Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Lublin zamawia 12 przegubowych trolejbusów

infobus
06.05.2013 18:47
ZTM Lublin zakończył dialog techniczny z producentami trolejbusów i ogłosił przetarg na dostawę 12 szt. nowych niskopodłogowych trolejbusów miejskich klasy mega. To pierwszy zakup fabrycznie nowych tego typu pojazdów przez Lublin –jedno z trzech polskich miast, gdzie eksploatowane są trolejbusy. Faktem jest, że pod koniec lat 90-tych jeździły po tym mieście przegubowe trolejbusy, ale były to klasyczne Ikarusy 280 – tyle, że „na szelkach”. Ich konwersji podjęli się mechanicy z warsztatów MPK Lublin. Zgodnie z wcześniejszymi zapytaniami Zarządu najnowsze trolejbusy będą wyposażone w baterie pozwalające na jazdę po ulicach, nad którymi nie ma trakcji. Ich długość ma wynosić od 17,5 do 18,75 m, szerokość 2,55 m, pojemność nie mniej niż 125 miejsc, w tym co najmniej 40 siedzących. W drugim członie przewidziano też specjalną platformę dla osób stojących. Pozostałe wymogi są dość standardowe. W pojeździe ma być co najmniej 10 przesuwnych okien, klimatyzacja, automat biletowy, monitoring i system głosowej zapowiedzi przystanków. Co ważne – promień skrętu przegubowego trolejbusu nie może przekraczać …12 m. Tym samym pojazdy będą musiały się zmieścić w nowej zajezdni MPK zaprojektowanej z myślą o 12-metrowych pojazdach. Szczęśliwie dla wydajności systemu komunikacji miejskiego udało się w ramach unijnego projektu zrezygnować z zakupu części solówek właśnie na rzecz przegubowców. Kryteria przetargowe ZTM Lublin są następujące:
1. Cena. Waga 70
2. Warunki techniczne. Waga 15
3. Warunki gwarancji. Waga 10
4. Komfort trolejbusów. Waga 5
W zakresie warunków technicznych ZTM najwyżej oceni następujące rozwiązania:
– szkielet wykonany ze stali nierdzewnej lub aluminium (za kataforezę jest o 5 pkt mniej)
– osprzęt trakcyjny umieszczony na dachu trolejbusu;
– zasięg tylko na zasilaniu bateryjnym powyżej 5 km. Podstawa to 1,5 km, a dodatkowe punkty przyznawane są powyżej 2,5 km.
– żywotność baterii o maksymalnej liczbie cykli ładuj/rozładuj ≥20000 przy założeniu, że w okresie żywotności baterii głębokość rozładowywania nie będzie spadać poniżej 20% przy temperaturze baterii 20ºC.
W zakresie komfortu pasażerskiego premiowana jest tylko liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi. Jeżeli powyżej 11 –oferent otrzymuje 100 pkt, jeżeli ich liczba wynosi 9-10 –50 pkt, a poniżej 8 –0 pkt.
Solaris Trollino 18
Pierwsza transza licząca 6 trolejbusów ma być dostarczona do końca kwietnia 2014 r., a druga do końca września przyszłego roku. Całość zostanie sfinansowana w ramach projektu „Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie”. Kto zbierze ten dodatkowy trolejbusowy kontrakt? Przypomnijmy, że w tym roku w Lublinie zwyciężyło już dość egzotyczne konsorcjum: polskiego Ursusa z ukraińskim Bogdanem, które zgarnęło Solarisowi sprzed nosa zamówienie na dostawę 37 szt. trolejbusów o długości 12-metrów. Wartość tego kontraktu wyniosła 50 160 000 PLN netto i na pewno zabolało polskiego producenta. Tym razem firma z Bolechowa nie da się już zaskoczyć, ale czy uda jej się tym razem znaleźć błąd w perfekcyjnie opracowanej ofercie konsorcjum i wypunktować konkurenta? To będzie dość trudne, gdyż kryteria w „przegubowym”przetargu są identyczne jak w „solówkach”, a kryterium doświadczenie zostało postawione na dość niskim poziomie –to 7 sztuk nowych niskopodłogowych trolejbusów, w tym co najmniej 4 sztuki trolejbusów oferowanego typu nadwozia w okresie ostatnich 3 lat. Solarisa czeka trudne zadanie.