MENiS: ostatni przetarg na zakup autobusów szkolnych?
Resort edukacji ogłosił przetarg na zakup 65 autobusów szkolnych do przewozu uczniów do szkół. To prawdopodobnie ostatni przetarg na gimbusy prowadzony centralnie. W ogłoszeniu o przetargu wyróżniono trzy regiony. Pierwszy obejmuje województwa: dolnośląskie, lubuskie, małopolskie, opolskie, śląskie, podkarpackie, świętokrzyskie. Do II regionu, któremu przydzielono woj. kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i zachodniopomorskie trafi 21 autobusów. III Region obejmujący województwa: lubelskie, łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie otrzyma 22 gimbusy. Za ich przydzielenie odpowiadają wojewodowie biorąc pod uwagę m.in. liczbę dowożonych dzieci w gminie i odległość od domu od szkoły. Na gimbusy resort wyda w tym roku ponad 19, 5 mld zł. Przypomnijmy, że prawdopodobnie to ostatni, duży przetarg na gimbusy prowadzony centralnie. Jak mówiła nam wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, „intencją obecnego kierownictwa resortu edukacji jest decentralizacja zadań oświatowych, również decentralizacja centralnych zakupów”.
Jak podkreśliła, obecny stan prawny uniemożliwia przekazanie środków przeznaczonych na gimbusy bezpośrednio do dyspozycji samorządów. – Potrzebna jest do tego zmiana przepisów prawnych i zmiany w budżecie –zaznaczyła wiceminister Szumilas. Prawdopodobnie będzie to możliwe w 2009 r. Ostatni przetarg na gimbusy, rozstrzygnięty z licznymi przygodami pod koniec ub. roku, wygrał Autosan (26 szt.) i firma Kapena (21 szt.). Program zakupu gimbusów wprowadzany był w 1999 r. Do tej pory do gmin trafiło 1334 takich pojazdów.
Samorządowcy z zespołu edukacji KWRiST podkreślają, że gimbusy nie są już w gminach tak niezbędne jak jeszcze kilka lat temu. Teraz większość gmin podpisuje umowy z prywatnymi przewoźnikami, czy organizuje alternatywne formy dowożenia dzieci do szkół, np. kupując im rowery. – Warto rozważyć, czy pieniądze na zakup gimbusów nie przekazać bezpośrednio do gmin –podkreślają samorządowcy.