Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Kraków: Rozbudowa górnej płyty dworca autobusowego

infobus
11.08.2008 19:45

Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie jest ewenementem na światową skalę – nie ma przy nim parkingu dla pasażerów. Problem może rozwiązać rozbudowa górnej płyty postojowej. Mogłyby się na niej zatrzymywać również busy, które poszukują w tym rejonie terenu na duży przystanek. Na tym nie koniec pomysłów. Jest propozycja, aby na Zabłociu powstał dworzec autobusowy bis.- W żadnym mieście nie spotkałem się z czymś takim, jak w Krakowie. Osoby korzystające z dworca powinny mieć możliwość przyjechania przed jego budynek, aby mógł wysiąść pasażer i można było wyładować bagaże – mówi prof. Krzysztof Stypuła z Politechniki Krakowskiej.
W Krakowie nie można podjechać pod główne wejście RDA od strony ul. Bosackiej, ponieważ są tam ustawione znaki zakazu. Uznano, że ulica jest za wąska i dopuszczenie na niej ogólnego ruchu mogłoby doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego. Wjeżdżać mogą tam tylko taksówki. Podjazdu dla pasażerów nie ma również z drugiej strony. Proponuje się płytę postojową nad Dworcem Głównym PKP, ale z niej – często z walizkami – trzeba przejść około 200 metrów.
W RDA zrodził się więc pomysł na rozszerzenie górnej płyty postojowej. Dzięki temu mogliby na niej parkować pasażerowie albo odwożące ich osoby. Mogłoby znaleźć się tam również miejsce dla busów, dla których bardzo trudno w okolicy Dworca Głównego znaleźć lokalizację dla minidworca. Rozszerzona płyta mogłaby również służyć jako miejsce do odstawiania autokarów czekających na kurs np. za kilka godzin albo następnego dnia. Górną płytę RDA można byłoby rozciągnąć w kierunku północnym, a więc w stronę ul. Wita Stwosza. Takie powiększenie przysłoniłoby teren o powierzchni około 30 arów, na którym znajdują się obecnie m.in. stanowiska do odjazdu autobusów MPK.
– To byłoby bardzo dobre rozwiązanie – przyznaje prof. Krzysztof Stypuła. Koszt rozbudowy górnej płyty szacuje się na około 6 mln zł. Skąd RDA mogłoby wziąć na to pieniądze? Rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu. Do tego potrzeba jednak praw do gruntu, który należy obecnie do miasta, ale gmina mogłaby wnieść go do spółki. RDA ma bowiem trzech współudziałowców. Są nimi: województwo małopolskie, gmina Kraków oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Krakowie.
Takiego scenariusza nie wyklucza wiceprezydent Krakowa Wiesław Starowicz. Jego zdaniem trzeba rozważać wszelkie rozwiązania służące poprawie komfortu pasażerów. Marek Dyszy, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych, przyznaje: – Rozbudowa górnej płyty dworca autobusowego, z wydzieleniem miejsc dla busów, byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem.
Na tym nie koniec pomysłów. Jest szansa na to, że na RDA powstanie także przystanek przelotowy dla busów, które – po likwidacji stanowiska pod Pocztą Główną – od początku października będą jeździć na nowych trasach, z przystankami: przy ul. Pawiej, rondzie Mogilskim, ul. Dietla i ul. Starowiślnej. Dzięki dodatkowemu przystankowi przy RDA osoby jadące przykładowo z Wieliczki albo Myślenic mogłyby dojechać busem do dworca autobusowego, a na nim przesiąść się do innego pojazdu, np. autokaru jadącego w dalszą trasę.
Powstała również wizja, aby busy miały dodatkowe miejsce do parkowania na Zabłociu – w sąsiedztwie wiślanego bulwaru przy ul. Zabłocie (naprzeciwko budynków Miraculum). Znajduje się tam obecnie zdegradowany teren. Rada Dzielnicy XIII Podgórze zaproponowała, że może powstać na nim parking typu park*ride (zostaw samochód i przesiądź się na komunikację zbiorową). Mogłyby się tam zatrzymywać autokary turystyczne albo prywatne samochody. Miejsca jest na tyle, że nie brakłoby go również dla przystanku busów. Po remoncie ronda Grzegórzeckiego powstanie dogodny dojazd z Zabłocia do RDA. Parking mógłby być więc również miejscem, gdzie busy albo autobusy odjeżdżające z RDA zatrzymywałyby się na wyzerowanie zegara, tak aby podjeżdżać na RDA przed samym odjazdem. Teraz czekające na swój czas autokary można spotkać m.in. na dzikim parkingu w pobliżu Galerii Krakowskiej.
Z myślą o pasażerach na dworcu autobusowym planuje się również utworzenie komfortowej poczekalni nocnej, wprowadzenie dodatkowych toalet na płycie dolnej oraz zwiększenie na niej powierzchni handlowo-usługowej. Ujednolicone mają zostać także punkty sprzedaży obwarzanków.
W przyszłości bierze się również pod uwagę wprowadzenie na RDA, tak jak na lotniskach, tablicy informującej on-line o aktualnych odjazdach i przyjazdach oraz ewentualnych opóźnieniach. Taką ofertę dla pasażerów można wprowadzić dzięki wykorzystaniu w autobusach systemu GPS, za pomocą którego do centrali byłyby przekazywane informacje dotyczące lokalizacji autokarów i czasu potrzebnego do ich przyjazdu. Na RDA mają być także przeprowadzone ankiety wśród pasażerów, którzy będą mogli w nich wskazać – co trzeba jeszcze poprawić w funkcjonowaniu dworca.