Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Mercedes podbija Kraków

infobus
18.11.2008 10:43
W czwartek, 6 listopada b.r. w zajezdni autobusowej Wola Duchacka odbyło się przekazanie dziesięciu autobusów Mercedes Citaro zakupionych przez krakowskiego przewoźnika. Początek uroczystości obwieścił punktualnie o godzinie 12 Hejnał Mariacki, zagrany przez trębacza orkiestry MPK.
Przekazanie kluczyków dla kierowcówMercedesy w całej okazałościMercedesy w całej okazałości
Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Julian Pilszczek przemawiając podkreślił, że Mercedesy Citaro są autobusami nowej generacji. Dzięki temu zakupowi wzrósł wskaźnik udziału we flocie MPK pojazdów niskopodłogowych, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Obecnie, przy 494 eksploatowanych autobusach, wynosi on około 91%, co zapewnia krakowskiemu przewoźnikowi jedno z czołowych miejsc w Polsce. Aby zwrócić uwagę pasażerów na nowe pojazdy zastosowano odmienny od dotychczasowego schemat malowania, zachowano jednak charakterystyczne dla Krakowa barwy. Zakończenie produkcji autobusów przez zakłady Jelcza, a wcześniej Ikarusa, stwarza nowe możliwości dla innych producentów, w tym Mercedesa, który powinien starać się wygrywać kolejne przetargi.
Po poświęceniu Mercedesów przez proboszcza parafii, na terenie której znajduje się zajezdnia, o nowych autobusach opowiadał przedstawiciel producenta – Dyrektor do spraw Strategii firmy Evo Bus Polska – LászlóRákász. Wspomniał on, że dostrzega ogromną zmianę, jaka nastąpiła w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym od lat osiemdziesiątych. Stwierdził także, że autobusów klasy zakupionych Citaro mogą pozazdrościć Krakowowi nawet miasta niemieckie, włącznie z Berlinem, w którym póki co niezbyt często spotyka się autobusy miejskie spełniające normę EURO 5. Komfort pasażerów nowych Mercedesów zapewnia niezależne zawieszenie, pełna klimatyzacja, dodatkowe przewietrzanie wentylatorami dachowymi. Specjalnie dla Krakowa zaprojektowano przesuwne okna. Nawiązując do ceremonii poświęcenia pojazdów dyrektor Rákász porównał sprzedaż autobusów do ślubu, jaki Mercedes wziął z krakowskim MPK, a który oznacza małżeństwo trwające minimum 15 lat.
Prezes Pilszczek otrzymał z rąk dyrektora Rákásza symboliczny kluczyk do zakupionych pojazdów oraz model najnowszego, 20 metrowego autobusu przegubowego Mercedesa. Następnie wręczono kluczyki do autobusów oraz upominki dziesięciu kierowcom, którzy jako pierwsi poprowadzą nowe auta.
Początek uroczystości obwieścił punktualnie o godzinie 12 Hejnał Mariacki, zagrany przez trębacza orkiestry MPKNie obyło się bez tradycyjnego chrztu przy użyciu szampanaSymboliczne przekazanie kluczykaPoświęcone, gotowe do wyjazdu
Nie obyło się bez tradycyjnego chrztu przy użyciu szampana. Dokonał tego prezes Julian Pilszczek. W trosce o stan karoserii zrezygnowano z rozbijania butelki. Otworzono ją w zwyczajny sposób i opróżniono do ostatniej kropli. Rzecz jasna cała zawartość wylądowała na ustawionych w równym rzędzie Mercedesach. Po złożeniu autografów na wielkoformatowych fotografiach autobusów, kilka minut po godzinie 12:30 gospodarze i zaproszeni goście udali się w pierwszy kurs do zajezdni przy ul. Brożka.
Pierwszy wyjazd na miastoKierownik zajezdni autobusowej Wola Duchacka - Władysław ŻmudaSilnik Mercedesa CitaroOgrzewanie
O szczegółach dotyczących nowych autobusów oraz kulisach przygotowań do ich eksploatacji opowiedział nam kierownik zajezdni autobusowej Wola Duchacka, Władysław Żmuda.
