Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MAN-y Lion’s City z Sadów obsługują kibiców Mistrzostw Świata w piłce nożnej

infobus
27.06.2006 11:47

 

MAN NG-313 należący do MVG na przystanku Ostbanhof w Monachium. (foto: MAN)  

Trwające od kilkunastu dni Mistrzostwa Świata w piłce nożnej wkraczają powoli w decydującą fazę. W rozgrywkach pozostało już tylko 16 najlepszych drużyn turnieju. Cała impreza to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Komunikacja miejska spełnia bardzo ważną rolę w obsłudze transportowej mistrzostw. W Monachium kibice pojawią się aż 6 razy. Wszystkie mecze rozgrywane tu będą na nowym stadionie, mogącym pomieścić jednorazowo blisko 60.000 ludzi, w tym 200 poruszających się na wózkach inwalidzkich. Fanów piłki nożnej z obszaru niemal całego miasta do stacji metra dowożą niskopodłogowe autobusy MAN. Najnowsze pojazdy zakupione przez firmę MVG to 27 autobusów niskopodłogowych Lion’s City G, które zostały wyprodukowane w zakładach produkcyjnych MAN w Sadach koło Poznania. Oczywiście wszystkie z nich zostały wyposażone w silniki spełniające normę czystości spalin Euro-4. W 16 z nich zastosowano silnik 12-litrowy D2866 o mocy 228 kW, który współpracuje z katalizatorem CRTec. Należy podkreślić, że pierwszych 27 autobusów w podobnej kompletacji monachijski przewoźnik zakupił już w grudniu 2004 roku, czyli niemal na 2 lata przed wprowadzeniem nowej normy.

Silnik MAN D2066 z katalizatorem PM-Kat®(foto: MAN)

W kolejnych 11 autobusach przegubowych z tegorocznej dostawy zamontowano najnowszy silnik MAN D2066 o pojemności 10,5 dm3 i mocy 228 kW. Nowa jednostka została specjalnie zaprojektowana pod kątem wymagań norm Euro-4, Euro-5 i EEV. Dzięki wprowadzeniu systemu common rail, zmniejszono jednostkowe zużycie paliwa i obniżono o ponad 3 dB poziom hałasu. Silnik ten charakteryzuje się układem 4 zaworów na cylinder oraz systemem recyrkulacji spalin EGR. Pompa wtryskowa Bosh CP3.4 z elektronicznym układem sterującym EDC7 zapewnia optymalny dobór ciśnienia w szynie paliwowej w zależności od aktualnych parametrów pracy silnika. Cały proces spalania monitorowany jest przez mikroprocesorowy sterownik przy pomocy czujników ciśnienia w szynie paliwowej, temperatury cieczy chłodzącej, temperatury powietrza doładowującego i ciśnienia powietrza. Standardowym wyposażeniem silnika jest kontrolowany ciśnieniowo zawór dławiący (EVB-exhaust valve brake). Spaliny z silnika przechodzą przez bezobsługowy katalizator PM-Kat, opracowany przez inżynierów z MAN. W obydwu wersjach autobusów napęd przenoszony jest na koła za pośrednictwem czterobiegowej skrzyni Voith DIWA D864.5, w której wymiana oleju realizowana jest co 120.000 km.
Wszystkie dostarczone autobusy wyróżniają się niezwykle bogatym wyposażeniem. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami autobusy wyposażono w 2 klimatyzatory przestrzeni pasażerskiej Webasto Aerosphere.

Najnowszy MAN Lion’s City G dla Monachium tuż przed opuszczeniem fabryki w Sadach.(foto: MAN)

Dla poprawy bezpieczeństwa w pojazdach zamontowano system monitoringu wnętrza, w skład którego wchodzą rejestrator z twardym dyskiem 60GB, 4 kamery i ekran LCD 6,5”zamontowany w kabinie kierowcy. W każdym pojeździe przystosowano dwa miejsca do montażu mobilnych automatów biletowych, które umożliwiają zakup biletów w pojeździe bez angażowania kierowcy. Całość wyposażenie dopełnia komputer pokładowy Copilot firmy Init z funkcją satelitarnej lokalizacji GPS, współpracujący z elektronicznymi tablicami kierunkowymi Annax. Dzięki telegramom przesyłanym z autokomputera do centrali, wszyscy pasażerowie mogą uzyskać informacje o rzeczywistym czasie odjazdu za pośrednictwem Internetu oraz bezpośrednio z wyświetlaczy zamontowanych na przystankach. Informacja pasażerska we wnętrzu pojazdów o nazwie najbliższego przystanku i trasie przejazdu wyświetlana jest na monitorach LCD o przekątnej 15”, które umożliwiają także emisję reklam i innych dodatkowych informacji takich, jak np. wyniki meczów.

Na podstawie informacji MAN