Medale TRANSEXPO 2011: e-płatności Mennicy Polskiej
I „last but not least”–czwarta nagrodzona firma: Mennica Polska, która otrzymała Medal Targów za internetowy system sprzedaży biletów, który wdrożyła w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy. Ponadto firma zdobyła wyróżnienie za mobilny automat biletowy BM-02/L. A to nie był koniec nagród. Już podczas targów Mennica otrzymała także dyplom i statuetkę od Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie za 10 lat współpracy oraz za innowacyjność rozwiązań technicznych i wysoki poziom świadczonych usług. Nagrody odebrał w imieniu Mennicy, prezes Tadeusz Steckiewicz. Nagrodzony system został po raz pierwszy wdrożony we Wrocławiu (w ramach Wrocławskiej Karty Miejskiej URBANCARD), a następnie w Warszawie i Bydgoszczy. Pasażer kupując bilet przez Internet nie ponosi przy zakupie żadnych dodatkowych opłat –cena biletu jest zgodna z taryfą obowiązującą w danym mieście. We Wrocławiu, w sprzedaży internetowej znajdą się spersonalizowane bilety na 7 dni, 30 dni, 60 dni i 90 dni kodowane na karcie URBANCARD. Kodowany na karcie bilet można będzie kupić przez Internet nie wychodząc z domu i o dowolnej porze korzystając z tzw. szybkich przelewów lub płatności kartą płatniczą. Sprzedaż realizowana jest przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa zgodnie z certyfikatem bezpieczeństwa THAWTE i certyfikatem SSL. Jedyna dodatkowa czynność, jakiej należy dokonać po zakupie, to zakodowanie biletu w automatach biletowych umieszczając kartę w automacie i wybierając funkcję KODUJ. Pasażerowie, którzy skorzystają z możliwości zakupu biletów przez Internet, na życzenie mogą zostać powiadamiani e-mailem lub SMS-em o zbliżającym się końcu terminu ważności biletu. Powiadomienia takie mogą być przesyłane na 3 dni przed wygaśnięciem ważności biletu. Urząd Miejski we Wrocławiu szacuje, że taką formę sprzedaży wybierze kilkadziesiąt tysięcy pasażerów rocznie.
THAWTE to lider certyfikatów wykorzystujących najnowocześniejsze szyfry bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia 256 bitowe szyfrowanie danych poprzez przeglądarki internetowe. Złamanie 256 bitowego klucza zajęłoby kilka miliardów lat. Transakcje dokonywane są przy użyciu bezpiecznego protokołu połączenia SSL (Secure Socket Layer) z użyciem certyfikatu cyfrowego gwarantującego bezpieczeństwo danych. Dane dotyczące kart płatniczych i „szybkich przelewów”przekazywane są bezpośrednio do serwera autoryzującego. Tam następuje uwierzytelnienie transakcji. System gwarantuje całkowite bezpieczeństwo transakcji internetowych. SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych. SSL realizuje szyfrowanie, uwierzytelnienie serwera i zapewnienia integralność oraz poufność przesyłanych informacji. W momencie nawiązania połączenia z bezpieczną (stosującą protokół SSL) stroną WWW, następuje ustalenie algorytmów oraz kluczy szyfrujących, stosowanych następnie przy przekazywaniu danych między przeglądarką a serwerem WWW. Protokół SSL jest główną metodą zapewniającą bezpieczeństwo w transakcjach finansowych.
I wyróżnione mobilne biletomaty Mennicy Polskiej – BM-02/L. Ich największe atuty to:
– dostępność 24 godziny na dobę przez 7 dni tygodnia;
– pełna gama biletów zgodna z taryfami obowiązującymi w danym mieście (bilety papierowe i kodowane na e-karcie)
– możliwość zapłaty zarówno gotówką w postaci monet, jak i banknotów, a także kartą płatniczą (pasażer nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów)
– urządzenia wydają resztę w postaci bilonu.
Bilety papierowe są zabezpieczone specjalnym kodem 2D, który chroni je przed fałszerstwem (kod ten w postaci rysunku będzie się różnił na biletach).