Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Komunikacja Gminy Kowala.

infobus
30.09.2013 21:07
2 września 2013 ruszyła sieć gminnej komunikacji w Kowali, na którą składają się trzy linie autobusowe z przystankiem końcowym w Kowali.
Gmina Kowala jest gminą wiejską położoną na południe od Radomia z siedzibą we wsi Kowala. Teren jest zamieszkiwany łącznie przez ponad 10 tysięcy osób, zagęszczenie nie jest jednak zbyt duże, dominującą zabudową mieszkalną są domy jednorodzinne na ogół ulokowane wzdłuż kilku głównych ulic: na skraju zachodniej części teren gminy przecina ruchliwa droga krajowa nr 7, bliżej wschodniego krańca gminy przebiega droga wojewódzka nr 744 z Radomia do Starachowic, w osi wschód-zachód przez gminę wiedzie droga wojewódzka nr 733 z Karszówki do Zakrzewa. Do tego w kierunku południowym przez gminę przebiega linia kolejowa nr 8 z przynależnymi terytorialnie do gminy Kowala przystankami Radom Południowy, Rożki i Ruda Wielka, obsługiwanymi przez pociągi osobowe relacji Radom –Skarżysko-Kamienna.
 Autosan A613MN na linii komunikacji publicznej gminy Kowala
Podstawą obsługi komunikacyjnej gminy Kowala były dotychczas dwie linie autobusowe, pierwotnie radomskiej komunikacji podmiejskiej (E z Radomia do Parznic przez Kowalę oraz F z Radomia do Wierzbicy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 744), później operowane przez prywatnych przewoźników Chełmińską i Jarząbka. Dodatkowo na wniosek gminy na jej teren wydłużono linie miejskie 5 i 23, penetrują one jednak wyłącznie miejscowości położone na skraju.
 
W celu poprawy komunikacji w centralnym obszarze gminy, 2 września uruchomiono sieć komunikacji gminnej. Składają się na nią trzy linie autobusowe z przystankiem końcowym w Kowali:
A –Kowala –Rożki –Młodocin Mniejszy;
B –Kowala –Parznice;
C –Kowala –Kosów –Ludwinów –Trablice.
Wszystkie trzy linie są obsługiwane przez oznaczony herbem gminy i tablicami kierunkowymi niskowejściowy autobus Autosan A613MN, który wykonuje w dni robocze na każdej linii po 3 pary kursów rano oraz po południu po parze kursów na liniach B i C oraz dwóch parach kursów na linii A. Autobus będzie kursował także 1 listopada, umożliwiając dojazd do zlokalizowanych na terenie gminy cmentarzy.
Interesująca jest także taryfa obowiązująca w gminnej komunikacji. Bilet jednorazowy kosztuje tylko 1 zł, a do bezpłatnych przejazdów uprawniono dość dużą grupę: emerytów, rencistów, osoby niepełnosprawne z opiekunami, dzieci i młodzież uczącą się, studentów oraz osoby korzystające z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali.
 
Obsługę komunikacji gminy Kowala zlecono przedsiębiorstwu Podradomska Komunikacja Samochodowa (PKS Radom), którego właścicielem razem z innymi okołoradomskimi gminami od 2011 roku jest gmina Kowala. Przejęcie PKS Radom przez Związek Gmin umożliwiło restrukturyzację firmy. W ostatnim czasie pojawiają się nowe lokalne połączenia, do użytku wprowadzono niskopodłogowe autobusy Setra S315NF, przewoźnik z powodzeniem realizuje kursowanie na przejętych od MPK liniach podmiejskich J i L. W dłuższej perspektywie przewidywana jest modernizacja siatki połączeń i pozyskanie dofinansowań unijnych. Jeżeli Związek Gmin zainwestuje w przedsiębiorstwo i usprawni zarządzanie nim, okoliczne gminy mogą nareszcie zyskać pewny, wiarygodny i sprawny system komunikacji regionalnej, możliwy do zintegrowania taryfowego w przyszłości.