Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Koalicja na rzecz Przyjaznego Transportu pyta warszawskich radnych o komunikację miejską

infobus
27.06.2006 11:47
W środę (24 maja) o godzinie 13.00 Koalicja na rzecz Przyjaznego Transportu złożyła w biurze Rady Miasta pismo i ankietę z pytaniami, adresowane do wszystkich radnych Rady Miasta st. Warszawy w sprawie sytuacji komunikacji miejskiej w naszym mieście. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej inicjatywie, zwłaszcza że organizacja ta ma już kilka sukcesów w walce o poprawę sytuacji stołecznego transportu pasażerskiego.  
 
Podejmując tę inicjatywę Koalicja na rzecz Przyjaznego Transportu chciałaby się dowiedzieć od radnych co w ciągu obecnej kadencji (od wyborów minęło wszakże już ponad trzy i pół roku) zrobili na rzecz poprawy sytuacji transportowej w Warszawie, jaka jest ich orientacja w sprawach komunikacyjnych i które problemy komunikacyjne naszego miasta uważają za najważniejsze do rozwiązania.  Pisma adresowane do radnych złożone zostały w środę o godzinie 13.00 w Biurze Rady Warszawy w PKiN w pokoju nr 2012 (na 20 piętrze Pałacu Kultury i Nauki).
 
Dlaczego zapytano radnych o komunikację miejską?
 
Od ostatnich wyborów samorządowych minęło już ponad 3 i pół roku. Koalicja chciałaby dowiedzieć się od radnych co w ciągu obecnej kadencji zrobili na rzecz poprawy sytuacji transportowej w Warszawie, jaka jest ich orientacja w sprawach komunikacyjnych i które problemy komunikacyjne naszego miasta uważają za najważniejsze do rozwiązania. Dlatego też przygotowana została listę 10 pytań, o odpowiedź na które poproszeni zostali miejscy rajcy. Pisma (dla każdego radnego przygotowano oddzielny imienny dokument – razem 60 egzemplarzy) z pytaniami złożono nie tylko  w sekretariacie biura Rady m. st. Warszawy (w Pałacu Kultury i Nauki), ale również wysłano radnym drogą mailową. Przedstawiciele Koalicji liczą, że w ciągu miesiąca otrzymają odpowiedzi. Zostaną one opublikujemy w Internecie, żeby mieszkańcy Warszawy mogli przeczytać i sami ocenić pracę radnych. W miarę możliwości postaramy się poinformować o wynikach ankiety także na łamach portalu InfoBus. 
 
Co według Koalicji zrobili radni dla warszawskiej komunikacji miejskiej?
 
Zdaniem Koalicji na rzecz Przyjaznego Transportu w dziedzinie komunikacji miejskiej i ogólnie transportu na terenie Warszawy nie dzieje się od dłuższego czasu zbyt wiele. Sztandarowe pomysły z kampanii wyborczej okazały się tylko pustymi hasłami, za którymi nic się nie kryło. Najbardziej jaskrawe przykłady niezrealizowanych, albo co gorsza źle zrealizowanych planów to m.in.:
 
– SKM – Szybka Kolej Miejska, okazała się Szybką Klapą Miejską, na którą wydano dziesiątki milionów zł. Z powodu złego zaplanowania i nieudolnej realizacji pomysłu, SKM wozi powietrze i generuje straty;
 
– wspólny bilet – który świetnie funkcjonował i sprawdzał się na terenie Warszawy i gmin ościennych. Władze Warszawy z niewiadomych powodów wycofały się ze współpracy z kolejami i zniszczyły idące w dobrym kierunku rozwiązanie. Argument finansowy mnie nie przekonuje, bo w skali miasta dopłaty do wspólnego biletu to były grosze, choćby i w porównaniu do wydatków na SKM;
 
– systemu sterowania ruchem CEZAR – mimo zaawansowanych prac miasto zaniechało wdrażania tego systemu;
 
– nowy tabor dla warszawskiej komunikacji miejskiej – bardzo wymowny przykład – w ciągu ostatnich 4 lat nie dostarczono do Warszawy ani jednego nowego tramwaju!
 
