Minibus Mercedes-Benz Sprinter (1)
Mercedes-Benz dysponuje obecnie bogatą ofertą minibusów, do której należy 14 podstawowych modeli przeznaczonych do transportu regionalnego, turystycznego i miejskiego. Sprintery dzielą się na 4 podstawowe serie: Transfer, Travel, City, City 77 oraz Mobility. Pojazdy Transfer są dostępne w 4 długościach i oferują od 12 do 22 miejsc. Seria Travel jest przeznaczona do ruchu turystycznego, City –to wykańczana ręcznie wersja miejska, a Mobility –minibus dla pasażerów niepełnosprawnych. Autobusy posiadają liczne systemy elektroniczne –adaptacyjny ESP, ABS, ASR, EBD oraz BA, a także ekonomiczne silniki Euro V.
Obecna generacja Mercedesa Sprintera została wprowadzona do produkcji w 2006 roku. Minibusy produkuje w Dortmund spółka Mercedes-Benz Minibus GmbH, należąca do Evobus. Producent ten oferuje 24-miesięczną gwarancję na cały pojazd.
Autobusy dostępne są w długościach 5,9-8,7 m, a dopuszczalna masa całkowita wynosi od 3,5 do 6,8 t. Oznaczenie modelu są dwucyfrowe. Pierwsza cyfra określa długość, gdzie:
- 2 –Sprinter ze średnim rozstawem osi
- 3 –Sprinter z długim rozstawem osi
- 4 –Sprinter z długim rozstawem osi z długim tylnym zwisem
- 5 –Sprinter z długim rozstawem osi z dodatkowo wydłużonym tylnym zwisem
- 6 –Oddzielnie montowane nadwozie z 2 osiami
- 7 –Oddzielnie montowane nadwozie z 3 osiami
Druga cyfra określa dopuszczalną masę własną:
- 3 –3,5 t
- 4 –4,0 t
- 5 –5,0-5,56 t
- 7 –6,8 t
Wersja Mercedes-Benz Sprinter Transfer posiada liczne warianty liczące od 12 do 22 miejsc. Cechy pojazdy to atrakcyjny wygląd nadwozia i wnętrza, a także wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Autobus przystosowany jest do obsługi przewozów wahadłowych, transferów, przewozów podmiejskich i jednodniowych wycieczek. Model dostępny jest w długościach 5,9 m, 6,9 m, 7,3 m i 7,6 m i 4 różnych wersjach wagowych –3,55 t, 4,0 t, 5,0 t i 5,3 t. Warianty mają nazwy Sprinter Transfer z końcówkami 23, 35, 45 i 55.
Sprinter Transfer posiada duże, trapezowe okna oraz specjalne podłużne wytłoczenie na boku karoserii, dodające pojazdowi dynamicznego charakteru. U dołu nadwozia zamontowano gumowe paski, podkreślające użytkowy charakter pojazdu.
Największa wersja, Sprinter Transfer 55, posiada z tyłu specjalny segment bagażowy w miejsce podwójnych drzwi, zastosowanych w mniejszych modelach.
Pasażerowie mogą dostać się do przejazdu poprzez duże drzwi przesuwne, przez poszerzoną strefę wsiadania z przodu pojazdu lub poprzez jedne z dwóch drzwi na zawiasach. W wyposażeniu oferowany jest w standardzie elektrycznie rozkładany stopień. Sufit, panele we wnętrzu i rozmieszczenie komponentów i siedzeń rozplanowano tak, aby uzyskać możliwie jasną i przestronną strefę pasażerską. Położono duży nacisk na to, by materiały wykończeniowe były przyjemne w dotyku.
W trakcie projektowania obecnej generacji Sprintera uwzględniono potrzebę zwiększenia funkcjonalności. Przykładowo, sufit podwyższono o 5 cm, tak że uzyskano wysokość wnętrza 1,90 m. Jednocześnie, poprawiono izolację akustyczną i termiczną. Pod sufitem zabudowano dwa pasy świetlne, z opcją oświetlenia nocnego.
Sprinter Transfer posiada wygodne siedzenia typu “Inter Star Sprinter”. Siedzenia o szerokości 42 centymetrów zapewniają wygodę i dobre trzymanie boczne. Opcjonalnie, pojazd może być wyposażony w turystyczne siedzenia „Travel Star Sprinter”, z odchylanymi oparciami, składanymi podłokietnikami od strony przejścia, siatkami z tyłu oparcia i rozkładanymi stolikami. Podobnie, na zamówienie dostępne są trójpunktowe pasy bezpieczeństwa. Zamocowanie siedzeń na szynach umożliwia dowolną ich aranżację.
W opcji dostępne są: wzmocniona klimatyzacja, ogrzewanie konwektorowe, zasłony i rozkładane stoliki z uchwytem na kubek.