Mega przetargi
Ostatni kwartał 2010 roku obfituje w mega przetargi na dostawy autobusów miejskich dla krajowych przewoźników.
Kraków
Bezapelacyjnie największym postępowaniem w skali całego bieżącego roku jest zamówienie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie na 100 sztuk autobusów miejskich, z czego 27 ma być przegubowych i 73 standardowych 12-metrowych. Dostawy autobusów mają być realizowane w latach 2011 –2014, wg następującego harmonogramu:
do 8 miesięcy od daty zawarcia umowy – pojazd specjalistyczny
– wrzesień 2011r. –13 autobusów przegubowych oraz dodatkowe wyposażenie o wartości minimum 150 000 zł do wykonywania prac obsługowo-naprawczych wszystkich oferowanych autobusów
– marzec 2012r. – 10 autobusów standardowych
– czerwiec 2012r. – 10 autobusów standardowych
– wrzesień 2012r. – 10 autobusów przegubowych
– marzec 2013r. – 4 autobusy przegubowe i 10 autobusów standardowych,
– czerwiec 2013r. – 15 autobusów standardowych
– marzec 2014r. -15 autobusów standardowych
– czerwiec 2014r. -13 autobusów standardowych
Głównym kryterium wyboru oferty będzie cena która stanowi 85% całej oferty. Pozostałe 15% stanowić będzie kryterium techniczne:
1. Ocena sposobu osiągnięcia standardu emisji spalin:
– osiągnięcie standardu emisji spalin silnika EEV bez AdBlue i bez filtra sadzy – 6 pkt
– osiągnięcie standardu emisji spalin silnika EEV bez AdBlue i z filtrem sadzy – 4 pkt
– osiągnięcie standardu emisji spalin silnika EEV z AdBlue i bez filtra sadzy – 2 pkt
– osiągnięcie standardu emisji spalin silnika EEV z AdBlue i z filtrem sadzy – 0 pkt
2. Ocena konstrukcji nośnej:
– wykonane z materiałów nierdzewiejących – 3 pkt
– wykonane z materiałów trudnordzewiejących zabezpieczonych antykorozyjnie w postaci całopojazdowej kataforezy zanurzeniowej – 0 pkt
3. Ocena rodzaju zawieszenia przedniego:
– zawieszenie zależne – 0 pkt
– zawieszenie niezależne – 1 pkt
4. Ocena szyby przedniej:
– przednia szyba dzielona pionowo w osi autobusu – 2 pkt
– przednia szyba nie dzielona – 0 pkt
5. Ocena sposobu otwierania drzwi:
– na zewnątrz – 0 pkt, wewnątrz – 1 pkt
6. Ocena sposobu odprowadzenia spalin:
– górne – 0 pkt, dolne -2 pkt
Podstawowym wymogiem Zamawiającego jest zaoferowanie w postępowaniu pojazdów będących w bieżącej ofercie sprzedaży oraz muszą być dostarczonymi w podobnej kompletacji w co najmniej 30 egzemplarzach jeżeli chodzi o autobusy 12-metrowe i co najmniej 20 egzemplarzach jeżeli chodzi o autobusy 18-metrowe.
Nowe autobusy mają posiadać silniki spełniające normę czystości spalin EEV, automatyczne skrzynie biegów, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i dodatkowo osobną dla stanowiska pracy kierowcy (podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Mercedesach Citaro G zakupionych przez MPK Kraków w 2009 roku). Standardowo autobusy będą wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitory do emisji reklam, system zliczania pasażerów, automaty biletowe oraz monitoring przestrzeni pasażerskiej wyposażony w nowe rozwiązanie rejestracji przestrzeni zewnętrznej drzwi oraz strefy lewego lusterka kierowcy.
Wszystkie nowe autobusy trafią na zajezdnię Płaszów, gdzie dotychczas eksploatowane były autobusy Scania. Wymiana takiej ilości taboru pozwoli wycofać z eksploatacji najstarsze modele Scania CN113ALB i CN113CLL, których obecnie MPK Kraków posiada łącznie około 96 sztuk.
