Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MAN podsumowuje rok 2011

infobus
08.02.2012 22:07
6 lutego, w Pradze, firma MAN Truck &Bus Polska zorganizowała konferencję prasową podsumowującą rok 2011. Spółka po raz kolejny została liderem i to zarówno w zakresie sprzedaży pojazdów ciężarowy w naszym kraju, jak i produkcji autobusów i ciężarówek. Jeżeli chodzi o pojazdy ciężarowe to firma dostarczyła ich w ubiegłym roku 3448 szt., uzyskując udział w rynku na poziomie 20,4%. Porównując te dane z wynikami roku poprzedniego oznacza to wzrost sprzedaży aż o 55% i wzrost udziałów o 1,1%. Szczególnie dobre wyniki spółka osiągnęła w segmencie pojazdów klasy średniej oraz w segmencie podwozi ciężkich. Jeżeli chodzi o autobusy to MAN Truck &Bus Polska sprzedała na naszym rynku w 2011 r. 96 egzemplarzy, uzyskując udział w rynku na poziomie 7,0%. To rezultat gorszy od zeszłorocznego o 11 szt. (-12,28%), co pociągnęło za sobą również spadek udziałów w rynku: z 10% 2010 r. do 7% w 2011 r. Osiągnięty wynik to efekt mniejszej sprzedaży autobusów miejskich (z 89 szt. w 2010 r. na 72 szt. w 2011 r.) przy zwiększonej sprzedaży autobusów turystycznych (z 18 szt. na 24 szt.) Zdaniem dyrektora sprzedaży autobusów w MAN Truck &Bus Polska, Romana Kałużyńskiego nie ma żadnych powodów do niepokoju, a nawet wręcz przeciwnie…Porównywany wynik z 2010 r. przede wszystkim „nakręcił” kontrakt dla MZA Warszawa na 70 szt. przegubowych pojazdów MAN Lion`s City G. Natomiast zeszłoroczna struktura sprzedaży jest zdecydowanie bardziej różnorodna i zdywersyfikowana, a największy kontrakt opiewa na sumę 11 szt. To oznacza, że MAN znacznie poszerzył portfolio swoich klientów, wyprowadzając tutaj zarówno nowych przewoźników, jak i odświeżając współpracę ze starymi. To nap pewno dobrze rokuje na przyszłość. Za najważniejsze zamówieniu roku 2011 uznano:
– Zamość i 6 szt. Lion’s City CNG z kontraktu na dostawę 12 szt.
– Szczecinek i 6 szt. Lion’s City
– Opole i 5 szt. Lion’s City
– Lubin i 10 szt. Lion’s City
– Stalowa Wola i 8 szt. Lion’s City
– Gorzów Wlkp. i 11 szt Lion’s City
– Świerklaniec, gdzie MAN przekazał 20 autobusów w ramach kontraktu na dostawę 43 szt. autobusów przegubowych i jednoczłonowych.
Doskonała dla MAN sytuacja panuje w segmencie turystycznym, gdzie w 2011 r. spółka MT&B Polska sprzedała najwięcej (25 szt.) autokarów MAN Lion’s Coach w swojej ostatniej historii. Zostały one dostarczone zarówno do prywatnych firm przewozowych, jak i dla instytucji państwowych (m.in. MAN Lion’s Coach i MAN Lion’s Regio dla Wojska Polskiego).
W ocenie Romana Kałużyńskiego tegoroczny rok przyniesie ogólny spadek sprzedaż autobusów w Polsce, natomiast oczywiście MAN postara się utrzymać, a nawet zwiększyć swoją sprzedaż. Zresztą nie tylko w Polsce. Spółka czeka z nadzieją na ogłoszenie wyników na dostawę 18 autobusów przegubowych zasilanych CNG dla Wilna, gdzie przedstawiła najlepsza ofertę (sprawę przeciąga protest włoskiej firmy Bredamenarini). Łącznie w 2011 r. spółka MAN Truck &Bus Polska sprzedała w Regionie Wschód dodatkowo 11 nowych autobusów, które pojechały do Estonii, Łotwy i Rumunii. 
Konferencja w Pradze: Jörg Mommertz, prezes MAN Truck &Bus PolskaKonferencja w Pradze: Piotr Stański, dyrektor operacyjny w MAN Truck &Bus PolskaKonferencja w Pradze: Roman Kałużyński, dyrektor sprzedaży autobusów w MAN Truck &Bus Polska Konferencja w Pradze: zespół sprzedawców i przedstawicieli zarządu MAN Truck &Bus Polska
MAN –największym producentem
Jak podkreślił Piotr Stański, dyrektor operacyjny w MAN Truck &Bus Polska – pozytywne wyniki odnotowano nie tylko w sprzedaży, ale również w obszarze produkcji. Zakłady MAN Bus w Starachowicach i Sadach wyprodukowały o 23% więcej autobusów ( z 1267 szt. w 2010 do 1566 szt. w 2011), m.in. dzięki wprowadzonym w 2011 roku procesom optymalizującym produkcję. Dodatkowo w zakładach MAN Bus w sierpniu 2011 roku rozpoczęto realizacje Projektu Premium –produkcji szkieletów luksusowych autokarów marki Neoplan Starliner, a jednym z wyprodukowanych w Starachowicach autokarem jeździ od początku 2012 roku piłkarski klub FC Barcelona. W zeszłym roku polskie fabryki obchodziły uroczystość wyprodukowania 10. tysięcznego autobusu.
Także produkcja pojazdów ciężarowych MAN powstających w zakładzie w Niepołomicach wzrosła o 38% w stosunku do roku 2010 (6011 szt. w 2010, 8280 szt. w 2011).
I serwis. W roku 2011 otwarte zostały kolejne serwisy partnerskie MAN, w Grudziądzu oraz Rybniku. W roku 2012 rozpocznie się budowa kolejnych serwisów. Tym razem w zamach struktury MAN powstaną dwa nowe MAN Truck &Bus Centem, w Krakowie oraz w prawobrzeżnej części Warszawy. W trosce o najwyższy standard obsługi serwisowej MAN intensyfikuje działania w zakresie szkoleń dla pracowników stacji serwisowych. Z początkiem roku 2012 rozpoczęła działalność akademia serwisowa MAN Academy. W jej ramach organizowane będą szkolenia techniczne jak również tzw. szkolenia „miękkie”, przeznaczone dla pracowników sieci serwisowej MAN w Polsce oraz w Regionie Sprzedaży Wschód. Akademia znajduje się w Wolicy, koło Warszawy przy ulicy Sękocińskiej 24, w pobliżu MAN Truck &Bus Center Wolica. MAN
Autobusy MAN dla PKM Świerklaniec Autobusy MAN dla PKM Świerklaniec Autobusy MAN dla PKM Świerklaniec Autobusy MAN dla PKM Świerklaniec
Co ciekawe wśród zmian jakie organizacja zamierza wprowadzić do 2020 r. pojawiła się m.in. pozycja: uzupełnieniem oferty w zakresie autobusów. Dopytywany przez nas Roman Kałużyński nie chciał nic więcej powiedzieć poza stwierdzeniem faktu, że pewne prace są prowadzone. Można się domyślać, że być może chodzi o nową rodziną miejską zintegrowaną z wersjami podmiejskimi typu Low Entry, albo nową, bardziej ekonomiczną gamę pojazdów międzymiastowych. Zobaczymy.