Kolejny autobus MAN Lion`s Intercity LE w Polsce. We flocie TPBUS Tarnowo Podgórne
Pod koniec marca do floty TPBUS Tarnowo Podgórne dołączył niezwykły autobus. To testowy egzemplarz MAN Lion`s Intercity 13 LE z układem hybrydowym EfficientHybrid.
Pojazd ten wszedł na rynek w 2021 roku, kiedy do seryjnej produkcji w MAN Bus Ankara weszły dwie wersje przeznaczone do obsługi transportu międzymiastowego: Lion’s Intercity LE 12 i właśnie Lion’s Intercity LE 13. Od razu jury konkursu iF International Forum Design uhonorowało ten model prestiżową nagrodą iF Design Award w kategorii „Produkt/Samochody/Pojazdy”.
Low Entry
MAN Lion’s Intercity 13 LE to autobus międzymiastowy z obniżonym wejściem. Podobne modele ma w swojej flocie ma MPK Kraków. Teraz do tego grona dołączyła firma TPBUS Tarnowo Podgórne.
Pojazd ten zamówiony został z myślą o podmiejskich, dłuższych trasach. MAN Lion’s Intercity 13 LE ma długość 13,2 m i dwie pary drzwi. To rozwiązanie sprawia, że w środku jest sporo miejsc siedzących, bo aż 46 (oraz dodatkowe 32 miejsca stojące). Każdy fotel jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby pasażerom na dłuższych aglomeracyjnych trasach bezpiecznie i wygodnie się podróżowało. Autobus jest także dostosowane do podróży osób z ograniczoną mobilnością – gwarantuje to w części niska podłoga (LE), funkcja przyklęku, czyli obniżenia podłogi przez kierowcę oraz specjalna platforma dla osób poruszających się na wózkach.
Podmiejski lew wyposażony jest w klimatyzację, monitoring oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z tablic wyświetlających trasę przejazdu. Pod maską mamy silnik spełniający normę Euro 6. O szczegółach mówi Tadeusz Czajka - wójt Gminy Tarnowo Podgórne:
Dalsze plany
Jak podkreślił Tadeusz Czajka, w ciągu ostatnich 5 lat zakupiono do floty TPBUS Tarnowo Podgórne łącznie dziewięć nowych autobusów oraz osiem używanych z niewielkim przebiegiem
Przed samorządem teraz nowa perspektywa unijna i ambitne plany. Dzięki odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy gmina jest coraz bliżej przetargu na dostawę trzech elektrycznych autobusów przegubowych wraz z infrastrukturą do ładowania w ramach programu III edycji programu „Zielony Transport Publiczny”.
-„Ponadto o środki unijne będziemy aplikować w Urzędzie Marszałkowskim – na zakup 11 autobusów elektrycznych i rozbudowę bazy serwisowej TPBUS. Liczę na jak najszybsze rozpoczęcie procedur przyjmowania wniosków o unijne dofinansowanie!” – podkreślił wójt Czajka.
Przypomnijmy, że ostatni duży zakup nowych autobusów dla TPBUS. Tarnowo Podgórne miał miejsce w 2019 roku, kiedy m.in. zakupiono:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- pierwszy autobus przegubowy Solaris Urbino 18 o pojemności 140 osób;
- cztery autobusy Solaris Urbino 12
- cztery autobusy MAN Lion`s City 12 C
Dzięki unii
Wszystkie zakupione w ramach programu unijnego z 85 % dofinansowaniem. Koszt autobusów z kompletnym wyposażeniem marki Solaris wyniósł 5 871 000 PLN, a MAN – 4 mln 270 tysięcy zł.
Do tego oddano do użytku nową siedzibę firmy TPBUS przy ul. Rokietnickiej 23 w Tarnowie Podgórnym. Inwestycja ta została zrealizowana w ramach projektu ”Utworzenie sieci zintegrowanych węzłów przesiadkowych na terenie Gminy Tarnowo Podgórne wraz z inwestycjami w tabor autobusowy i zaplecze techniczne”, który otrzymał unijne dofinansowanie.
W jego ramach Powstało również pięć węzłów przystankowych wyposażonych w wiaty przystankowe, wiaty rowerowe oraz tablice informujące o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów. Węzły te zlokalizowane są w Ceradzu Kościelnym, Kokoszczynie, Lusowie, Przeźmierowie i Sadach.
-„Pojęliśmy się rozbudowy bazy autobusowej, zakupu taboru autobusowego i budowy węzłów przesiadkowych mając na uwadze polepszenie komfortu podróżowania, a także zwiększenie integracji różnych form transportuoraz poprawę efektywności transportu publicznego na terenie Gminy – podkreślił wówczas wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka.