Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Łódź: Koniec targów o S8

infobus
06.02.2008 09:37

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 'ostatecznie usankcjonowała’ północny przebieg tej drogi, a więc przez Łódź, Łask, Zduńską Wolę i Sieradz, a nie przez Bełchatów i Wieluń. Wykonawca inwestycji ma być znany do końca roku. Według Andrzeja Maciejewskiego z GDDKiA , w informacji o warunkach przetargu zagościł na stałe już wariant łódzki ekspresówki. Na pierwszy ogień pójdzie wart ponad miliard odcinek z Warszawy do Piotrkowa Trybunalskiego, którego budowa rozpocząć się ma jeszcze w tym roku. Odcinek Syców – Kępno – Wieruszów – Walichnowy jest przewidziany na lata 2010-2011, a budowa najbardziej spornej części, czyli Walichnowy – Łódź – autostrada A1 rozpocznie się za trzy lata i będzie kosztować ponad 1,2 mld zł.
Co istotne, najprawdopodobniej obędzie się bez trudnych negocjacji przebiegu transeuropejskiego korytarza transportowego (TEN-T), co było warunkiem uzyskania 70 proc. dotacji na inwestycję z Funduszu Spójności. Było, bo TEN-T co prawda biegnie przez konkurencyjny bełchatowsko-wieluński wariant S8, ale wybrany przez GDDKiA i rząd przebieg północny ma być w 50 proc. sfinansowany przez Fundusz Rozwoju Regionalnego. Nie wiadomo jeszcze, jak rozwiązana zostanie kwestia nakładania się ekspresówki na płatną autostradę A1 między Piotrkowem a Łodzią. Przed rokiem w GDDKiA wyliczono, że odszkodowania Skarbu Państwa dla prywatnego operatora autostrady za bezpłatne przejazdy kierowców jadących ekspresówką przekroczyłyby 7 mld zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż wartość całego odcinka S8 na terenie województwa łódzkiego. Maciejewski odpowiada tylko, że 'ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie będą efektem przetargu na budowę autostrady A1′.
O wariancie łódzkim S8 decydowały m.in. rządy Leszka Millera i Marka Belki. Podtrzymał go rząd Jarosława Kaczyńskiego, ale w czerwcu ub.r. GDDKiA skłaniała się ku przebiegowi bełchatowskiemu jako zgodnemu z wytycznymi Komisji Europejskiej.