MIiB: Spotkanie ws. Via Carpatia
Trasa Via Carpatia pozwoli na rozwój gospodarczy krajówEuropy Środkowo-Wschodniej ? powiedział w czwartek w Warszawie ministerinfrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. W stolicy odbyło się spotkanieprzedstawicieli państw zainteresowanych budową tej trasy.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw transportum.in. z Bułgarii, Węgier, Czech, Grecji, Turcji, Słowacji, Ukrainy, Rumunii.Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego przebiegającego przezLitwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię aż do Grecji. Przewidywana jest takżebudowa odgałęzień w kierunku na Ukrainę i Białoruś i w kierunku portówpolskich.
?Via Carpatia jest szlakiem życia, szlakiem rozwoju regionówwschodnich państw Europy Środkowo-Wschodniej. To ważny szklak komunikacyjny,który łamie dotychczasową zasadę realizacji szlaków komunikacyjnych na osiwschód-zachód? ? powiedział Adamczyk.
Podkreślił, że czwartkowe spotkanie ma na celu dalszepodejmowanie działań, których celem jest realizacja tej inicjatywy.
?Faktem niezaprzeczalnym jest, że utworzenie szlaku ViaCarpatia wpisuje się w proces postępującej spójności gospodarczej, społecznej iterytorialnej Europy. Jestem przekonany o istotnej wartości dodanej dla całejEuropy, a w szczególności dla jej części środkowej i wschodniej pogłębionejwspółpracy w ramach regionu Karpat, w którym szlak Via Carpatia odegra rolękluczową i będzie stanowił dźwignię rozwoju gospodarczego tej części Europy? ?powiedział Adamczyk.
Uczestniczący w spotkaniu marszałek Sejmu Marek Kuchcińskipowiedział, że współpraca wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej odbywasię ?we wszystkich obszarach?, a jednym z jej fundamentów jest rozwój szlakówkomunikacyjnych.
?Droga Via Carpatia jest zasadniczym elementem, o którymmyśleliśmy od dziesięcioleci. Cieszę się, że tak wiele europejskich państw jestzainteresowanych kontynuacją budowy trasy Via Carpatia? – powiedziałKuchciński.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który także brał udziałw spotkaniu, podkreślił, że nie ma rozwoju bez dostępności do szklakówkomunikacyjnych. ?Mamy bardzo silną wolę, aby tę inwestycję zrealizować, bojest ona bardzo ważna dla naszego kraju? ? dodał.
Kwieciński wskazał, że trasa Via Carpatia ma znaczenie nietylko dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale także dla krajówbałtyckich: Finlandii, Estonii, Litwy i Łotwy, a także dla krajów bałkańskich,Turcji i krajów Bliskiego Wschodu.
?Tego typu szklaki komunikacyjne jak Via Carpatia będą stanowiłybardzo ważną oś rozwoju w tych regionach. Ta droga będzie wpływała na rozwójnie tylko przez samą dostępność komunikacyjną, ale będzie powodowała współpracęnaukową i biznesową, rozwój rolnictwa, turystyki. Będzie stanowiła oś rozwojuwzdłuż wschodniej granicy UE od Helsinek do Salonik, a nawet dalej aż do Turcjii Iranu? ? zaznaczył Kwieciński. (PAP)
„