Łomża na elektrycznych zakupach: 2 x MAXI + ładowarka

21 maja Urząd Miejski w Łomży ogłosił przetarg na zakup 2 szt. miejskich autobusów elektrycznych oraz dwustanowiskowej ładowarki do ich ładowania.
Elektrobusy mają pojawić się na ulicach Łomży w przyszłym roku.
Dwa zadania
Przedmiotem łomżyńskiego zamówienia jest dostawa dwóch fabrycznie nowych elektrycznych autobusów miejskich, niskopodłogowych, jednoczłonowych, jednej marki, przeznaczonych do wykonywania przewozów w publicznej komunikacji miejskiej.
Druga część zamówienia dotyczy dostawy, montażu i uruchomienia dwustanowiskowej stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z magazynem energii połączonym z punktami ładowania na terenie zajezdni MPK w Łomży.
Łomża chce kupić autobusy:
- o długości od 11 do 12,2 m
- o pojemność minimum 71 osób (w tym minimum 20 miejsc siedzących + kierowca i minimum 50 miejsc stojących)
- z minimum 1 miejscem na wózek inwalidzki i/lub minimum 1 miejscem na wózek dziecięcy
- z minimum 3 ładowarkami USB, które będą przeznaczone dla pasażerów do zasilania urządzeń elektronicznych
- routerem Wi-Fi.
Urząd Miejski określił także zasięg elektrobusów – każdy pojazd (w pełni obciążony) ma przejechać na jednym ładowaniu minimum 140 km. Z kolei stacja ładowania ma zostać zbudowana w układzie: jedna sztuka o mocy wyjściowej 80kW z podziałem na dwa stanowiska ładowania po 40kW.
Termin składania ofert wyznaczono na 28 czerwca, a na realizację zamówienia wybrany wykonawca ma 12 miesięcy.
Przetargowe formalności
Oferenci zobowiązani są do wniesienia wadium:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
a) dla części 1 w wysokości: 20 000,00 PLN
b) dla części 2 w wysokości: 4 000,00 PLN
Wybrane kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty to:
- Okres gwarancji całopojazdowej / Waga: 10 %
- Okres gwarancji na baterie trakcyjne / Waga: 4 %
- Zużycie energii elektrycznej (w kWh/100 km) wg E-SORT 2 / Waga: 10 %
- Pojemność akumulatorów trakcyjnych / Waga: 11 %
- Wyposażenie pojazdu / Waga: 5 %
- Cena - Waga: 60 %
W zakresie doświadczenia Łomża wymaga: a) dla części 1: dostawa w okresie ostatnich 3 lat co najmniej 1 (jednego) nowego autobusu; a dla części 2: dostawa co najmniej 1 (jednej) nowej stacji ładowania autobusów elektrycznych.
Unijne wsparcie
Na koniec dodajmy, że to zadanie realizowane jest w ramach unijnego projektu pn.: „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” w ramach Regionalnego programu operacyjnego województwa podlaskiego na lata 2014–2020. Jego wartość to 30 mln zł, co pozwoli miastu zakupić dwa autobusy elektryczne oraz aż 11 nowych autobusów zasilanych gazem ziemnym. Ponadto w mieście zostanie zbudowany tzw. system roweru publicznego z 15 stacjami wypożyczeń rowerów wraz z pełnym wyposażeniem oraz rowerami tradycyjnymi (100 szt.) i elektrycznymi (30 szt.). Zostaną zbudowane odpowiednie zatoki i zajazdy oraz infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo pasażerów (przystanki, wiaty, wysepki). Powstanie centrum przesiadkowo–komunikacyjne i długa, wygodna ścieżka rowerowa – 440 mb.
-„Prawie 30 milionów złotych zostanie przeznaczonych na zakup 11 nowych autobusów zasilanych gazem ziemnym oraz dwóch autobusów elektrycznych. Ponadto, dzięki tym funduszom w mieście powstanie sieć 15 stacji wypożyczeń rowerów (zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych), oraz elementy infrastruktury wspierające komunikację rowerową. Projekt ten będzie finansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Cieszę się, że mieszkańcy Łomży będą mogli korzystać z nowych, ekologicznych rozwiązań – powiedział wicemarszałek podlaskiego województwa, Marek Olbryś.
Tak duży, zintegrowany projekt niewątpliwie przyczyni się do nowego bardziej ekologicznego wizerunku miasta Łomża, dołączy ono do miast stawiających na ekologiczny transport miejski.