Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Komunikacyjna rewolucja w Nowym Dworze Mazowieckim

infobus
05.09.2012 19:45
Nowy Dwór Mazowiecki jest niewielkim miastem położonym przy ujściu Narwi do Wisły w odległości około 30 kilometrów od Warszawy. Zajmuje powierzchnię 28 km2, a liczebność jego mieszkańców wynosi blisko 30 tysięcy. Ze względu na specyficzne położenie po dwóch stronach rzeki Narew, w mieście istnieje potrzeba utrzymywania wewnętrznych linii autobusowych, uzupełniających połączenia regionalne. Jak wygląda zatem komunikacja miejska w Nowym Dworze? Choć osadnictwo u ujścia Narwi do Wisły ma ponad tysiącletnią historię, a od XIII wieku można już mówić o mieście Nowy Dwór, to jego największy rozwój nastąpił w XIX wieku, gdy z rozkazu Napoleona Bonaparte rozpoczęto budowę Twierdzy Modlin na prawym brzegu Narwi. Twierdza dziś jest jednym z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu. Wykorzystywano ją wielokrotnie do kręcenia filmów, m. in. grała zamek Horeszków w ekranizacji „Pana Tadeusza”. Oprócz licznych obiektów militarnych na terenie Twierdzy Modlin powstało po wojnie duże osiedle mieszkaniowe, a znajdujące się w północnej części Twierdzy lotnisko wojskowe w ostatnim czasie przebudowano na cywilny Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Modlin jest dzielnicą Nowego Dworu Mazowieckiego od 1961 roku. Do południowej części miasta, w której ulokowane jest centrum, urzędy, stacja kolejowa i dworzec autobusowy, zakłady przemysłowe oraz osiedla mieszkaniowe, dojechać można z Modlina przez most Pancera na rzece Narew, będący często zakorkowanym wąskim gardłem.
Kolej zawitała do Nowego Dworu Mazowieckiego już pod koniec XIX wieku. Aktualnie linia kolejowa numer 9 (Warszawa Wschodnia –Gdańsk Główny) z dwoma przystankami na terenie miasta (Nowy Dwór Mazowiecki i Modlin) zapewnia bardzo wygodne połączenie z Warszawą, a od 2009 roku na stacji Nowy Dwór Mazowiecki zatrzymują się także pociągi spółki PKP InterCity, umożliwiające bezpośredni dojazd do kilku innych miast w kraju. Modernizacja linii kolejowej oraz uruchomienie Portu Lotniczego na Modlinie znacznie poprawiły komfort podróżowania –obecnie wszystkie pociągi Kolei Mazowieckich docierające do Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina to nowoczesne jednostki o nazwie Elf.
Regionalna komunikacja kolejowa jest uzupełniona przez połączenia autobusowe. Główne kierunki linii lokalnych to Warszawa, Zakroczym i Pomiechówek. Większość autobusów dociera do pętli Modlin Twierdza, zapewniając mieszkańcom osiedla wygodne połączenie z najważniejszymi obszarami Nowego Dworu Mazowieckiego oraz z Warszawą. Obsługujące przez lata komunikację publiczną w regionie PKS Nowy Dwór Mazowiecki oprócz relacji podmiejskich utrzymywało miejską linię M z Twierdzy przez centrum do osiedla Młodych położonego w południowej części miasta. Od lat 90. nastąpił gwałtowny rozwój prywatnej komunikacji autobusowej kosztem sieci PKS. Najsilniejszy przewoźnik na trasie z Warszawy do Nowego Dworu Mazowieckiego, firma Translud z Chotomowa, uruchomiła także wewnętrzne połączenia miejskie –dwie okrężne linie o numerach 11 i 12. Po włączeniu PKS Nowy Dwór Mazowiecki w struktury stołecznego PKS Polonus, nastąpiły liczne cięcia kursów. Aktualnie aktywność PKS w rejonie jest nikła, a Polonus wystawił nowodworską bazę na sprzedaż. Wskutek cięć rozkładów jazdy PKS zniknęła także linia miejska M, obsługiwana zwykle przez dwa Autosany H6-20, a we wcześniejszym okresie nawet przez Ikarusy 260. W 2011 roku urząd miasta Nowego Dworu Mazowieckiego zorganizował przetarg na obsługę dwóch miejskich linii okrężnych przeciwbieżnych o numerach 11 i 12, startujących spod budynku Urzędu Miasta i obejmujących swym zasięgiem Twierdzę Modlin, Stary Modlin, Centrum, Osiedle Młodych oraz Okunin. Koszt przejazdu wynosi 1 zł. Przetarg wygrała firma Translud, obsługująca trasy dotychczas na własny rachunek. Do obsługi nowodworskiej komunikacji miejskiej przeznaczyła sprowadzone z Niemiec około 10-letnie MAN-y NM223. Autobusy kursują jedynie w dni robocze z częstotliwością co około 70 minut w godzinach 6-18. Komunikacja cieszy się dość dużą popularnością, składane są wnioski o wydłużenie kursowania w ciągu dnia, uruchomienie kursów w weekendy oraz wprowadzenie kursów nocnych, umożliwiających dotarcie do domów około północy pasażerom późnych pociągów z Warszawy.