Szczególnie istotnym zapisem SIWZ jest informacja że Zamawiający przewiduje możliwość udzielania w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy dostaw, zamówień uzupełniających, stanowiących nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego i polegających na rozszerzeniu dostawy.
Lublin
Kolejny duży przetarg na dostawę 80 sztuk nowych autobusów ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Postępowanie zostało podzielone na dwa zadania w związku z czym w każdym z nich potencjalnie może wygrać inny producent autobusów. Jest to ewenement, ponieważ przy tak dużych zamówieniach większość Zamawiających stara się nie dopuszczać ofert częściowych by ułatwić sobie późniejszą eksploatacje sporej ilości autobusów jednej marki. Takie stanowisko jest w pełni uzasadnione, ponieważ nie trzeba szkolić zaplecza technicznego np. z dwóch różnych marek i typów autobusów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku szkolenia kierowców, a nie można również zapomnieć o serwisowaniu autobusów po okresie gwarancji.
ZTM Lublin chce zakupić 53 sztuk autobusów 12-metrowych i 27 sztuk autobusów 18-metrowych. Niewykluczone, że po wyborze dostawcy / dostawców autobusów ZTM będzie musiał ogłosić przetarg na obsługę linii miejskich nowymi autobusami, podobnie jak miało to miejsce w 2009 roku w Kielcach.
Zakup tak dużej ilości nowych autobusów jest możliwy dzięki realizacji Programu Operacyjnego
Rozwój Polski Wschodniej 2007- 2013.
Dostawy autobusów 12-metrowych mają się odbywać wg harmonogramu:
Pierwsza transza do dnia 15 wrzesnia 2011 r.
Partia pierwsza: 7 szt. autobusów do 15 lipca 2011 r.
Partia druga: 7 szt. autobusów do 15 sierpnia 2011 r.
Partia trzecia: 6 szt. autobusów do 15 wrzesnia 2011 r.
Druga transza od 1 stycznia 2012 r. do dnia 15 sierpnia 2012 r.
Partia pierwsza: 8 szt. autobusów do 15 czerwca 2012 r.
Partia druga: 8 szt. autobusy do 15 lipca 2012 r.
Partia trzecia: 7 szt. autobusy do 15 sierpnia 2012 r.
Trzecia transza od 1 stycznia 2013 r. do dnia 15 sierpnia 2013 r.
Partia pierwsza: 5 szt. autobusów do 15 lipca 2013 r.
Partia druga: 5 szt. autobusów do 15 sierpnia 2013 r.
Dostawy autobusów 18-metrowych mają się odbywać wg harmonogramu:
Pierwsza transza do dnia 10 wrzesnia 2011 r.
Partia pierwsza: 7 szt. autobusów do 10 lipca 2011 r.
Partia druga: 7 szt. autobusów do 10 sierpnia 2011 r.
Partia trzecia: 6 szt. autobusów do 10 wrzesnia 2011 r.
Druga transza od dnia 1 stycznia do dnia 15 sierpnia 2012 r.
Partia 7 szt. autobusów do 15 sierpnia 2012 r.
Zamawiający wyspecyfikował trzy grupy kryteriów oceny ofert zarówno dla autobusów klasy maxi jak i mega:
Cena –70%
Warunki techniczne –20%
Komfort autobusów –10%.
Przy ocenie ofert na autobusy maxi w zakresie warunków technicznych liczyć się będą takie czynniki jak moment obrotowy silnika, ocena długości przebiegu międzyobsługowego oraz zastosowanie rozwiązania umożliwiającego obsługę zespołu chłodnic. Pod pojęciem komfort autobusów Zamawiający będzie oceniał liczbę miejsc pasażerskich siedzących dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi.
Przy ocenie ofert na autobusy mega warunki techniczne nieznacznie się różnią, ponieważ Zamawiający będzie dodatkowo oceniał poza identycznymi parametrami jak w przypadku autobusów maxi jeszcze zastosowanie systemu sterowania przegubem (bezciśnieniowe –preferowanie / ciśnieniowe). W zakresie komfortu autobusów oceniana będzie nieznacznie większa ilość miejsc siedzących dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi niż w przypadku autobusów maxi.
