Koszalin i Zielona Góra mają stacje tankowania LCNG. Pierwsze od PGNiG
W listopadzie PGNiG OD uruchomiło dwie stacje tankowania LNG i CNG (LCNG) w Koszalinie i Zielonej Górze.
-"To pierwsze takie stacje w Polsce - poinformowała spółka. Dodała, że planuje uruchomienie kolejnych czterech stacji CNG i jeszcze w tym roku będzie obsługiwała 40 stacji tankowania paliw gazowych w Polsce.
Dla SCT
PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) poinformowało, że uruchomiło dwie stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze.
-"Obie umożliwiają tankowanie zarówno skroplonego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG). "Planowane jest uruchomienie kolejnych 4 stacji CNG, co oznacza, że jeszcze w tym roku będzie obsługiwanych będzie łącznie 40 stacji tankowania paliw gazowych w Polsce" - podała spółka w komunikacie.
"Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych niewątpliwie dała bardzo silny impuls do popularyzacji paliw gazowych w Polsce. Warto również zwrócić uwagę, że w myśl ustawy pojazdy na CNG mogą poruszać się po tzw. Strefach Czystego Transportu, które mają być wdrażane w polskich miastach" - podkreślił wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło, odpowiedzialny za rozwój rynku CNG i LNG.
Jego zdaniem promocja gazomobilności wraz z rozwojem sieci stacji pozytywnie wpłynie na liczbę pojazdów napędzanych ekologicznym gazem ziemnym na polskich drogach.
"Gaz ziemny, ze względu na swoje walory ekologiczne, odgrywa istotną rolę w transporcie publicznym – również w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa. Aby liczba pojazdów gazowych rosła, niezbędny jest jednak konsekwentny rozwój sieci stacji tankowania paliw gazowych" – podkreślił prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
36 stacji w Polsce
PGNiG OD wskazało, że ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązała Polską Spółkę Gazownictwa jako operatora systemu dystrybucyjnego do wybudowania 23 nowych stacji tankowania CNG w całej Polsce. Dodano, że stacje są udostępniane spółce PGNiG Obrót Detaliczny, która odpowiada za ich obsługę.
W 2022 roku sieć PGNiG Obrót Detaliczny liczyła 17 ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Obecnie na terenie Polski dostępnych jest już 36 takich obiektów, w tym stacje w Koszalinie i Zielonej Górze. 4 kolejne stacje powstaną do końca 2023 r. w Białymstoku, Płocku, Szczecinie i Gdyni.
PGNiG OD zwróciło uwagę, że w Polsce ze sprężonego gazu ziemnego (CNG) korzystają między innymi firmy kurierskie, pojazdy komunalne, takie jak śmieciarki oraz przede wszystkim nowoczesne i ekologiczne autobusy gazowe. "Tego typu pojazdy emitują znacznie mniej spalin i hałasu, dlatego przewoźnicy chętnie wykorzystują flotę zasilaną gazem ziemnym w centrach miast" - oceniła spółka.
Dodała też, że obecnie z paliwa CNG i LNG korzysta ponad 800 autobusów w 16 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Rzeszowie czy Gdyni. Z kolei skroplony gaz ziemny (LNG) znajduje zastosowanie w logistyce i transporcie ciężkim.
PGNiG Obrót Detaliczny to spółka wchodząca w skład Grupy Orlen. Zajmuje się sprzedaży gazu ziemnego w Polsce. Z jej usług korzysta około 7 milionów klientów indywidualnych, a także małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. (PAP)