Mercedes CapaCity w Gliwicach
W poniedziałek 16 lutego br. tygodniowe testy w PKM Gliwice rozpoczął najdłuższy z oferowanych przez koncern EVOBUS autobus miejski Mercedes CapaCity. Posiada on prawie 20 metrów długości i aż cztery osie, z czego pierwsza i ostatnia są skrętne. Autobus będzie testowany przede wszystkim na najbardziej obciążonych liniach, na których do tej pory jeździły standardowe autobusy przegubowe, m.in. na trasie Gliwice –Katowice.
Podstawą do stworzenia Mercedesa CapaCity były dwa modele Citaro. Pierwszy człon pochodzi od przegubowego autobusu Citaro G natomiast drugi człon to tył 15-metrowego Citaro L. W zależności od zamówienia dostępne są dwie wersje wykonania nadwozia. Testowany w Gliwiach egzemplarz to wersja standardowa. Dostępny jest również CapaCity w oryginalnej wersji Metro-Design-Kit, która zawiera między innymi: zmienioną przednią część z klinowym panelem przednim, boczne osłony dla zabudowy w części dachowej, zakryte koła tylnej osi, optycznie powiększone okna boczne oraz zmieniony tył.
W obu wersjach nadwozia może podróżować aż 193 pasażerów, w tym w zależności od kompletacji około 37 na miejscach siedzących. Czworo drzwi rozmieszczonych równomiernie na całej długości autobusu gwarantuje swobodny przepływ zwiększonych o około 20% potoków pasażerskich. W testowanym egzemplarzu dodatkową wentylację przestrzeni pasażerskiej gwarantuje podwójna klimatyzacja zamontowana w każdym z członów autobusu oraz uchylne okna boczne.
W tylnej części CapaCity zamontowany jest sprawdzony, leżący, sześciocylindrowy, dwunastolitrowy silnik rzędowy Mercedes-Benz OM 457 hLA. Jest to oszczędny i ekologiczny turbodiesel z technologią Blue-Tec, stworzoną na bazie techniki SCR napędzający trzecią oś. Dzięki mocy silnika 260 kW (354 KM) CapaCity osiąga pomimo swojej większej wagi wysoką dynamikę trakcyjną.
Od momentu rozpoczęcia produkcji seryjnej w Europie sprzedano ponad 150 sztuk Mercedesów CapaCity. Najwięcej tego typu autobusów jest obecnie eksploatowanych w tureckim Istambule. Wg ostatnich informacji w najbliższym czasie turecki przewoźnik zwiększy swoją flotę o kolejne 100 sztuk CapaCity.
W Polsce CapaCity był do tej pory testowany m.in. przez MZA Warszawa, MPK Wrocław oraz MPK Kraków.
Niestety przed wprowadzeniem do stałej eksploatacji tego typu autobusów w polskich przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej w pierwszej kolejności konieczne byłoby uregulowanie przepisów umożliwiających zarejestrowanie autobusu o większej długości niż 18,75 m. Obecnie jest to maksymalna długość jaką może posiadać autobus miejski zarejestrowany w naszym kraju.
Kolejnym ważnym zadaniem dla potencjalnego przewoźnika byłby właściwy dobór linii, na których możliwa byłaby eksploatacja tak długich autobusów. Polskie miasta są pełne krętych i wąskich ulic, przez które niejednokrotnie muszą przeciskać się autobusy miejskie. Nie można również zapomnieć o przystosowaniu zatok przystankowych i pętli do nowego typu autobusów. Dłuższy autobus oznacza również wzrost ceny o ponad 20% od ceny bazowego Mercedesa 0530G Citaro.
Warto sobie zadać pytanie, czy środek komunikacji miejskiej ma być tylko urządzeniem, dzięki któremu będziemy mogli jednorazowo przewieźć jak największą liczbę pasażerów (bez względu na komfort jazdy) czy nie lepiej zoptymalizować częstotliwość kurowania autobusów w godzinach szczytu na najbardziej obciążonych liniach tak by przewieźć opłacalną (dla przewoźnika) liczbę pasażerów przy jednocześnie wysokim komforcie podróżowania każdego pasażera. Nie ważne czy autobus będzie miał 10, 12, 18 czy 20 metrów. Jeżeli będzie on źle dobrany do danej linii a co za tym idzie napełniony w 100% swoich możliwości to z punktu widzenia pasażera nie można mówić o komforcie podróżowania i nawet pozłacane elementy wyposażenia wnętrza tego nie zmienią. Niestety takimi rozwiązaniami nie przekonamy właścicieli samochodów osobowych by w drodze do centrum miasta przesiedli się do komunikacji zbiorowej.