Malczyce z przetargiem na dwa elektrobusy. Z Polskiego Ładu
13 kwietnia Urząd Gminy Malczyce ogłosił przetarg na zakup dwóch nowych autobusów zeroemisyjnych o długości 8,5 - 9,5 m oraz ładowarki plug-in o mocy min. 40 kW.
Do tego dolnośląska gmina chce w osobnym zadaniu wybudować fotowoltaiczną farmę. Wymagany termin realizacji całego zamówienia to 10 m-cy od podpisania umowy.
Elektrobusy plus słoneczna farma
Dolnośląskie postępowanie obejmuje dwa zadania:
- Dostawę i kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznej na dachach: Urzędu Gminy, Żłobka Publicznego i szkoły podstawowej (o mocy min 39,5kWp) plus instalacje na gruncie (o mocy 49,9kWp). Łączna moc mikroinstalacji fotowoltaicznych wynosi ok 300kWp;
- Dostawę 2 szt. autobusów zeroemisyjnych o następujących parametrach:
- Wymiary autobusu - długość od 8,5 m do 9,5 m, max. wysokość 3,4 m, szerokość od 2,4 m do 2,55 m
- Liczba miejsc pasażerskich - liczba miejsc ogółem co najmniej 45, w tym: liczba miejsc siedzących: min. 25 (dopuszcza się siedzenia demontowalne), wymagane przystosowanie autobusu do przewozu osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim, autobus przystosowany do przewozu pasażerów w ruchu miejskim.
- Silnik - o mocy min. 120 kW, napęd realizowany poprzez silnik centralny, dopuszcza się rozwiązanie z silnikami umieszczonymi w osi.
- Magazyny energii - preferowana zabudowa baterii trakcyjnych w sposób umożliwiający ich obsługę (przy wykorzystaniu podnośników) z poziomu podłogi,
- Pojemność baterii - zapewniająca przebieg między ładowaniami min. 140 km.
- Ładowanie - opcjonalnie w pojeździe zabudowana ładowarka/ładowarki o łącznej mocy min. 20 kW, zapewniające naładowanie baterii autobusu z gniazda trójfazowego 3x400V, 32A. Gniazdo Plug-In (zgodne z systemem Plug-In-Combo II) umożliwiające ładowanie z ładowarki zewnętrznej o mocy 40 kW.
- Ogrzewanie - hybrydowe elektryczno-spalinowe lub inne rozwiązanie, moc minimalna 20 kW, system ogrzewania powinien zapewnić utrzymanie w okresie jesienno-zimowym minimalnej temperatury wewnątrz w pojeździe min. +10 °C.
Do tego Malczyce następujących warunków gwarancji:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Na całość autobusu - min. 36 miesięcy - bez limitu kilometrów,
- Na występowanie korozji poszyć zewnętrznych oraz szkieletu nadwozia i podwozia - min. 120 miesięcy,
- Na powłoki lakiernicze – min. 60 miesięcy,
- Na baterie - min. 48 miesięcy.
Przetargowe wymagania
W zakresie doświadczenia mamy wymóg dostawy w okresie ostatnich 3 lat przynajmniej jednego elektrycznego autobusu niskopodłogowego. Co do farmy to każdy oferent musi wykazać się realizacją trzech zamówień, z których każde polegało na dostawie wraz z montażem (lub budowie) instalacji fotowoltaicznej o mocy min. 99kWp.
Na oferty Malczyce czekają do 16 maja, a następnie ocenią autobusowe oferty wg kryteriów:
- Parametry techniczne i eksploatacyjne / Waga: 40
- Cena - Waga: 60
Z Polskiego Ładu
W pierwszym naborze rządowego Funduszu Polski Ład samorządy otrzymały dotacje na ponad 9 mld zł. Wśród złożonych projektów, które otrzymały dofinansowanie znalazły się dwa wnioski złożone przez Gminę Malczyce. To:
Budowę instalacji fotowoltaicznej wraz z zakupem autobusów zeroemisyjnych za 5 700 000,00 mln zł
Przypomnijmy - rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Łącznie Polski Ład 2021 dofinansuje 12 projektów z zakresu transportu publicznego. To:
- tramwajowe zadanie z Poznania pod nazwą „Odnowa infrastruktury publicznego transportu zbiorowego - modernizacja trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju” z budżetem 25 500 000,00 zł
- zeroemisyjna komunikacja miejska w Ciechocinku (Kujawsko-pomorskie)
- uruchomienie wojewódzkich linii autobusowych w Łódzkiem obsługiwanych pojazdami hybrydowymi zakup zeroemisyjnych autobusów przez Gminę Malczyce (Dolnośląskie)
- zakup zeroemisyjnych autobusów przez Bochnię (Małopolskie)
- zakup zeroemisyjnych autobusów przez Powiat Myszkowski (Śląskie)
- zakup 5 zeroemisyjnych autobusów przez Świnoujście (Zachodniopomorskie) o wartości 4,25 mln złotych
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Sośno (Kujawsko-pomorskie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy (Mazowieckie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Jedlińsk (Mazowieckie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Krynki (Podlaskie)
- zakup szkolnego autobusu dla gminy Wijewo (Wielkopolskie)