Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

`Konieczność zmian w zielonogórskiej komunikacji miejskiej` – odpowiedź

infobus
31.10.2004 10:46

Z dużym zdumieniem i niekłamaną ciekawością przeczytałam artykuł Pana Adama Fularza pt. „Konieczność zmian w zielonogórskiej komunikacji miejskiej” umieszczony na internetowej stronie autobusowego serwisu informacyjnego „InfoBus”. Nie chcę wdawać się w głęboką polemikę, ale pragnę odpowiedzieć na tendencyjne, mające przedstawić w złym świetle Samorząd Zielonogórski i Komunikację Miejską pytania:

1. Pytanie: „Dlaczego w Zielonej Górze tak mało pasażerów porusza się komunikacją miejską, a ich liczba wciąż spada?”

Odpowiedzią na tak postawione pytanie jest wzrost liczby osób poruszających się samochodem osobowym i duże bezrobocie. Staramy się walczyć o powstrzymanie spadku ilości przewożonych osób i w bieżącym roku po raz pierwszy od paru lat ta niebezpieczna tendencja została powstrzymana i obserwujemy nieznaczny wzrost liczby przewożonych osób.

2. Pytanie: „Z jakiego powodu autobusy miejskie w tym mieście kursują tak nieregularnie i w dodatku tak rzadko?”

Jeżeli fakt, że w dni robocze autobusy przejeżdżają 15 272 km realizując 1 648 kursów przez w sumie 888 godzin można uznać za rzadkie i nieregularne kursowanie, to my i pasażerowie tak nie uważamy.

Obecnie trwają prace przy przebudowie rozkładów jazdy i zwiększaniu częstotliwości między godziną 8 00 a 13 00 .

3. Pytanie: „Dlaczego zlikwidowano już komunikację nocną? Czy aby naprawdę nie było chętnych?”

Autobusem linii nocnej jeździło bardzo mało osób – w Zielonej Górze jest bardzo wiele taksówek i one w sposób znakomity zabezpieczają w nocy potrzeby przewozowe zielonogórzan.

4. Pytanie: „Z jakiego powodu komunikacja w Zielonej Górze jest tak zaniedbana?”

O tym, że tak nie jest, świadczą:

•  wyniki badań ankietowych: 18% naszych klientów dało nam ocenę bardzo dobrą,
59% dobrą, 19% dostateczną, a 4% ocenę niedostateczną (w tej grupie na pewno jest autor publikacji),

•  przyznanie Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Zielonej Górze w czerwcu br. przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Badań Nad Jakością Certyfikatu „Najwyższa Jakość” za europejski standard i najwyższą jakość usług transportu publicznego,

•  jako jedyni w Polsce mamy wyposażone wszystkie autobusy w automaty biletowe wydające resztę,

•  sukcesywna (w miarę możliwości) wymiana taboru na niskopodłogowy i ekologiczny,

•  itd., itd., … .

Na pewno zmiany są niezbędne, ale ewolucyjne a nie rewolucyjne i nad nimi pracujemy, słuszna krytyka mobilizuje, a niesłuszna boli. Uwagi zawarte w tym artykule są krzywdzące zarówno dla pięknego miasta, jakim jest Zielona Góra, dla Samorządu nim zarządzającego, jak i dla firmy poddanej tak totalnej krytyce. Zapraszamy autora tej publikacji, który specjalizuje się przecież w ekonomice transportu do kontaktu z nami w celu bliższego poznania zagadnień ekonomicznych związanych z komunikacją miejską. Wyrażamy wolę zorganizowania u nas spotkania z udziałem przedstawicieli Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska oraz Komisji Gospodarki i autora publikacji. Na koniec nasuwa się pytanie komu i dlaczego tak bardzo zależy na przedstawieniu w złym świetle miasta i komunikacji miejskiej?

Brabara Langner

Dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze