Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Kortrijk 2009 – MAN i Neoplan z normą EEV

infobus
17.11.2009 15:06
Grupa MAN Nutzfahrzeuge zaprezentowała na tegorocznych europejskich targach przemysłu autobusowego Busworld w Kortrijk dość skromną (jak na swoje możliwości) gamę autobusów miejskich, międzymiastowych i turystycznych. Dodatkowo zabrakło wśród nich autobusu hybrydowego MAN Lion`s Hybrid, który swoją światową premierę miał w czerwcu na Kongresie UITP we Wiedniu. Na belgijskim stanowisku MAN mogliśmy natomiast zobaczyć: MAN Lion’s City LE Ü290 KM, MAN Lion’s Regio C 360 KM oraz MAN Lion’s Coach L 440 KM. Marka NEOPLAN reprezentowana była przez Starliner L i Cityliner C w wersji Individual. Poza tym w Kortrijk do jazd próbnych dostępny był Cityliner C 480 KM i MAN LIon`s Coach z TipMatic.
man_lionl_city_le_1_760man_lionl_regio_760man_lionl_coach_760neoplan_starliner_l_760
EEV dla wszystkich autobusów
Najważniejszym punktem stoiska MAN w Kortrijk były silniki do autobusów, które za pomocą technologii MAN PURE DIESEL®spełniają normy EEV. Ich gama sięga od silnika D08 Common Rail do MAN Lion’s City LE o mocy 290 KM aż po D26 CR 505 KM, który jest obecnie najmocniejszym silnikiem do autobusów turystycznych (oferowanym wyłącznie w modelu NEOPLAN Starliner). We wszystkich klasach firma MAN Nutzfahrzeuge spełnia więc wymagania Euro 5 i przechodzi bezpośrednio na jeszcze bardziej wymagającą, nieobowiązkową normę EEV (Enhanced Environmentally friendly Vehicle). Aby spełnić ten ambitny cel z zachowaniem niezawodności i sprawności, zastosowane zostały innowacyjne technologie. Zalicza się do nich na przykład układ recyrkulacji spalin (EGR) z nową regulacją za pośrednictwem sondy lambda oraz niskotemperaturowym chłodzeniem powietrza doładowującego, który został zoptymalizowany w stosunku do Euro 4. Za pomocą systemu wtryskowego Common Rail trzeciej generacji drobno rozpylone paliwo jest wtłaczane do cylindrów pod ciśnieniem sięgającym 1 800 bar. Dzięki dwustopniowemu doładowaniu udało się obniżyć emisję cząstek na tyle, że silniki do autobusów turystycznych D20 LOH i D26 LOH spełniają wymagania normy EEV mając tylko opatentowany system MAN PM-KAT®. Jest to urządzenie bezobsługowe i wykazuje wyjątkowo wysoki stopień oddzielania mikrocząsteczek stałych, przez co nadaje się ono szczególnie do zastosowania w autobusach, które stale jeżdżą np. w centrum miast. Jak już wspomnieliśmy –nowe silniki autobusowe firmy MAN spełniają wymagania obowiązujących i dobrowolnych norm bez stosowania dodatków, a więc bez problemów charakterystycznych dla SCR, takich jak: zmniejszenie przestrzeni konstrukcyjnej i konieczność zakupu płynu AdBlue. Poniżej przedstawiamy pełną gamą pojazdów marki MAN. Poniżej podobne zestawienie dla marki Neoplan.
neoplan_cityliner_c_760d0836loh52_01_4c_760d2066loh_03_4c_760d2066luh_01_4c_760
Na zakończenie silnikowego tematu warto dodać, że MAN w 2009 r. zaprezentował nowy, nadający się do systemu diagnostyki OBD2, silnik MAN E2876 LUH 03 CNG, który od 2010 r. będzie dostępny w autobusach i prawie wszystkich dostępnych podwoziach. Aktualnie wypróbowuje się rozszerzenie kompetencji w dziedzinie napędów na gaz ziemny również na silniki o mocy poniżej 300 KM. Nowy silnik E28 o mocy 310 KM ma wartości emisji wyraźnie poniżej wszystkich wartości granicznych określonych przez dobrowolną normę EEV. To oferta dla przedsiębiorstw miejskiej komunikacji publicznej, które dysponują już infrastrukturą CNG.
