Komisarz Danuta Hübner w kujawsko-pomorskiem
Danuta Hübner, Komisarz ds. Polityki Regionalnej, wystąpiła na konferencji “Polityka spójności a rozwój metropolii i miast”gdzie wyjaśniała grupie studentów i wykładowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rolę funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w rozwoju polskich regionów w latach 2007-2013. Podczas wizyty w kujawsko-pomorskiem Komisarz Hübner spotkała się z władzami regionalnymi i lokalnymi oraz z zadowoleniem zauważyła skuteczne zarządzanie bieżącymi programami w regionie, zaznaczając jednak, że jest to zaledwie pierwszy krok w kierunku optymalnego wykorzystania funduszy w kolejnym okresie . Po latach przygotowań znajdujemy się obecnie na końcowym etapie przyjmowania nowych programów. Właśnie teraz nasi partnerzy – polskie władze krajowe i regionalne – muszą rozważnie planować ostateczne przygotowania do okresu programowania 2007-2013. Wszyscy musimy się upewnić, że każdy grosz wydany w ramach nowej polityki spójności to pieniądz dobrze zainwestowany w transformację polskich regionów, w miejsca konkurencyjne, innowacyjne i atrakcyjne, oferujące możliwości inwestycyjne i dobre zatrudnienie – mówiła Komisarz. Powołując się na doświadczenia wykorzystania funduszy strukturalnych w Unii Europejskiej Komisarz Hübner podkreśliła, że znaczne środki finansowe nie wystarczyły do wypracowania zmian koniecznych dla zwiększenia konkurencyjności regionów w globalnej gospodarce. Nacisk na kluczowe elementy zrównoważonego rozwoju i zwiększenie zatrudnienia jest niezbędny. Sukces możliwy jest jedynie poprzez zastosowanie pakietu regulacji zawartych w strategii modernizacji gospodarki europejskiej, znanej jako strategia lizbońska. Komisarz Hübner dodała, że rozwój polskich regionów jest nierozerwalnie związany z rozwojem dużych ośrodków miejskich oraz zauważyła, iż uznanie roli metropolii jest kluczowym aspektem polityki spójności 2007-2013 w Polsce.
Polska w okresie programowym 2004-2006
Polska jest największym beneficjentem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności wśród nowych państw członkowskich Unii. W latach 2004-2006 Polska otrzymała z unijnych funduszy strukturalnych ponad 8,6 mld euro, a z Funduszu Spójności ok. 4,2 mld euro. Suma ta odpowiada ok. 1,8% polskiego PKB w omawianym okresie. Celem ogólnym funduszy jest wspieranie wzrostu i tworzenie miejsc pracy poprzez inwestycje. Poprzez siedem programów operacyjnych funduszy strukturalny dotyczą systemu transportu, w tym transportu miejskiego, rozwoju obszarów wiejskich, edukacji, szkolenia, polityki rynku pracy, ochrony środowiska, ogólnie pojętego środowiska biznesu oraz społeczeństwa informacyjnego w gospodarki w coraz większym stopniu opartej na wiedzy. Funduszu Spójności dotyczy infrastruktury transportowej i środowiskowej.
Polityka spójności 2007-2013
Celem programów podczas kolejnego okresu programowania 2007-2013 będzie intensyfikacja rozwoju oraz zwiększenie konkurencyjności i ilości miejsc pracy. Proponowany budżet na finansowanie tych celów w całej, poszerzonej Unii Europejskiej wynosi w sumie 307,6 mld euro na okres siedmiu lat, co stanowi ok. 1/3 planów budżetowych UE na następny okres. Ze względu na to, że Polska cechuje się najniższym wskaźnikiem zatrudnienia i jednym z najniższych PKB w Unii, oczekuje się, że polskie regiony otrzymają znaczące wsparcie w ramach realizacji celu konwergencji. Faktyczna suma przekazana na rozwój regionów zostanie potwierdzona po oficjalnym zatwierdzeniu rozporządzenia finansowego na okres programowania 2007-2013 oraz po zakończeniu wszystkich przygotowań do nowej polityki spójności. W ciągu kilku najbliższych miesięcy Komisja, organy krajowe i europejskie regiony będą blisko współpracować przy wdrożeniu mechanizmów koniecznych dla rozpoczęcia funkcjonowania polityki spójności od 1 stycznia 2007 r. Każde państwo członkowskie ma za zadanie zakończyć swój krajowy strategiczny program odniesienia (NSRF), wyszczególniając własne priorytety i propozycje polityki spójności na lata 2007-2013.