MAN: Produkcja alternatywnych paliw szansą dla MAN
infobus
14.05.2006 18:42
MAN: Produkcja alternatywnych paliw szansą dla MAN
Rosnąca stale cena ropy naftowej w coraz większym stopniu sprzyja stosowaniu nowych technologii produkcji alternatywnych paliw, które w związku z wysokimi cenami energii stają się coraz bardziej opłacalne. Taka tendencja stwarza ogromne szanse rozwoju dla grupy MAN. W związku z utrzymującą się wysoką ceną ropy naftowej powstają na całym świecie zakłady produkcyjne GTL i BTL, dla których MAN dostarcza podstawowe urządzenia do produkcji, bądź też przejmuje prace w zakresie projektowania. „Dzięki naszym innowacyjnym produktom MAN już teraz jest ważnym graczem na przyszłościowych rynkach energetycznych”, mówi Håkan Samuelsson, prezes zarządu spółki MAN AG.
Dzięki opracowaniu technologii gas-to-liquid (GTL) i biomass-to-liquid (BTL) można teraz skraplać gaz ziemny, a także drewno i słomę, uzyskując syntetyczne paliwo do tradycyjnych silników Diesla. MAN dostarcza podstawowe elementy do produkcji tego alternatywnego paliwa: instalacje do rozdzielania powietrza i reaktory. MAN posiada szerokie referencje w dziedzinie budowy sprężarek, turbin, reaktorów i instalacji. Na świecie planuje się aktualnie budowę 60 do 70 instalacji do produkcji wysokiej jakości paliw syntetycznych z gazu ziemnego.
W mieście portowym Ras Laffan (Katar) w tym roku zostanie uruchomiona największa na świecie instalacja do skraplania gazu –wydajność 34 000 baryłek dziennie. Niezbędny do tego procesu tlen w ilości 3 500 ton dziennie będzie uzyskiwany w instalacjach rozdzielania powietrza, zbudowanych przez MAN TURBO. W instalacjach tych dzięki zastosowaniu bardzo skomplikowanych kompresorów i zaawansowanej technologii powietrze zostaje rozłożone na składniki podstawowe i w tej postaci będzie udostępniane klientowi do dalszego stosowania. Metoda ta ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pozwala na trwałą i zrównoważoną eksploatację ogromnych zasobów gazu ziemnego na świecie, które dotychczas uznawane były za nieopłacalne. Metoda GTL pozwala na znaczne oddalenie w czasie momentu wyczerpania się światowych zasobów tego kopalnego nośnika energii.
Produkcja paliw płynnych z gazu ziemnego lub biomasy stwarza dla MAN DWE nowe możliwości wykorzystania stałych reaktorów rurowych. Reaktory te są wykonywanymi na specjalne zamówienie urządzeniami wykorzystującymi najnowsze skomplikowane rozwiązania techniczne, ważące do 1.500 ton i – obok linii do rozkładu powietrza – stanowią główny element instalacji GTL. Kilka reaktorów jest aktualnie produkowanych i instalowanych w ramach projektu GTL, którego uruchomienie zostało przewidziane na rok 2009.
Wspomniane tu kluczowe elementy produkowane przez MAN mogą być także stosowane w projektach skraplania biomasy. Technologii tej specjaliści przepowiadają ogromną przyszłość: paliwa uzyskiwane z biomasy, tak zwane sunfuels, nie zawierają siarki –podobnie, jak paliwa uzyskiwane w technologii GTL. Inną zaletą tego paliwa „słonecznego”jest neutralny pod względem CO2 proces ich spalania, co ma ogromny wpływ na ochronę naszego klimatu. Do roku 2020 udział paliwa biologicznego ma według Unii Europejskiej wzrosnąć do 20 procent całego zużycia.
W przygotowywanych na całym świecie projektach GTL i BTL oba piony – MAN TURBO i MAN DWE – będą bardzo ściśle współpracować. MAN Ferrostaal w większym stopniu przejmie projektowanie instalacji. Firma MAN zdobyła ogólnoświatową sławę nie tylko jako usługodawca dla przemysłu w zakresie metanolu. Dodatkowe doświadczenia przy wytwarzaniu oleju napędowego i alkoholu z surowców roślinnych pozwalają firmie na uczestniczenie w budowie instalacji BTL lub GTL oraz na zawieranie umów w tej dziedzinie. Takie instalacje mogą bezpośrednio zaopatrywać lokalne rynki na całym świecie w paliwa, uzyskane z miejscowych odnawialnych surowców biologicznych.