Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Malmö zamawia gazowe Exqui.Citys

infobus
05.12.2012 21:10
Malmözamówiło 15 szt. wyjątkowych pojazdów –Van Hool Exqui.Citys nazywanych też autobusowymi tramwajami. Do Szwecji trafią one w wersji dwuprzegubowej, 24-metrowej i będą posiadały hybrydowy napęd na biogaz.
Projekt Exqui.Citys po raz pierwszy został zaprezentowany przez Van Hool w Dubaju, podczas Światowego Kongresu UITP 2011. To platforma niskopodłogowego pojazdu miejskiego przeznaczonego dla systemów BRT, która może funkcjonować zarówno w wersji przegubowej (18 m), jak i dwuprzegubowej (24 m). Przewoźnik może także wybrać w Exqui.Citys rozmaite napędy –od klasycznego Diesla poprzez układ hybrydowy po napęd elektryczny.  Pierwszym miastem w Europie, które posiada te pojazdy w swoim taborze jest włoska Parma, gdzie T.E.P. (Trasporti pubbliċi Parma) zamówił 9 szt. Exqui.Citys jako trolejbusy. Oprócz klasycznych „szelek”są one dodatkowo wyposażone w hybrydowy układem elektryczny Vossloh Kiepe (energia powstająca w procesie hamowania jest przechowywana w superkondesatorach i używana przy starcie pojazdu z przystanków lub do zasilania klimatyzacji i ogrzewania). Następnie w przeciągu roku belgijski producent podpisał kontrakty na dostawę już łącznie 92 egzemplarzy Exqui.Citys, które pojawią się w Metz (Francja), Barcelonie (Hiszpania), Parmie (Włochy) oraz Genewie (Szwajcaria). Teraz dzięki zamówieniu MalmöVan Hool przekroczył przekroczyć „setkę”zakontraktowanych pojazdów tego typu. To bardzo dobry wynik.
Wizualizacja Exqui.Citys dla Malmö
Szwedzkie 'tram-busy’ będą eksploatowane przez koncern Nobina, największą firmę transportu pasażerskiego w Skandynawii. 15 hybrydowych o długości 24-metrów Exqui.Citys rozpocznie przewóź pasażerów w Malmöi regionie Skania w czerwcu 2014 r. W jego napędzie zostanie zastosowany silnik na biogaz spełniający normę Euro 6, który z kolei będzie napędzał generator przekazujący energię do silników elektrycznych. Taka zamienność rozmaitych napędów (Multi Propulsion Platform) zdaniem Van Hool-a w ramach systemów BRT może przynieść znaczące korzyści. W zależności od potrzeb klienta, zaprezentowana w Dubaju platforma może być zarówno trolejbusem jak i elektrobusem, hybrydą lub autobusem na ogniwa paliwowego. To zdaniem producenta doprowadzi do połączenia elastyczności autobusu z efektywnością kolei. Kolejna cecha to wysoki komfort podróży. Van Hool stworzył niepowtarzalny design, który wyraźnie odbiega od standardowych autobusów i kojarzy się właśnie z tramwajami. Jego linię można określić jako ponadczasową, elegancką i nowoczesną. Aerodynamiczne kształty z przodu i z tyłu pojazdu podkreślają zarówno szybkość podróży w systemie BRT, jak i wysokim poziom bezpieczeństwa. Zabudowane nadkola platformy i ciągłe linie na całej długości konstrukcji podkreślają pełną formę pojazdu, a także zapewniają lepsze wartości aerodynamiczne. Zwężający się przód i tył konstrukcji podkreśla jej elastyczność oraz zdolność do sprawnego i bezpiecznego manewrowania w mieście. Wygląd zewnętrzny ma swoje przełożenie także na wewnętrzna stylistykę. Van Hool prezentuje tutaj design, bazujący na prostocie i dużej dbałości o szczegóły. Miękkie oświetlenie i innowacyjna kontrola klimatu zwiększają komfort podróżowania. To wszystko zapewnia komfort podróży jak w tramwaju przy jednoczesnej elastyczności jaką daje autobus.