Nowe autobusy dla Lublina mają posiadać całkowicie niską podłogę, silniki spełniające normę czystości spalin minimum EURO 5, rejestrację parametrów technicznych z jazdy autobusów, system monitoringu przestrzeni pasażerskiej umożliwiający dodatkowo obserwację z zewnątrz przestrzeni przed drzwiami, przestrzeni przed przednią ścianą oraz przestrzeni za pojazdem przy cofaniu. Ciekawym wymogiem jest konieczność zastosowania rejestratora rozmowy kierowcy z pasażerami. Każdy z 80 autobusów musi posiadać automat biletowy, monitor LCD o przekątnej 38”do prezentowania informacji. Oczywiście nie mogło zabraknąć klimatyzacji całopojazdowej z funkcją ogrzewania oraz równie modnego w ostatnim czasie systemu gaszenia pożaru w komorze silnikowej.
Można powiedzieć, że nowe autobusy będą doskonale wyposażone, a do pełni szczęścia brakuje tylko autopilota, który zastąpiłby żywych kierowców…
Lubelski przetarg już od samego ogłoszenia wzbudzał wielkie kontrowersję, a świadczyć o tym może m.in. protest złożony do Krajowej Izby Odwoławczej przez firmę Solaris Bus&Coach S.A. która to zakwestionowała m.in. kryteria oceny ofert. Zamawiający został przez to zmuszony do zmiany niektórych zapisów, tak by nie ograniczać konkurencji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze przed końcem roku będzie wiadomo, który z producentów przedstawił najkorzystniejszą ofertę w danym zadaniu przetargowym.
Białystok
Trzecim dużym przetargiem z ostatnich tygodni jest III etap postępowania ogłoszony przez Urząd Miasta Białystok. Przypomnijmy, że dzięki realizacji dwóch pierwszych etapów projektu dofinansowanego ze środków Unijnych udało się zakupić łącznie 91 nowych autobusów, w tym 43 sztuki autobusów Man – 11 przegubowych Lion’s City G oraz 32 sztuki 12-metrowych Lion’s City (I etap w latach 2006-2007), 48 sztuk autobusów Solaris –po 24 sztuki Urbino 12 i Urbino 18 (II etap w roku 2009).
Obecne postępowanie określa dostawę 40 sztuk autobusów klasy maxi i 30 sztuk klasy mega. Wszystkie autobusy mają być niskopodłogowe, posiadać silniki EEV, monitoring przestrzeni pasażerskiej z funkcją nagrywania głosu w kabinie kierowcy, klimatyzację całej przestrzeni, itp.
Dostawy autobusów zostaną podzielona na dwa etapy:
a) pierwsza dostawa: 20 autobusów jednoczłonowych i 15 autobusów przegubowych –do 6 miesięcy od daty podpisania umowy,
b) druga dostawa: 20 autobusów jednoczłonowych i 15 autobusów przegubowych –do 12 miesięcy od daty podpisania umowy.
Przy wyborze oferty Zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami i ich znaczeniem:
cena ofertowa –60 %
ocena techniczna –20%
warunki gwarancji i serwisu –10%
parametry użytkowe –10%
Na szczególną uwagę zasługują:
Kryteria oceny techniczne –20%j:
Warunki gwarancji i serwisu –10%
Parametry użytkowe –10%
Powyższe kryteria jasno wskazują na Mercedesa i Mana, którzy otrzymają więcej punktów niż pozostali oferenci, m.in. pojemność skokową silnika, położenie leżące silnika, szerokość drzwi czy kataforezę całopojazdową.
Pozostaje jedynie się cieszyć, że bez względu na wyniki postępowania pasażerowie odczują kolejne zmiany w jakości świadczonych usług, ponieważ kolejny tak poważny zastrzyk w postaci nowych autobusów, pozwoli na wycofanie z eksploatacji najstarszych Jelczy i Manów, które prawdę mówiąc nie pasują do nowo wprowadzanych na linię pojazdów.