Komórkowe rozkłady jazdy

Jak to działa?
Specjalna aplikacja w telefonie komórkowym – Microbus, za pomocą której szczecinianie mogą sprawdzić odjazdy autobusów i tramwajów, została skorelowana z oficjalnym rozkładem jazdy opracowanym przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Program można ściągnąć na każdą będącą obecnie na rynku komórkę ze strony internetowej www.microbus.ssn.pl i zainstalować na telefonie za pomocą oprogramowania dołączonego do telefonu i odpowiedniego kabla (lub połączenia IRDA lub Bluetooth). Ściągnięcie programu za pomocą WAP-u kosztuje ok. 3 złotych – „To koszty, które pobiera operator, ja nic z tego nie mam. Jedynie satysfakcję, że coraz więcej ludzi z tego korzysta. Zresztą opracowując program, korzystałem z narzędzi ogólnie dostępnych, które wykonali informatycy-pasjonaci. Jak mógłbym czerpać zyski z tego, co ktoś zrobił?” – mówi autor projektu Szymon Nieradka. Po ściągnięciu aplikacji na komórkę korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. Microbus przechowuje dane w telefonie, a do ich przeglądania nie potrzeba połączenia z Internetem. Użytkownik programu może zobaczyć, za ile minut odjeżdża autobus czy tramwaj z każdego przystanku. Może również wybrać opcję pokazującą cały rozkład jazdy dla wybranej linii z wybranego miejsca w Szczecinie.
Gdyby nie było Bianki…
Specjalny program pozwalający sprawdzić, o której godzinie odjeżdża z konkretnego przystanku autobus lub tramwaj napisał szef biura informatyki Szczecińskiej Stoczni Nowa – Szymon Nieradka. Przygotowanie kompleksowego programu zajęło mu niespełna miesiąc czasu. Jak mówi – Napisałem go, by ułatwić życie swej dziewczynie, która aby dojechać na zajęcia na Uniwersytecie Szczecińskim musi się przesiąść z jednego autobusu na drugi. Gdyby nie było Bianki nie byłoby tego programu – dodaje Szymon. Kiedyś ukochanej pisało się wiersze czy piosenki, teraz rozkłady jazdy – śmieje się Bianka Nagórska – dziewczyna Szymona. Program bardzo mi pomaga, ale przydaje się również naszym przyjaciołom, głównie studentom.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Podsumowanie
Obecnie mieszkańcy polskich miast mają coraz szerszy dostęp do programów umożliwiających sprawdzanie rozkładów jazdy. Na rynku istnieje coraz więcej tego typu aplikacji, które w zależności od specyfiki układu komunikacyjnego są mniej lub bardziej rozbudowane. Niektóre są bezpłatne, a niektóre dostępne są za niewielką opłatą. Ich podstawową zaletą jest łatwość użytkowania oraz ochrona przed wandalami. Takiego rozkładu jazdy zamieszczonego w komórce nikt nie zedrze ani nie pomaluje sprayem. O popularności programów mówią liczby. Zaledwie po 14 dniach od udostępnienia programu Microbus na stronie internetowej, aplikację ściągnęło ponad tysiąc szczecinian…