Kryzys zatrzymuje elektryczną rozbudowę pętli w Bielsku-Białej
Rozbudowa pętli autobusowych w Bielsku-Białej oddala się.
Bielski Miejski Zarząd Dróg unieważnił przetarg, którego przedmiotem było wykonanie koncepcji projektowej dla zadania „Rozbudowa wskazanych pętli autobusowych w Bielsku-Białej, na potrzeby realizacji zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych”.
CO POSZŁO NIE TAK?
Przyczyną unieważnienia była istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć.
W uzasadnieniu powyższego zamawiający wskazał, że „przedmiotowe postępowanie przetargowe zostało wszczęte w okresie, w którym gwałtownie rozprzestrzeniała się epidemia związana z występowaniem wirusa SARS COV-2. Podjęte przez władze centralne działania w sposób istotny wpłynęły na uszczuplenie dochodów Miasta Bielsko-Biała. Zaistniała sytuacja wymusiła wprowadzenie ograniczeń w wydatkach majątkowych i bieżących Zamawiającego (…)”.
CO MIAŁO POWSTAĆ?
Przedmiot zamówienia obejmował wykonanie koncepcji projektowej rozbudowy wybranych pętli autobusowych w Bielsku-Białej. Koncepcja miała obejmować następujące pętle autobusowe: Osiedle Beskidzkie, Osiedle Polskich Skrzydeł, Osiedle Karpackie, Osiedle Langiewicza, Warszawska Dworzec, Szyndzielnia, Lipnik Granica, Wapienica Strażacka, Cygański Las, Wapienica Zapora.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Celem opracowania miało być:
- stwierdzenie możliwości rozbudowy wskazanych pętli autobusowych wymagających powiększenia,
- sprawdzenie możliwości lokalizacji stacji ładowania zgodnie z wytycznymi MZK oraz zaproponowanie lokalizacji stacji ładowania na pozostałych pętlach autobusowych w sposób zapewniający bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami korzystanie z tych urządzeń,
- przeprowadzenie wywiadu branżowego, celem zidentyfikowania możliwych, kolidujących, koniecznych przebudów sieci uzbrojenia terenu w kontekście zmian istniejącej infrastruktury i zagospodarowania terenu w związku z koniecznością lokalizacji stacji ładowania i ich zasilenia,
- analiza własnościowa wraz z uwzględnieniem zapisów MPZP, oszacowanie kosztów realizacji inwestycji