Wszystkie autobusy zostały dostarczone w identycznej konfiguracji. Napędzają je silniki Mercedes Benz OM 457LA o pojemności 11 967 cm3 dostarczające 260kW mocy i 1600 Nm momentu obrotowego. Współpracują z nimi sześciobiegowe automatyczne skrzynie biegów ZF 6HP602 z retarderem. Wymagania normy EURO 5 zostały spełnione dzięki zastosowaniu układu dopalania gazów spalinowych w obecności katalizatora Ad Blue.
W pojazdach zastosowano układ automatycznego uzupełniania poziomu oleju Oil Master firmy Groeneveld, który mierzy poziom oleju w silniku a w przypadku stwierdzenia ubytku uzupełnia go z własnego zbiornika. Przedziały silnika i agregatu grzewczego są wyposażone w czujniki pożaru.
System informacji pasażerskiej, na który składają się tablice wewnętrzne, zewnętrzne oraz sterownik, dostarczyła firma RG. Zakres prezentowanych informacji jest taki sam, jak w przypadku starszych autobusów: nazwy przystanków końcowych, czas i data, imieniny, numer linii. Citaro wyposażono w automaty biletowe i czytniki Krakowskiej Karty Miejskiej.
W przedziale pasażerskim umieszczono wyświetlacze ciekłokrystaliczne, na których prezentowane są reklamy. W odróżnieniu od bardziej rozbudowanego systemu eksploatowanego w tramwajach NGT ostatniej serii, pliki z reklamami są odczytywane z kart pamięci. Nie ma możliwości zdalnej aktualizacji prezentowanych informacji ani przesyłania komunikatów dla pasażerów.
Wszystkie pojazdy są wyposażone w system monitoringu składający się z zestawu kamer, rejestratora oraz monitora umieszczonego pod sufitem, po lewej stronie kabiny kierowcy.
Ponieważ autobusy wykorzystują Ad Blue, konieczne stało się zapewnienie dodatkowych urządzeń do tankowania. Obecnie jest wykorzystywany przenośny kontener firmy Mauser, o pojemności 1000 litrów z pompą elektryczną. W najbliższym czasie spodziewana jest dostawa i uruchomienie dystrybutorów firmy GreenChem wyposażonych w zbiorniki o pojemności 6000 litrów, liczydła oraz układy podgrzewania umożliwiające pracę w warunkach zimowych. Urządzenia otrzymają zajezdnie Wola Duchacka oraz Bieńczyce.
Krakowski Mercedes CitaroKokpit autobusu CitaroKokpit autobusu Citaro
Zgodnie z podpisaną umową serwisową, stacja obsługi MPK ma możliwość uzyskania autoryzacji na wykonywanie czynności obsługowych o różnym stopniu skomplikowania i czasochłonności. W przypadku szczególnie złożonych napraw pomocą będą służyć specjaliści z serwisu Mercedesa, na przykład z krakowskiej firmy ASO Kosmowski. W najbliższym czasie (w ciągu tygodnia) zostaną przeprowadzone szkolenia specjalistyczne dla elektryków i logistyków.
Zgodnie z umową przedstawiciele Mercedesa przeszkolili pierwszych dziesięciu kierowców, którzy później dostarczyli autobusy do Krakowa. Ponieważ docelowo każdy autobus będzie obsługiwało 3 –4 kierowców, ta pierwsza grupa będzie przekazywała swoją wiedzę i doświadczenia kolegom.
Mercedesy otrzymały kolejne numery taborowe od DC501 do DC510. Obsługują linie 164, 179 i 114. Pięć pierwszych pojazdów wyjechało na trasy 11 listopada, następnie wysyłano na linie kolejne egzemplarze.
Wprowadzenie do eksploatacji autobusów Mercedesa zbiegło się w czasie z zaprzestaniem produkcji Jelcza. Dla 28 przegubowych autobusów tej marki okres gwarancyjny kończy się w kwietniu 2009. Zakłady samochodowe Jelcz wywiązują się z umowy serwisowej, choć kontakt z nimi jest nieco utrudniony, ze względu na działanie syndyka.