Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MAN EL 262 w PKS Lubin

infobus
07.03.2004 21:18

[[aktualnosci/przew/32004/l_wyk1.gif|Dane techniczne autobusu MAN EL 262 – opracował: Łukasz Supel|center]][[aktualnosci/przew/32004/l_wyk2.gif|Autobusy PPKS Lubin przeznaczone do komunikacji miejskiej. Opracował: Ryszard Polit.|center]][[aktualnosci/przew/32004/l_wyk3.gif|: Autobusy PPKS Lubin przeznaczone do komunikacji pozamiejskiej. Opracował: Ryszard Polit.|center]]

PPKS Lubin zakupiło w lutym br. używany autobus MAN EL 262. To średniopodłogowy autobus miejski z układem drzwi 2-2-0, który został sprowadzony z Niemiec. Jego pierwsza rejestracja miała miejsce w grudniu 1997 roku. Pojazd pomieścić może ogółem 94 pasażerów, w tym 43 na miejscach siedzących. Posiada dwa rzędy podwójnych siedzeń oraz niewielkie miejsce na wózek, co jest charakterystyczną cechą autobusów lokalnych.

PPKS Lubin wyposażyło swój nowy autobus w elektroniczne wyświetlacze zewnętrzne oraz kasowniki firmy R&G. W najbliższym czasie, najprawdopodobniej w marcu br., tabor PPKS Lubin wzbogacony zostanie o kolejne autobusy spod znaku lwa. Tym razem będą to wysokopodłogowe, fabrycznie nowe, MAN-y SL 223, wyposażone w manualną skrzynię biegów, pochodzące z tureckiej fabryki MAN-a – MANAS. Produkcję średniopodłogowych autobusów serii EL xx2 zakończył MAN w Salzgitter w roku 1997. Przejęła ją izraelska firma DAN. Natomiast w ofercie niemieckiego producenta na rynek europejski pozostał wysokopodłogowy MAN SL 223, wytwarzany w tureckich zakładach MANAS. PPKS Lubin to samodzielne przedsiębiorstwo, utworzone na mocy Zarządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej nr 186 z dnia 7 czerwca 1990 roku w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego. Obsługuje regularne linie lokalne i międzymiastowe oraz przewozy pracownicze i szkolne. W 1995 roku, jako pierwsze Przedsiębiorstwo PKS w Polsce, rozpoczęło obsługę komunikacji miejskiej w Lubinie. Stało się tak wskutek przeprowadzenia procesu komunalizacji istniejącego dotychczas WPK w Legnicy, które obsługiwało miejską komunikację w Legnicy, Lubinie i Głogowie. Fakt ten oznaczał, że WPK miało przestać istnieć w dotychczasowej formie przedsiębiorstwa państwowego, natomiast jego części miały zostać przejęte przez poszczególne gminy ówczesnego województwa legnickiego. Tak więc gmina Lubin przejęła obowiązek zapewnienia mieszkańcom miasta transportu zbiorowego, zawierając umowę na świadczenie przewozów z PPKS Lubin. PPKS zakupiło do tego celu używane autobusy sprowadzone z Niemiec – MAN-y SL 200 i jednego piętrowego MAN-a SD 200 oraz wiekowe szwedzkie Scanie CR 112. Przez kilka lat wyeksploatowane MAN-y i Scanie były trzonem taboru miejskiej komunikacji w Lubinie, jednakże późniejsze dostawy nowych autobusów Jelcz 120M odmłodziły znacznie ten tabor. Termin umowy na świadczenie przewozów w ramach komunikacji zbiorowej na terenie miasta Lubina, podpisanej przez Zarząd Miasta z PPKS w 1994 roku, wygasł z początkiem roku 2000. Ale już w 1998 roku Zarząd Miasta ogłosił następny przetarg na obsługę komunikacji miejskiej Lubina w latach 2000-2005, który rozstrzygnięty został na korzyść PPKS Lubin. Obecnie PPKS Lubin posiada 7 regularnych linii miejskich (1-7), 2 linie miejskie sezonowe (8 i 9) oraz jedną linię bezpłatną (TESCO). Na przełomie lat 1999 i 2000 rozpoczęto w PPKS Lubin poszukiwanie inwestora strategicznego w celu sprywatyzowania przedsiębiorstwa. Proces prywatyzacji nie został jednak ukończony do chwili obecnej.