Kraków: Auta pod ziemię
Około 3 tys. miejsc parkingowych w 4 podziemnych parkingach publicznych ma powstać w centrum Krakowa w ciągu najbliższych kilku lat. Obiekty będą budować ze swoich środków firmy komercyjne na terenach udostępnionych przez miasto, w zamian za kilkudziesięcioletnie koncesje na ich eksploatację.
’O publicznych parkingach podziemnych w Krakowie mówi się od lat, ale teraz program parkingowy nabiera realnych kształtów. Mamy nadzieję w ten sposób zmniejszyć liczbę samochodów parkujących na ulicach i chodnikach naszego miasta’ – poinformował w czwartek dziennikarzy zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel. Według niego, w ciągu najbliższych kilku lat powstaną cztery podziemne parkingi w centrum miasta. Najbardziej zaawansowana jest inwestycja pod terenami rekreacyjnymi placu Na Groblach, nieopodal Zamku Królewskiego na Wawelu. Koncesję na budowę parkingu w tym miejscu w zamian za jego eksploatację przez 70 lat zdobyła hiszpańska firma ASCAN. Prace przygotowawcze do inwestycji, kosztującej 62,7 mln zł, właśnie ruszyły;obiekt ma zostać oddany do użytku w lipcu 2009 r.
Kolejne trzy parkingi będą zlokalizowane przy alei Focha, pomiędzy Muzeum Narodowym i Hotelem Cracovia (dwie kondygnacje i 1 114 miejsc parkingowych), przy alei Mickiewicza, pod terenem przyległym do Akademii Rolniczej (dwie kondygnacje i 960 miejsc parkingowych) oraz Przy Nowym Kleparzu, pod pętlą autobusową (trzy kondygnacje i 264 miejsca). Wszystkie te obiekty posiadają ważne decyzje o warunkach zabudowy. W niedługim czasie miasto zamierza ogłosić przetargi na koncesję uprawniającą do ich zbudowania i eksploatowania przez kilkadziesiąt lat.
Przedstawiciele miasta przyznają, że inwestycje te budzą obawy wśród mieszkańców okolicznych budynków, dlatego poprzedzają je konsultacje społeczne. Po konsultacjach z mieszkańcami zmieniono niektóre elementy projektu obiektu pod placem na Groblach;zorganizowano dla nich wyjazd studyjny do Budapesztu, gdzie hiszpańska firma eksploatuje podobne parkingi.
Jak zaznaczył Trzmiel, budowa podziemnych parkingów jest szczególnie ważna w obliczu rosnącej popularności turystycznej Krakowa – w tym roku miasto spodziewa się około 9 mln gości – oraz przygotowań do finałów mistrzostw europy w piłce nożnej EURO 2012. Trzy z czterech parkingów mają powstać w okolicach stadionu Wisły Kraków, gdzie mogą być rozgrywane mecze eliminacyjne.
Zastępca prezydenta przyznał, że aby zapełnić miejsca w podziemnych parkingach, miasto prawdopodobnie wprowadzi zakazy parkowania na ulicach do nich przyległych. Na razie nie ujawniono proponowanych cen za parkowanie, ale mają one być konkurencyjne w porównaniu z obiektami naziemnymi.