MIB: zmiany w badaniach technicznych pojazdów
Zmiany dotyczące badań technicznych pojazdów mają na celuzwiększenie bezpieczeństwa kierowców – oświadczył we wtorek wiceministerinfrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Wskazał, że zły stan technicznypojazdów to jedna z częstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce.
Na początku października br. do konsultacji społecznychzostał skierowany projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym orazniektórych innych ustaw wraz z 15 aktami wykonawczymi przygotowany przezministerstwo infrastruktury i budownictwa(MIB). Projekt zawiera m.in. zmiany wsystemie badań technicznych pojazdów.
„Zaproponowane zmiany dotyczące badań technicznychpojazdów mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierowców. Każdy niesprawnypojazd to duże zagrożenie na drodze, planowane rozwiązania mają zdyscyplinowaćkierowców, aby w terminie wykonywali badania techniczne swoich pojazdów” -powiedział Szmit.
„Chodzi oto, żeby pojazdy, które poruszają się podrogach były sprawne i bezpiecznie” – dodał. Zaznaczył, że zły stantechniczny pojazdów jest jedną z częstszych przyczyny wypadków drogowych wPolsce. Jak wskazał, badania techniczne pozwalają na wykrycie usterek iniesprawności pojazdu, które mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo ruchudrogowego, a niewykryte i nieusunięte mogą być przyczyną wypadków.
W projekcie noweli zaproponowano, aby właściciel pojazdu,który nie przeprowadził w wyznaczonym terminie badań, miał dodatkowo 30 dni nawykonanie badania technicznego bez ponoszenia konsekwencji. Po tym terminiebadanie techniczne będzie można wykonać tylko w wyznaczonej stacji kontrolipojazdów Transportowego Dozoru Technicznego(TDT).
Ma powstać 16 takich stacji – jedna stacja na województwo.Jak zaznaczył MIB nie jest wykluczone, że jeśli liczba badań technicznychwykonywanych w tych stacjach będzie duża, powstanie więcej stacji.
Stacje kontroli pojazdów TDT mają być wyposażone w aparaturękontrolno-pomiarową wykraczającą poza zakres urządzeń wymaganych w stacjachkontroli pojazdów prowadzonych przez przedsiębiorców. Zgodnie z projektem do 1stycznia 2023 r. dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego będzie mógłrealizować zadania związane z przeprowadzeniem badań technicznych na okręgowejstacji kontroli pojazdów, na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcąprowadzącym taką stację. Zgodnie z założeniami przyjętymi w projekcie ustawy,budżet państwa nie poniesie w związku z tym przedsięwzięciem żadnych obciążeń.
W jednym z aktów wykonawczych do projektu ustawyzaproponowano zmianę opłat za wykonanie badania technicznego pojazdu w terminiepóźniejszym niż 30 dni po wyznaczonej dacie. Ma ona wynieść dwukrotność stawkipodstawowej(w przypadku badania samochodu osobowego w terminie – 126 zł), czyli252 zł.
MIB poinformował PAP, że prace nad tym rozporządzeniemrozpoczną się z chwilą rozpoczęcia prac legislacyjnych przez Sejm i Senat nadww. projektem zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy ws. badańtechnicznych pojazdów mają według projektu wejść w życie 20 maja 2018 r.
„