alternatywnych zostały już skierowane do konsultacji publicznych. Projektustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, którypowołuje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu jest także w trakcie konsultacji.
„