 MAN NM223 na linii 12 w pobliżu Urzędu Miejskiego, fot. Mateusz PierógMAN NM223 na linii 11 w pobliżu Urzędu Miejskiego, fot. Mateusz Pieróg
W 2012 roku do Urzędu Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim została wydłużona finansowana przez gminę Wieliszew linia ZTM L-9. Jej główną rolą jest poprawa dojazdu do Nowego Dworu Mazowieckiego mieszkańców przylegających do miasta miejscowości leżących w granicach gminy Wieliszew. Jednak pojawienie się w Nowym Dworze Mazowieckim autobusów sieci ZTM wzbudziło dyskusję na temat włączenia miasta w strefę ZTM oraz utworzenia lokalnych linii dowozowych, z propozycją wydłużenia linii L-9 aż do lotniska w Modlinie. Wymaga to jednak nakładów finansowych ze strony nowodworskiego samorządu.
Uruchomienie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin zaskutkowało modernizacją dworca kolejowego na Modlinie, zwiększeniem ilości połączeń kolejowych z Warszawą oraz uruchomieniem wahadłowego autobusu Kolei Mazowieckich łączącego stację Modlin z terminalem lotniska. Firma Translud utworzyła także linię dowozową numer 10 z lotniska do pętli Modlin-Twierdza. Skomunikowanie modlińskiego portu lotniczego było opisane szerzej w poprzednich wydaniach Infobusa. Mieszkańcy wnioskują jednak o bezpośrednie połączenie samego Nowego Dworu Mazowieckiego z lotniskiem. Z inicjatywą uruchomienia takiej linii wystąpił prywatny przewoźnik mikrobusowy, Andrzej Smoliński, obsługujący połączenia do Smoszewa, Zakroczymia i Wojszczyc. Zarządca lotniska nie wyraził jednak zgody na wpuszczenie kolejnych autobusów na stanowiska przy terminalu.
Mercedes Vario na linii miejskiej numer 10 łączącej terminal lotniska na Modlinie z pętlą Modlin-Twierdza, fot. Mateusz Pieróg
Długo wyczekiwane modlińskie lotnisko, będące szansą na rozwój regionu, ożywiło także temat publicznego transportu w szerszym ujęciu. Od ponad roku istnieje Novikom –Nowodworska Inicjatywa Komunikacyjna, działająca w celu poprawy komunikacji w Nowym Dworze Mazowieckim. Jej współpracownicy propagują rozwój sieci dróg rowerowych, usprawnienie ruchu drogowego, rozwój miejskiej komunikacji autobusowej, a także włączenie miasta do Wspólnego Biletu ZTM. Poza internetowymi dyskusjami, Novikom przeprowadza analizy, uczestniczy w posiedzeniach Rady Miejskiej i składa formalne wnioski. O działalności Novikom można przeczytać na stronie internetowej: http://www.novikom.webd.pl