Kujawy chcą zintegrować autobusy z koleją
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił, że przystąpił do prac nad integracją transportu kolejowego i autobusowego oraz wprowadzeniem zintegrowanego biletu komunikacji publicznej w całym regionie.
Dodatkowo w najbliższym czasie samorząd województwa rozpocznie postępowanie, w trybie in-house lub przetargowym, wyłaniające operatorów połączeń autobusowych do kolejowych węzłów przesiadkowych, dowożących pasażerów z miejscowości położonych z dala od linii kolejowych.
Konsultacje rynkowe
Te transporotowe działania uzupełniają przygotowania do wielkiego przetargu, który wyłoni na najbliższe dziewięć lat operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich.
Teraz ruszył etap konsultacji, do którego zaproszono wszystkie przedsiębiorstwa z licencjami na pasażerskie przewozy kolejowe w Polsce, czyli ponad 30 podmiotów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"Postępowanie przetargowe jest w tym przypadku przedsięwzięciem niezwykle złożonym – chodzi o 9-letnie kontrakty o łącznie blisko miliardowej wartości. Dlatego zdecydowaliśmy się na konsultacje, które powinny przynieść weryfikację wypracowanych przez nas założeń poprzez skonfrontowanie ich z realnymi możliwościami rynku" - podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki.
Koncepcja przewiduje podział przetargu kolejowego na 10 szczegółowych pakietów. Przyjęto, że wybrany model podziału zamówienia ze szczegółowo opisanymi pakietami sprawi, iż władze samorządowe województwa będą mogły zagwarantować siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym, także jeśli chodzi o częstotliwość i godziny kursowania pociągów.
W nowym rozdaniu przewidziano zwiększenie liczby połączeń, w tym przywrócenie połączeń sprzed obecnych, związanych m.in. z epidemią, ograniczeń. Ma to prowadzić do likwidacji zjawiska wykluczenia komunikacyjnego i białych plam na regionalnej mapie publicznego transportu pasażerskiego.
Nad przygotowaniem przetargu, który wyłoni operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich obsługujących linie w regionie od 12 grudnia 2021 r. do 14 grudnia 2030 r., czuwa specjalny zespół powołany przez marszałka województwa. W jego skład wchodzą m.in. radni województwa wszystkich opcji politycznych.