Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MAN inwestuje 6,5 mln euro w Starachowicach

infobus
24.11.2010 20:27
Długo na to czekaliśmy, ale warto było. MAN oficjalnie potwierdził rozbudowę fabryki autobusów w Starachowicach i inwestycje na poziomie 6,5 mln euro. O szczegółach rozmawiamy z Hagenem Steinerem, członkiem zarządu MAN Bus Polska. Oto co nam powiedział:

Hagen Steiner, członek zarzšdu MAN Bus Polska Sp. z o.o

InfoBus.pl: Jak aktualnie wygląda zakres działalności MAN Bus w Polsce?
Hagen Steiner, członek zarządu MAN Bus Polska Sp. z o.o.: Wspólnie z ponad 2600 pracownikami z zakładów w Poznaniu i Starachowicach produkujemy rocznie ponad 2000 roku autobusów miejskich i podmiejskich. Wytwarzane w Polsce pojazdy MAN przewożą pasażerów na całym świecie. Spełniają one najsurowsze normy emisji spalin, jak również oczekiwania klientów, co do efektywności oraz jakości autobusów. Oferowane przez nas pojazdy sprawiają, iż transport publiczny staje się coraz bardziej przyjazny dla pasażerów.
 
Produkcja autokarów w niemieckiej fabryce MAN w Plauen. To tutaj będą eksportowane szkielety konstrukcyjne ze Starachowic.Produkcja autokarów w niemieckiej fabryce MAN w Plauen. To tutaj będą eksportowane szkielety konstrukcyjne ze Starachowic.Produkcja autokarów w niemieckiej fabryce MAN w Plauen. To tutaj będą eksportowane szkielety konstrukcyjne ze Starachowic.Produkcja autokarów w niemieckiej fabryce MAN w Plauen. To tutaj będą eksportowane szkielety konstrukcyjne ze Starachowic.
InfoBus.pl: Jakie nowe produkty będą w najbliższej przyszłości produkowane w Polsce?
Hagen Steiner: Od drugiej połowy 2010 roku w Starachowicach powstawać będą szkielety autobusów turystycznych NEOPLAN. Starachowicki zakład wyposażony jest w linię kataforezy zanurzeniowej. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie procesów zabezpieczenia antykorozyjnego pojazdów, gwarantujący najwyższą jakość oferowanych przez nas autobusów. Następnie zabezpieczone antykorozyjnie i polakierowane szkielety autokarów transportowane będę do naszych zakładów w Plauen w Niemczech, gdzie nastąpi ich dalszy montaż i wyposażenie wnętrza.
InfoBus.pl: Co to oznacza dla fabryki MAN w Starachowicach?
Hagen Steiner: Dzięki rozszerzeniu produkcji zakład w Starachowicach stanie się centrum kompetencyjnym produkcji szkieletów autobusowych w naszym międzynarodowym systemie produkcji. Daje nam to szanse na rozwój zakładu oraz wykorzystanie zdobytego know-how. Od 1999 roku w Starachowicach MAN zainwestował ponad 80 mln euro. Wraz z lokalizacją w Poznaniu inwestycje przekroczyły już 120 milionów euro. W rozbudowę zakładu w Starachowicach związana z produkcją szkieletów autobusów turystycznych, zainwestowane zostanie dalsze 6,5 mln euro. Zasadniczym powodem inwestycji w Starachowicach jest podwyższenie jakości oferowanych autokarów marki Neoplan dzięki wykorzystaniu technologii zanurzeniowego malowania kataforetycznego. Ochrona przed korozją naszych pojazdów odgrywa coraz ważniejszą rolę dla naszych klientów. Dlatego można powiedzieć, że wykonaniu tego kroku związane było ze spełnieniem oczekiwań rynku. Ponadto, dzięki stworzeniu w Starachowicach centrum kompetencyjnego produkcji szkieletów autobusowych możemy wykorzystać dalsze efekty synegrii, a tym samym poprawić naszą konkurencyjność. Istotna rolę ogrywają również atrakcyjne warunkach Starachowic. Dotyczy to niższych kosztów produkcji, jak również specjalnej strefy ekonomicznej.
Produkcja szkieletów autobusów miejskich MAN w Starachowicach Produkcja szkieletów autobusów miejskich MAN w Starachowicach Produkcja szkieletów autobusów miejskich MAN w Starachowicach Produkcja szkieletów autobusów miejskich MAN w Starachowicach
InfoBus.pl: Ile szkieletów autokarowych będzie produkowanych w przyszłości w Starachowicach?
Hagen Steiner: Zakładamy, że w perspektywie krótkoterminowej będzie to między 350 do 400 szkieletów w skali roku, a w perspektywie średnioterminowej powyżej 500.
InfoBus.pl: W 2009 r. dokonano również istotnych inwestycji na terenie zakładu MAN w Sadach. Na czym one polegały?
Hagen Steiner: W 2009 roku w ramach realizacji dwóch kluczowych projektów zainwestowaliśmy w poznański zakład około 3 mln euro. Hala metod produkcyjnych to eksperymentalny warsztat, w którym wykonywana jest próbna budowa nowych autobusów i przygotowane optymalnie przed rozpoczęciem masowej produkcji na linii montażowej. Zadaniem hali metod produkcyjnych jest opracowanie optymalnej metody produkcji, zgromadzenie dokumentacji i przygotowanie produktów do produkcji masowej, szkolenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników, jak również rozwiązywania bieżących problemów produkcji i montażu. Pierwszym zadaniem pracowników hali metod produkcyjnych było przygotowania produkcji autobusu hybrydowego, który od 2011 ma być oferowany przedsiębiorstwom komunikacji publicznej.
Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju zakładu w Poznaniu było otwarcie w październiku 2009 roku Centrum Obsługi Klientów. Ta inwestycja była niezbędna, aby zapewnić klientom optymalne warunki odbioru pojazdu, czyniąc zakład w Poznaniu bardziej atrakcyjnym i zwiększając zarazem lojalność naszych klientów.
InfoBus.pl: Co czyni Polskę atrakcyjnym miejscem inwestycji dla MAN?
Hagen Steiner: Oprócz wyżej wymienionych korzyści gospodarczych i podatkowych, kluczowe znaczenie mają kwalifikacje i dostępność pracowników. Ponadto dzięki współpracy z poznańskimi uczelniami możemy już wcześniej przygotowywać nasze przyszłe kadry, zwiększając tym samym atrakcyjność MAN jako pracodawcy. Kolejna zaleta to bliskość naszych podstawowych rynków. Aż 95% naszych autobusów jest sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej, dlatego lokalizacja naszego finalnego zakładu MAN w Sadach jest pod względem bardzo korzystna.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.
Produkcja szkieletów autobusów miejskich MAN w Starachowicach