Tabela 1. Autobusy miejskie, międzymiastowe oraz autokary marki MAN dzielą się na cztery typoszeregi (LOH = silnik z tyłu, stojący, LUH = silnik z tyłu, leżący): 
Typoszereg
Wersje długościowe/liczba osi
Silniki EEV
MAN Lion’s City
(C, L, G, GL, DD)
12m/2, 13,7m/3, 14,7m/3, 18m/3, 18,75m/3,
MAN D08 LOH 290 KM, MAN D20 LUH 280-360 KM
MAN Lion’s City LE
12m/2
MAN D08 LOH 290 KM
MAN Lion’s Regio (C, L)
12,26m/2, 13m/2, 13,90m/3
MAN D20 LUH 320/360/400* KM, *tylko Euro 5
MAN Lion’s Coach (C, L)
12 m/2, 13,26 m/3, 13,80 m/3
MAN D20 LOH 400 KM, MAN D26 LOH 440/480 KM
d2676loh_eev_agr_760p_man_e2876_luh03_cng2009_760man_tipmaticcoach_2009_760
Nowości Neoplana
Koncepcyjna linia wyposażenia zaprezentowana na IAA 2008 do autobusu „NEOPLAN Individual”została zaprezentowana na targach Kortrijk już w wersji seryjnie produkowanej. W nowatorski kokpit zostały wyposażone dwa szczególnie ekskluzywne modele: Starliner L 505 KM i Cityliner C 480 KM. Oba posiadały także nową, automatyczną skrzynię biegów MAN TipMatic Coach z dwunastoma biegami i komfortowym trybem manewrowania i ruszania z miejsca. Obydwa pojazdy posiadały dwukolorowe skórzane kierownice wysokiej jakości, schowek nad toaletą, drążki dla pasażerów wykonane ze stali szlachetnej i ekskluzywne aplikacje na desce rozdzielczej oraz w innych eksponowanych miejscach autobusu. Po raz pierwszy zaoferowano siedzenia wykonane częściowo ze skóry z wszytym metalowym logo NEOPLAN. Starliner L z wyposażeniem w wersji 5-gwiazdkowej i ekskluzywnymi siedzeniami rozmieszczonymi po 3 w jednym rzędzie dla 32 osób oferuje pełną kuchenkę ze stali szlachetnej za drzwiami 2 oraz podłogę z dębowego parkietu. Oba pojazdy luksusowej klasy spełniają wymagania najbardziej wymagających norm: Na pokładzie znajduje się radar cofania ACC, asystent toru jazdy LGS, program stabilizacji ESP, system bezpieczeństwa CDS, reflektory oświetlające zakręty zintegrowane z reflektorami głównymi, instalacja sygnalizacji i gaszenia pożarów oraz szeroki program bezpieczeństwa
neoplan__nowy_kokpit_kierowcy_4_760neoplan__nowy_kokpit_kierowcy_760neoplan__nowy_kokpit_kierowcy_1_760neoplan__nowy_kokpit_kierowcy_2_760
I kolejna nowość –zmodernizowane w autobusach Neoplana stanowisko pracy kierowcy. Teraz jeszcze bardziej udoskonalone pod względem ergonomii, funkcjonalności i walorów wizualnych. Ważne elementy funkcjonalne, np. cyfrowy tachograf (DTCO) oraz elementy do sterowania klimatyzacją zostały przesunięte do góry w bezpośrednie pole widzenia i zasięgu kierowcy. Po raz pierwszy w autobusie turystycznym zastosowano w pełni zintegrowane centrum multimedialne MAN TopLine z kolorowym monitorem TFT 6,5 cali, radiem, CD i funkcjami nawigacji. Również to ładne, inteligentne urządzenie zostało zamontowane u góry na desce rozdzielczej.

neoplan__nowy_kokpit_kierowcy_3_760

Sercem tego nowego stanowiska dla kierowcy jest nowy, 32-bitowy centralny komputer pokładowy DualCore, który posiada zintegrowane funkcje diagnostyczne MAN Service i MANCats II i umożliwia dynamiczne wyświetlanie terminów serwisowania. Czasy reakcji nowych przełączników wychylnych i klawiszowych na tablicy rozdzielczej ze zintegrowanymi trójkolorowymi paskami stanu, które są zamontowane w blokach, zostały skrócone o współczynnik równy 10. Te grupy przełączników są połączone w sieć LIN i jest to pierwsze takie zastosowanie w autobusach MAN Kolejną zaletą tej nowej architektury komputerowej jest stałe przypisanie komunikatów o stanie do odpowiednich cyfrowych schematów, które teraz można łatwo sprawdzać w trybie serwisowym. Z udoskonaleniami technicznymi wiąże się również poprawa walorów wizualnych. Zastosowane zostały nowe, okrągłe przyrządy z chromowanymi aplikacjami, które wyjątkowo łatwo odczytać. Seryjne wyposażenie stanowiska kierowcy obejmuje również oprzyrządowanie klasy highline, które oprócz wielu cennych informacji o stanie pracy pojazdu wskazuje również chwilowe i średnie zużycie paliwa – jest to ważny przyczynek do programu „Efektywność transportu powered by MAN”. Monochromatyczna koncepcja wskaźników jest wyraźnym odniesieniem do zasady „mniej znaczy więcej”i bardzo akcentuje wagę przejrzystości i jednoznaczności. Aktywne są zawsze tylko te wskaźniki, które są rzeczywiście potrzebne, aby kierowca nie był rozpraszany efektownymi, ale niebezpiecznymi efektami świetlnymi na desce rozdzielczej. Warto dodać, że autobusowi piloci także skorzystają z nowego kokpitu – teraz na swoim stanowisku mają wyłączniki do obsługi kuchni oraz ręcznego sterowania nagrzewnicy. Poza tym udoskonalona ochrona podnapięciowa w pokładowym systemie elektronicznym zapewnie lepszą możliwość pracy przy wyłączonym silniku.

