Komórkowe rozkłady jazdy

infobus
04.01.2006 15:46

Jak to działa?

Specjalna aplikacja w telefonie komórkowym – Microbus, za pomocą której szczecinianie mogą sprawdzić odjazdy autobusów i tramwajów, została skorelowana z oficjalnym rozkładem jazdy opracowanym przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Program można ściągnąć na każdą będącą obecnie na rynku komórkę ze strony internetowej www.microbus.ssn.pl i zainstalować na telefonie za pomocą oprogramowania dołączonego do telefonu i odpowiedniego kabla (lub połączenia IRDA lub Bluetooth). Ściągnięcie programu za pomocą WAP-u kosztuje ok. 3 złotych – „To koszty, które pobiera operator, ja nic z tego nie mam. Jedynie satysfakcję, że coraz więcej ludzi z tego korzysta. Zresztą opracowując program, korzystałem z narzędzi ogólnie dostępnych, które wykonali informatycy-pasjonaci. Jak mógłbym czerpać zyski z tego, co ktoś zrobił?” – mówi autor projektu Szymon Nieradka. Po ściągnięciu aplikacji na komórkę korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. Microbus przechowuje dane w telefonie, a do ich przeglądania nie potrzeba połączenia z Internetem. Użytkownik programu może zobaczyć, za ile minut odjeżdża autobus czy tramwaj z każdego przystanku. Może również wybrać opcję pokazującą cały rozkład jazdy dla wybranej linii z wybranego miejsca w Szczecinie.

Gdyby nie było Bianki…

Specjalny program pozwalający sprawdzić, o której godzinie odjeżdża z konkretnego przystanku autobus lub tramwaj napisał szef biura informatyki Szczecińskiej Stoczni Nowa – Szymon Nieradka. Przygotowanie kompleksowego programu zajęło mu niespełna miesiąc czasu. Jak mówi – Napisałem go, by ułatwić życie swej dziewczynie, która aby dojechać na zajęcia na Uniwersytecie Szczecińskim musi się przesiąść z jednego autobusu na drugi. Gdyby nie było Bianki nie byłoby tego programu – dodaje Szymon. Kiedyś ukochanej pisało się wiersze czy piosenki, teraz rozkłady jazdy – śmieje się Bianka Nagórska – dziewczyna Szymona. Program bardzo mi pomaga, ale przydaje się również naszym przyjaciołom, głównie studentom.

Podsumowanie
Obecnie mieszkańcy polskich miast mają coraz szerszy dostęp do programów umożliwiających sprawdzanie rozkładów jazdy. Na rynku istnieje coraz więcej tego typu aplikacji, które w zależności od specyfiki układu komunikacyjnego są mniej lub bardziej rozbudowane. Niektóre są bezpłatne, a niektóre dostępne są za niewielką opłatą. Ich podstawową zaletą jest łatwość użytkowania oraz ochrona przed wandalami. Takiego rozkładu jazdy zamieszczonego w komórce nikt nie zedrze ani nie pomaluje sprayem. O popularności programów mówią liczby. Zaledwie po 14 dniach od udostępnienia programu Microbus na stronie internetowej, aplikację ściągnęło ponad tysiąc szczecinian…