Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Krakowskie autobusy MED wyjechały poza miasto

infobus
13.05.2020 13:00

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zdecydował o rozszerzeniu – zapoczątkowanego przez miasto Kraków – projektu specjalnych linii autobusowych dla pracowników szpitali walczących z koronawirusem.

Nowe kursy dotrą dalszych rejonów aglomeracji krakowskiej.

Trzy dodatkowe linie

Jak podkreślił w środę, 13 maja,  wojewoda, pracownicy szpitali, w tym personel medyczny, mogą mieć trudności z dostaniem się do pracy ze względu na związane z epidemią ograniczenia w publicznym transporcie zbiorowym.

Do tej pory specjalne bezpłatne autobusy dla medyków kursowały po Krakowie.

Zgodnie z decyzją wojewody co najmniej do końca maja dedykowane pojazdy będą także kursować przez siedem dni w tygodniu dwa razy dziennie do wybranych podkrakowskich miejscowości. Są to trasy:

  • Kraków – Wieliczka – Niepołomice – Bochnia;

  • Kraków – Wieliczka – Biskupice – Gdów – Dobczyce;

  • Kraków – Zielonki – Skała – Wolbrom.

Połączenia są realizowane od 4 maja 2020 r. przez 7 dni w tygodniu poprzez dwa kursy dziennie: do i z Krakowa. Dotychczas z poszczególnych połączeń – w zależności od trasy – korzystało od kilku do kilkunastu osób w ramach jednego kursu.

Transport dla medyka w takim kształcie od 4 do 31 maja br. jest realizowany w oparciu o tabor miasta Krakowa i finansowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Tylko dla medyków

„Z autobusów będą mogli korzystać pracownicy szpitali walczących z koronawirusem. W tym trudnym czasie szczególnie liczą się elastyczność, dobra współpraca i praca zespołowa” – zaznaczył Ćwik.

Rozkład jazdy został przekazany krakowskim szpitalom, a pojazdy są odpowiednio oznaczone. Opracowane trasy uzupełniają sieć połączeń, które dotychczas były realizowane przez miasto Kraków. Transport dla medyka jest realizowany w oparciu o tabor miasta Krakowa i finansowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

W przedsięwzięcie zaangażowane są także podmioty tworzące Radę Gospodarczą przy Wojewodzie Małopolskim, w tym spółki skarbu państwa, m.in. Polska Spółka Gazownictwa – Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie, która zadeklarowała udostępnienie swoich samochodów oraz Fundacja PKO Banku Polskiego/ PKO Leasing, która przekazała dwa samochody osobowe na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz po jednym dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wsparcie zaoferowały także Koleje Małopolskie, wdrażając ofertę specjalną biletów miesięcznych za 1 zł dla wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia oraz pomagając w organizacji dezynfekcji karetek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

„Spółki Skarbu Państwa i inne instytucje czy podmioty od początku trwania epidemii solidarnie wspierały szpitale, przekazując im samochody, środki ochrony osobistej czy darowizny finansowe, jak np. PKO BP prawie 3,6 mln dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i po prawie 300 tys. dla siedmiu innych małopolskich szpitali” – wskazał wojewoda małopolskie, dziękując tym podmiotom za zaangażowanie.(PAP)