Kraków, Kielce, Lublin, Warszawa i Wrocław dezynfekują autobusy
Część przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Polsce wdrożyło dodatkowe procedury podczas czyszczenia swoich pojazdów. To wirusowa profilaktyka.
-„Poza codziennym sprzątaniem autobusów i trolejbusów dodatkowo dezynfekujemy te miejsca, których najczęściej dotykają pasażerowie: poręcze, kasowniki, biletomaty siedzenia – mówi rzecznik prasowy MPK Lublin, Weronika Opasiak: – Podchodzimy do koronawirusa jak najbardziej poważnie, ale nie chcemy wprowadzać paniki. Nasze działania to działania profilaktyczne, które są podyktowane dużą zachorowalnością na grypę, jak również na wypadek ewentualnego zagrożeniem koronawirusem.”
Dodajmy, że przewoźnik rozdaje także kierowcom żele dezynfekujące do rąk. To profilaktyka na wypadek zakażenia koronawirusem.
Duże miasta
2 marca Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie poinformował, że zobowiązał przewoźników do „zwiększenia nadzoru nad jakością sprzątania pojazdów komunikacji miejskiej, w szczególności do stosowania odpowiednich (atestowanych) detergentów, służących do skutecznego niszczenia bakterii, wirusów i grzybów”.
Podobne kroki podjęto również w stolicach Dolnego Śląska i Małopolski.
-„Wydałem zarządzenie, które nakłada obowiązek na wszystkich pracowników odpowiedzialnych za czystość wewnątrz pojazdów, aby o 50 proc. zwiększyli czas na czyszczenie tych powierzchni, z którymi stykają się pasażerowie czyli poręcze, klamki, kasowniki, przyciski do otwierania i zamykania drzwi – mówi, cytowany przez Gazetę Wrocławską Krzysztof Balawejder, prezes MPK we Wrocławiu.
Władze Krakowa poinformowały, że miasto jest dobrze przygotowane na ewentualne pojawienie się przypadków zachorowań na koronawirusa. Zarząd MPK Kraków wydał m.in. polecanie, aby elementy, których w pojazdach dotykają pasażerowie, takie jak przyciski, uchwyty czy poręcze, były codziennie dezynfekowane.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wczoraj pisaliśmy o specjalnych środkach w MPK Kielce – TUTAJ, gdzie dezynfekcja ma objąć cały tabor komunikacji – około 200 autobusów. Szczególnie intensywnie pracownicy MPK mają czyścić uchwyty, poręcze przy siedzeniach oraz kasowniki.
Skuteczne działanie?
Zdaniem naukowców koronawirusy są wrażliwe na podstawowe środki dezynfekcyjne i wysoką temperaturę, dlatego standardowe procedury stosowane do odkażania są skuteczne.
Naukowcy apelują przy tym, aby nie wpadać w panikę.
„