Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Krakowski Tele-bus pojedzie jeszcze dalej

infobus
30.11.2011 21:19
Od 19 listopada obszar, po którym kursuje krakowski tele-bus, czyli popularny autobus na telefon, został poszerzony o kilka ulic w rejonie Płaszowa i Rybitw. Tele-bus dojeżdża teraz do ul. Gromadzkiej, Kuklińskiego, Płaszowskiej, Sarmackiej i Strycharskiej (Płaszów) oraz do ulicy Śliwiaka i do odcinka ulicy Wrobela – od ul. Śliwiaka do ul. Rącznej (Rybitwy). Na nowym odcinku usługi tele-busa zostały uruchomione nowe przystanki o nazwie: Kuklińskiego, Płaszowska, Strycharska, Śliwiaka dotychczas nie obsługiwane przez tele-busa. –„Z prośbą o poszerzenie obszaru funkcjonowaniu tele-busa zwrócili się do nas m.in. mieszkańcy z rejonu ul. Płaszowskiej. Jest to już kolejny przypadek, kiedy to na wniosek mieszkańców tele-bus zwiększa swój zasięg. Stało się tak już w 2009 oraz 2010 roku”–mówi Adrian Obuchowicz z MPK SA, odpowiedzialny za usługę tele-busa.
Usługa tele-busa cały czas cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Płaszowa, Rybitw i Podwierzbia. Każdego dnia zamawia ją ponad 100 osób. Przypomnijmy. Tele-bus to pierwsza tego typu usługa w kraju. Pasażerom daje ona możliwość zamówienia kursu przez telefon. To pasażer sam ustala godzinę oraz miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży. Warto podkreślić, że w tele-busie obowiązują te same rodzaje biletów, co w regularnej komunikacji zbiorowej, z zachowaniem wszystkich ulg przysługujących poszczególnym grupom pasażerów. W tele-busie zachowują ważność okresowe bilety sieciowe (na wszystkie linie) oraz okresowe bilety wykupione na jedną z następujących linii autobusowych: 108, 123, 125, 127, 158 i 185.
Krakowskiego tele-busy, czyli Jelcze M081MB Vero
Tele-busy w Krakowie zaczęły kursować w lipcu 2007 roku, jako jedno z kilkunastu zadań unijnego programu Caravel Civitas II. Ta polsko – włoska inicjatywa była pionierską w zakresie wprowadzania „giętkich linii”(DRT) w Polsce. Usługa jest także bardzo dobrym przykładem wymiany technologii oraz know-how w zakresie transportu publicznego na międzynarodową skalę. Kluczowymi partnerami współpracy przy wdrażaniu usługi były: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Podstawowe zasady funkcjonowania tele-busa są następujące:
– Zamówienie należy złożyć minimum 30 minut przed planowanym rozpoczęciem podróży
– Zamówienie u dyspozytora tele-busa można składać pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 54 17 17 (gdy dzwonimy z telefonu stacjonarnego) lub pod numerem 012 254 17 17 z telefonów komórkowych (płatne wg stawek operatora).
– Kursy tele-busem są realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 23.00 a w soboty, niedziele i święta od 6.00 do 23.00.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Jelcz M081MB w barwach MPK KrakówJelcz M081MB w barwach MPK Kraków
Krakowskie tele-busowe linie obsługują minibusy Jelcz M081 Vero o obniżonej podłodze na tylnym zwisie, które zostały zakupione przez MPK Kraków po raz pierwszy w czerwcu 2005 roku dla zajezdni i stacji obsługi Wola Duchacka. Zakupiono wówczas 32 takie autobusy do obsługi linii aglomeracyjnych i peryferyjnych. Kolejne autobusy, lecz dla Bieńczyc kupiono we wrześniu 2007 (10 sztuk) i maju 2008 (8 sztuk). Pod względem konstrukcyjnym autobus jest nieco zmodyfikowaną wersją Mercedesa O 815 z nadwoziem Auwarter (od oryginału różni się minimalnie górną częścią nadwozia, słupkami okiennymi oraz ewentualnie przednimi drzwiami). Podobnie jak Mercedes posiada niskopodłogową część w tylnym zwisie. Podwozie jest standardowe dla pojazdów Mercedes Vario. Wszystkie autobusy są wyposażone w silnik o mocy 136 KM, w pieszej i części trzeciej serii jest mechaniczna 5 biegowa skrzynia ZF, w drugiej i części trzeciej serii mechaniczna 6-biegowa skrzynia ZF. Swoją zwrotnością i szerokimi przednimi drzwiami idealnie nadają się do usługi tele-bus.