Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Lubelskie trolejbusowe podstacje w nowym wydaniu

infobus
13.09.2012 22:52
Gdyby nie unijne pieniądze być może nadal przypominałyby pomieszczenia z minionej epoki, a pracujący tam ludzie borykaliby się z wieloma trudnościami. Teraz to zupełnie inna technologia, która bez problemu radzi sobie z wyzwaniami XXI w. Mowa o trzech podstacjach prostownikowych zasilających trakcję trolejbusową w Lublinie. Właśnie zakończyła się ich modernizacja. Objęła one podstacje przy ul. Szczerbowskiego, Garbarskiej i Kraśnickiej. Dodatkowo w pomieszczeniach przy ul. Szczerbowskiego utworzono Centrum Dyspozycji Mocy –tzw. Centrum Sterowania Podstacjami, które umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami zasilającymi trakcję trolejbusową. Wymienione zostały stare, wyeksploatowane urządzenia na nowe, a budynki zostały gruntownie odnowione.
Lubelskie Centrum Dyspozycji Mocy –czyli centrum sterowania siecią trolejbusowąLubelskie Centrum Dyspozycji Mocy –czyli centrum sterowania siecią trolejbusową
Standard oraz warunki pracy operatorów podstacji prostownikowych uległy diametralnej zmianie. Po modernizacji oraz utworzeniu Centrum Sterowania Podstacjami jeden pracownik jest w stanie sprawować nadzór nad zasilaniem całej istniejącej sieci trolejbusowej w Lublinie. Przy starych urządzeniach każda z podstacji wymagała ciągłych napraw i konserwacji, co w połączeniu z urządzeniami pochodzącymi z lat 70-tych stwarzało problemy z podstawowymi częściami zamiennymi.
Lubelskie Centrum Dyspozycji Mocy –czyli centrum sterowania siecią trolejbusowąLubelskie Centrum Dyspozycji Mocy –czyli centrum sterowania siecią trolejbusową
Modernizacja była możliwa dzięki funduszom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013. MPK w Lublinie pozyskało na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ponad 26 mln zł. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 60 mln zł i obejmuje również wymianę taboru trolejbusowego –zakup 30 szt. nowych trolejbusów.  Prace przy modernizacji rozpoczęły się w czerwcu 2011 r. i zgodnie z harmonogramem zakończyły z początkiem września br. Roboty prowadziło konsorcjum: Lider – ZUE S. A. z Krakowa oraz Partner –Elektrobudowa S. A. z siedzibą w Katowicach.
Solaris Trollino 12 w lubelskich barwach
Dodajmy, że modernizując infrastrukturę Lublin przygotowuje się do odebrania kolejnej partii nowoczesnych trolejbusów. 31 lipca br. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie podpisał umowę z firmą Solaris Bus&Coach. Oznacza to, że już w przyszłym roku do Lublina przyjedzie 20 nowoczesnych Trollino 12, dofinansowanych tym razem z RPO. –„Trolejbusy będą wyposażone w dodatkowy napęd (silnik spalinowy), który pozwoli im pokonywać odcinki tras niewyposażone w trakcję trolejbusową –tłumaczy Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM Lublin. – Dostawa trolejbusów odbywać się będzie w dwóch transzach. Pierwsza partia, osiem trolejbusów zostanie dostarczona z początkiem września 2013 roku. Kolejnych 12 trolejbusów przyjedzie do Lublina maksymalnie do końca kwietnia 2014 roku. Zakup taboru jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 –2013, Działanie: III.1 Systemy miejskiego transportu zbiorowego.