Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Miejskie Zakłady Autobusowe wymieniają tabor

infobus
09.09.2010 20:21
Miejskie Zakłady Autobusowe w szybkim tempie odnawiają tabor autobusowy. 2 września 2010 roku w stołecznym ratuszu podpisana została umowa na dostawę 42 autobusów Solaris Urbino 18, będąca rozszerzeniem kontaktu, zawartego w 2008 roku na dostawę 150 takich pojazdów. A to nie koniec zakupów. Już wkrótce w Warszawie pojawić się mają metrobusy i autobusy hybrydowe. Ogłoszenie przetargów na zakup właśnie takich pojazdów zapowiedział szef stołecznego przewoźnika –Mieczysław Magierski. Dodatkowo MZA zamierza kupić 106 kolejnych autobusów przegubowych, 36 dwunastometrowych oraz 20 dziesięciometrowych. Spółka zwróciła się już o zgodę do władz miasta o wyrażenie zgody na ogłoszenie przetargu. Nowością w Warszawie będą metrobusy oraz autobusy hybrydowe. Te pierwsze pojazdy, o długości do 20 metrów, zasilą tabor MZA w ilości 2 sztuk. Hybryd, zasilanych zarówno olejem napędowym, jak i energią elektryczną, ma być cztery. Mimo, ze liczba ta nie jest imponująca, to dostawa tych wozów sprawi, iż Warszawa stanie się miastem eksploatującym największą liczbę tego typu pojazdów w Polsce. Pierwsze autobusy z „przetargu-giganta”mają pojawić się w Warszawie jeszcze w tym roku.      
Solaris Urbimo 18 w nowych barwach MZA (źródło: MZA)
42 Solarisy kosztowały 56 milionów złotych. Na stołeczne ulice wyjadą już w październiku. Każdy z nowych autobusów wyposażony zostanie w klimatyzację, udogodnienia dla niepełnosprawnych, biletomaty, a także monitory LCD, pokazujące przebieg trasy. Nie zabraknie również systemów przeciwpożarowych. Silniki Solarisów spełniać będą najostrzejsze normy ekologiczne, w tym EEV.  
Co ciekawe, wozy zostaną pomalowane w nowe barwy. Dominującymi kolorami będą żółty i czarny. Na czarno pomalowany zostanie pas między linią okien a linią sufitu, żółtą malaturę dostanie ta część autobusu od dolnej linii okien do nadkoli, na czerwono zaś malowany będzie dolny pas autobusu. Pojawi się także nowe logo przewoźnika, które już dziś można oglądać na niektórych pojazdach, przede wszystkim tych, biorących udział w niedawno zorganizowanej paradzie z okazji 90-lecia stołecznych autobusów.
Warto ponadto zauważyć, że niedawno MZA podpisały umowę na dostawę 70 przegubowych MAN-ów. Także w 2010 roku na ulice wyjechało 16 dziesięciometrowych Solarisów Urbino 10. To jedne z największych zakupów autobusów w historii warszawskiej komunikacji. Jak podkreślił prezes MZA inwestycje taborowe są możliwe dzięki podpisanej przez przewoźnika z Zarządem Transportem Miejskiego wieloletniej umowy na świadczenie usług, która daje stabilność finansową i umożliwia zaciąganie zobowiązań finansowych na zakup taboru. Dzięki zakupom dużej liczby nowych, niskopodłogowych autobusów, rok 2012 wydaję się być coraz bardziej realnym momentem wycofania Ikarusów ze stołecznych ulic.
Co więcej Warszawa jest obecnie największym polskim odbiorcą Solarisów. Znaczna część autobusów eksploatowanych przez warszawskich przewoźników –MZA i Mobilisa to właśnie pojazdy wyprodukowane w Bolechowie. Jest ich blisko 750. Na stołecznych ulicach Solarisy obecne są już od 11 lat. Wozy te pojawiły się w stolicy w 1999 roku. Pierwszym przewoźnikiem, który wprowadził je do ruchu na większą skalę był ówczesny Rapid-Bus, w barwach którego Solarisy w 2000 roku rozpoczęły prawdziwy podbój stolicy.

Jak wiadomo stołeczna komunikacja to nie tylko autobusy. Fakt ten podkreślała obecna na uroczystości podpisania umowy z Solarisem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na coraz lepsze, w ocenie Pani Prezydent, warunki podróżowania wpływa mają, nie tylko nowo kupowane autobusy, ale również rozwój sieci SKM i inwestycje Tramwajów Warszawskich. To właśnie transport szynowy, do „eskaemki”i tramwajów dodać należy także II linię metra, ma stanowić trzon stołecznej komunikacji publicznej, zwłaszcza w kontekście EURO 2012. Nie wolno jednak zapominać o autobusach, które pełnić będą rolę pomocniczą. I wydaje się, że zgodnie z deklaracjami władz Warszawy, to właśnie w tym kierunku podąży stołeczna komunikacja publiczna.