Kurtyka: Autobusy elektryczne w 24. polskich miastach
Elektromobilność pozostaje priorytetem, Polska jest lideremw wielu jej obszarach – oświadczył 21 listopada premier Mateusz Morawieckipodczas Global e-Mobility Forum w Warszawie.
Zdaniem ministra klimatu Michała Kurtyki, dziękielektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze; to równieższansa na dynamiczny rozwój gospodarczy w wielu sektorach.
-„Rozpoczęliśmy przygodę z elektromobilnością w 2016r.” i od tego czasu rząd wspierał rozwój rynku – mówił szef rządu.Wymienił m.in. zachęty podatkowe oraz ustawę o elektromobilności i paliwachalternatywnych, która – w ocenie Morawieckiego – „jest ustawąpionierską”.
Elektryczny eksporter
Premier powiedział, że polski przemysł motoryzacyjny dajesilne podstawy do rozwoju elektromobilności. Wskazał m.in., że Polska jest największymproducentem i eksporterem autobusów elektrycznych w UE.
-„Jestem przekonany, że wsparcie dla rynkuelektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronęzeroemisyjnego” – dodał. „Przez ostatnie 3 lata wspieraliśmy rozwójrynku ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiedniezachęty finansowe. Rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt wPolsce” – przekonywał Morawiecki.
24 e-miasta
Minister Kurtyka dodał, że nasza gospodarka nie tylkolideruje w produkcji autobusów, ale także dynamicznie rośnie ich liczba napolskich ulicach. Powiedział, że: „w 24 polskich miastach po ulicachjeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, akolejne kilkaset jest w drodze”. Dodał, że to oznacza 11-krotny wzrostliczy e-autobusów w stosunku do 2016 r.
Zdaniem ministra klimatu, elektromobilność to szansa na skokgospodarczy w powiązanych z nią sektorach.
-„Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta iczyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to wwielu sektorach. Polska ma duży potencjał jeśli chodzi o budowę i rozwójelektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury” – zauważył minister.Dodał, że globalnie do 2025 r. będziemy mieli do wyboru 300 modeli elektrycznychsamochodów, a cała branża związana z produkcją e-samochodów zostaniedofinansowana setkami miliardów euro. „Już dziś polski eksport autobusówna prąd jest wart ponad 50 mln euro. To 1. miejsce w UE” – oświadczył.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Co z infrastrukturą?
Kurtyka powiedział, że produkcja pojazdów to tylko jeden zelementów elektromobilnej rewolucji.
-„Budowa odpowiedniej infrastrukturydla pojazdów nisko- i zeroemisyjnych to jedno z najważniejszych wyzwaństojących przed rozwojem elektromobilności” oświadczył.
Zwrócił uwagę, że w budowie infrastruktury mamy równieżsukcesy: 40 proc. baterii litowo-jonowych w UE pochodzi z Polski.
-„Rozwijamy też system ładowania. W przyszłym roku będzie 6 tys. stacjiładowania w całym kraju” – oświadczył minister.
Zwrócił uwagę, żenajwiększą na świecie ładowarkę pantografową o mocy 540 kW zbudowano w Polsce. Kurtyka powiedział także, że dzięki elektromobilności budujemymosty między państwami, zyskujemy szansę wymiany doświadczeń między krajamigeograficznie odległymi. (PAP)
„