Kraków wybiera Mercedesa
MPK Kraków rozstrzygnęło przetarg na dostawę 16 sztuk fabrycznie nowych autobusów miejskich. Dostawcą 8 sztuk autobusów klasy maxi oraz 8 sztuk klasy mega została firma EvoBus Polska, która za około 5 miesięcy dostarczy nowe Mercedesy Citaro. W przetargu wzięła udział także firma Solaris Bus &Coach i mimo zaoferowania niższej przegrała z Mercedesem w zakresie punktacji za ocenę techniczną co ostatecznie dało przewagę firmie EvoBus o 4,47 pkt.
Dodajmy tutaj, że nowe nabytki pojawią się w taborze MPK w 2011 r., a rok 2010 będzie pierwszym od wielu lat, kiedy krakowski przewoźnik nie zakupił nowego taboru. A wszystko to za sprawą umowy zawartej pomiędzy ZIKiT Kraków a konsorcjum PTS Kraków oraz PKS Chojnice na obsługę 7 linii miejskich, która zawiesiła w próżni wszelkie decyzje dt. inwestycji we flotę MPK.
Najprawdopodobniej nowe autobusy trafią na zajezdnię Wola Duchacka, gdzie eksploatowane są Jelcze z silnikami Mercedes-Benz oraz przegubowe Mercedesy Citaro G. W chwili obecnej MPK Kraków eksploatuje 23 autobusy marki Mercedes, wszystkie w wersji mega, w tym 22 sztuki modelu O530G Citaro z roczników 2008 i 2009 oraz 1 sztukę modelu O405GN z 1997 roku. Poza nimi na zajezdni Wola Duchacka eksploatowanych jest 50 sztuk Jelczy M081MB na podwoziach Mercedes O814D Vario, 71 sztuk Jelczy M181MB, 65 sztuk Jelczy M121MB, 5 sztuk Jelczy M121M/4 CNG oraz 5 Jelczy M083C.
Nowe autobusy mają posiadać zamontowaną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz osobny agregat dla stanowiska pracy kierowcy. Przegubowe Citaro będą miały po dwa automaty do sprzedaży biletów, a solowe po jednym. Zgodnie z wymogami Zamawiającego nowe autobusy mają posiadać silniki spełniające normę czystości spalin EEV oraz automatyczne skrzynie biegów ZF Ecolife lub równoważne. Dla podwyższenia komfortu jazdy przednie zawieszenie ma być niezależne. Mercedesy Citaro to autobusy wyposażone w całkowicie niską podłogę. W drugich drzwiach zamontowano odchylane platformy umożliwiające wjazd wózków inwalidzkich lub dziecięcych co dodatkowo ułatwia obniżenie prawej strony nadwozia za pomocą układu ECAS.
Oczywiście nie mogło zabraknąć monitoringu całej przestrzeni pasażerskiej z rejestracją obrazu oraz 19-calowe monitory do emisji reklam (dwa w autobusach przegubowych i jeden w autobusach solo).
Wartość całego kontraktu to ponad 19 mln zł brutto.