– Most Północny – nadal pozostaje w sferze planów. To prawdziwy Most Niemocy obecnych władz Warszawy;
 
– Parkingi Park&Ride – ich planowanie i budowa postępuje wyjątkowo powoli, a na dodatek ich rozlokowanie nie jest zsynchronizowane z siecią parkingów, które tworzy kolej i władze województwa.
 
Przykładów można mnożyć, ale Koalicji zależy przede wszystkim na tym, żeby tą niemoc obecnych władz Warszawy jakoś przezwyciężyć. Będzie ona przypominać o problemach komunikacyjnych Warszawy i Warszawiaków władzom samorządowym. Będziemy do władz pisach, chodzić, słać maile, będziemy im proponować rozwiązania, przypominać, wytykać błędy i zaniechania. Będziemy ich nękać aż do skutku! –zapowiadają przedstawiciele Koalicji. Miejmy nadzieję, że się uda –dodaje Michał Dąbrowski Koordynator Koalicji na rzecz przyjaznego Transportu.
 
O Koalicji
 
Koalicja powstała, na początku 2004 roku żeby walczyć o przyjazną dla mieszkańców komunikację miejską i transport na terenie Warszawy i całej aglomeracji warszawskiej.
 
Dotychczas Koalicja:
 
– Protestowała przeciwko drastycznej podwyżce cen biletów okresowych na komunikację miejską w Warszawie, którą na początku 2004 roku zaproponowała dyrekcja ZTM. Udało się przekonać radnych i zablokować podwyżkę.
 
– Lobowała na rzecz zintegrowania komunikacji zbiorowej na poziomie aglomeracji warszawskiej w jeden spójny system i przywrócenia wspólnego biletu na komunikację miejską i kolej na terenie Warszawy i gmin ościennych. Niestety obecne rozwiązanie jest dalece niewystarczające i niesatysfakcjonujące, dlatego tą sprawą będzie się zajmować dalej.
 
– Zwracała się do władz o traktowanie priorytetowo komunikacji miejskiej, m.in. poprzez wytyczanie buspasów. Udało się taki buspas wytyczyć na ul. Modlińskiej. Liczy na kolejne.
 
– Do dyrekcji Metra Warszawskiego pisała w sprawie wydłużenia godzin kursowania metra w nocy. Uważa, że przynajmniej w weekendy metro powinno jeździć dłużej. Dzięki akcji wielu środowisk i organizacji udało się wywalczyć kilkanaście dodatkowych minut.
 
– Wspólnie z Centrum Zrównoważonego Transportu uczestniczyła w posiedzeniach komisji Rady Miasta Warszawy i lobowała za zmianami w 'Regulaminie przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie’, tak aby można było przewozić w komunikacji miejskiej rowery. Udało nam się wspólnie przekonać do tego pomysłu radnych. Przy okazji zniesiono opłaty za przewóz bagażu.
Koalicja walczy o…
 
 
1. Przywrócenie wspólnego biletu na komunikację miejską i kolej na obszarze całej aglomeracji warszawskiej i zintegrowania komunikacji zbiorowej na tym terenie w spójny system.
 
2. Priorytet w ruchu dla komunikacji publicznej – wydzielanie z jezdni pasów tylko dla autobusów, albo tramwajów, tworzenie pasów tramwajowo-autobusowych.
 
3. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury kolejowej dla komunikacji miejskiej na terenie miasta.
 
4. Reaktywowanie Warszawskiego Okrągłego Stołu Transportowego jako ciała doradczego i opiniodawczego, przy Prezydencie Miasta.
 
5. Poprawę bezpieczeństwa w warszawskiej komunikacji miejskiej.
 
6. Modernizację i zakup nowego autobusowego i tramwajowego taboru. Od kilku lat nie dostarczono do Warszawy ani jednego nowego tramwaju!
 
7. Realizację przemyślanego i skoordynowanego projektu Park&Ride.
 
8. Budowę spójnego systemu ścieżek i infrastruktury rowerowej.
 
9. Wydłużenie godzin kursowania warszawskiego metra w nocy (na początek np. w weekendy).
 
10. Intensyfikację remontów i modernizacji ulic warszawskich.