wyposaenie_spod_znaku_neoplan_individual_3_760wyposaenie_spod_znaku_neoplan_individual_2_760wyposaenie_spod_znaku_neoplan_individual_760wyposaenie_spod_znaku_neoplan_individual_1_760
Nową kolekcję wyposażenia do modeli MAN i Neoplan na rok 2010 można zobaczyć przez Internet w nowym programie BusDesigner i skonfigurować autobus samodzielnie lub razem z doradcą handlowym. Zaletą tego nowego konfiguratora jest fotorealistyczna prezentacja wybranego designu i materiałów, która wywołuje bardzo rzeczywiste wrażenie, jakby obserwator przebywał w środku autobusu i oglądał wybrane przez siebie wyposażenie. Indywidualna konfiguracja może być zapisywana, drukowana lub przesyłana drogą elektroniczną do doradcy handlowego MAN lub NEOPLAN do dalszego wykorzystania podczas realizacji zamówienia.
Tabela 2. Program produkcji autokarów NEOPLAN wygląda aktualnie następująco:
Typoszereg
Wersje długościowe/liczba osi
Silniki EEV
NEOPLAN Starliner/L
12,99 m/3, 13,99 m/3
MAN D26 LOH 480*/505 KM * tylko Euro 4
NEOPLAN Cityliner/C/L
12,24m/2, 12,99m/3, 13,99m/3
MAN D20 LOH 400 KM, MAN D26 LOH 440/480 KM
NEOPLAN Tourliner/C/L
12 m/2, 13,26 m/3, 13,80 m/3
MAN D20 LOH 400 KM, MAN D26 LOH 440/480 KM
NEOPLAN Skyliner (C, L)
12,44 m/3, 13,79 m/3
MAN D26 LOH 480 KM (tylko Euro 4!)
bustopservice_1_760bustopservice_2_760
Nowa usługa BusTopService
Jak zauważa niemiecki producent -„również autobusy klasy Premium marki MAN i NEOPLAN muszą od czasu do czasu wstąpić do stacji obsługi”. W celu sprawniejszej ich obsługi, na targach w Kortrijk MAN uruchomił program ekspresowej naprawy autobusów pod nazwą: 'BusTopService’. Początkowo ta usługa będzie dostępna tylko w sześciu krajach: w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Portugali, Francji i Wielkiej Brytani i to tylko w wybranych oddziałach. W przyszłym roku program będzie sukcesywnie rozszerzany na inne europejskie kraje. Stacje obsługi będą rozbudowane do centrów kompetencyjnych klasy Premium, w których klient będzie mógł uzyskać szybko kompleksową obsługę. Oczywiście prace przy układzie napędowym autobusów mogą wykonywać wszystkie z około 1 500 europejskich stacji obsługi MAN. Ponad 500 z nich jest w stanie wykonywać większe naprawy najpopularniejszych modeli autobusów. Ten zakres zostanie teraz poszerzony dzięki wprowadzeniu nowego programu – najpierw w 47 stacjach obsługi, które zapewniają bogatą ofertę serwisową dla wszystkich modeli i roczników autobusów MAN i NEOPLAN. Fundamentem tych wybranych zakładów są pracownicy o wysokich kwalifikacjach, którzy dzięki specjalnym szkoleniom stale je podnoszą. Każdy zakład z szyldem 'BusTopService’ zatrudnia co najmniej dwóch specjalistów zajmujących się autobusami, którzy ukończyli dodatkową, dwuletnią szkołę. Poza tym stacje obsługi posiadają szeroki asortyment narzędzi i nowoczesnych środków diagnostycznych oraz są dobrze zaopatrzone w części zamienne. Uzupełnieniem programu są naprawy na oddzielnych pasach dla autobusów.
logo_bustopservice_760