LG Chem: Baterie nie zaburzą europejskiej konkurencji
Pomoc inwestycyjna w wysokości 36 mln euro, jaką Polskaprzyznała przedsiębiorstwu LG Chem na budowę zakładu produkującego baterie doaut elektrycznych w województwie dolnośląskim, jest zgodna z zasadami pomocypaństwa UE – uznała Komisja Europejska. Wsparcie przyczyni się do rozwojuregionu i jednocześnie nie zaburzy równowagi konkurencyjnej.
Przyznana przez Polskę pomoc w wysokości 36 mln euro zasiliwartą 325 mln euro inwestycję LG Chem w budowę nowego zintegrowanego pionowozakładu produkującego baterie litowo-jonowe (Li-Ion) w województwiedolnośląskim. Baterie litowo-jonowe stosowane są w autach elektrycznych. Nowyzakład ma dostarczać baterie do ponad 80 tys. pojazdów elektrycznych rocznie wEuropejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
Dzięki temu projektowi powstanie ponad 700 bezpośrednichmiejsc pracy. Zakład produkcyjny położony jest w województwie dolnośląskim,które kwalifikuje się do pomocy regionalnej (art. 107 ust. 3 lit. a) Traktatu ofunkcjonowaniu Unii Europejskiej).
Komisja oceniła środek pomocy zgodnie z Wytycznymi w sprawiepomocy regionalnej na lata 2014-2020, umożliwiającymi państwom członkowskimwspieranie rozwoju gospodarczego i zatrudnienia w słabiej rozwiniętychregionach UE oraz wspieranie spójności regionalnej w ramach jednolitego rynku.
Komisja uznała, że:
• bezfinansowania publicznego nie byłaby możliwa realizacja tego projektu ani wPolsce ani w innym państwie UE;
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
• pomocogranicza się do niezbędnego minimum, aby uruchomić inwestycję w Polsce, a niepoza EOG;
• pomocinwestycyjna przyczyni się do powstania miejsc pracy, a także do rozwojugospodarczego i konkurencyjności regionu w niekorzystnym położeniu.
Komisja stwierdziła zatem, że pozytywne skutki projektu dlarozwoju regionalnego wyraźnie przewyższają zakłócenia konkurencji spowodowaneprzez pomoc państwa.