Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Klimatyzacja w Warszawie coraz sprawniejsza

infobus
20.07.2011 15:05
Po Warszawie jeździ dziś około 1500 autobusów. Ponad 720 z nich jest wyposażonych w klimatyzację. Obecnie wymogiem koniecznym, stawianym przewoźnikom w przetargach przez stołeczny ZTM jest obowiązek wyposażenia pojazdów w klimatyzację właśnie. Bez tego nie ma nawet co myśleć o wygraniu kontraktu na obsługę komunikacyjną linii w Warszawie. To, że autobusy wyposażone są w klimatyzację nie oznacza wcale, że ona działała. Szczególnie ważne jest to w okresie letnim. Stąd też to właśnie w tym czasie ZTM Warszawa prowadzi wzmożone kontrole działania klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej. Jak informuje ZTM pracownicy nadzoru ruchu tylko w czerwcu przeprowadzili 689 kontroli. W 202 przypadkach stwierdzono, że klimatyzacja jest niesprawna lub nie została włączona. Z każdym miesiącem zmniejsza się liczba uchybień ze strony przewoźników. Dla porównania: w lipcu ubiegłego roku odnotowano 504 nieprawidłowości, w drugiej połowie maja bieżącego roku 350, natomiast w czerwcu 202 przypadki, gdy klimatyzacja była niesprawna lub nie została włączona. Przewoźnicy są zobligowani do niezwłocznego usunięcia nieprawidłowości. Dodatkowo nakładane są na nich kary umowne, a ich wysokość jest uzależniona od czasu kursowania pojazdu z niesprawną klimatyzacją.
Prawie połowa warszawskich autobusów ma klimatyzację (foto: K. Wach)Przegubowy MAN z klimatyzacją w barwach ITS Michalczewski (foto: K. Wach)Solaris Mobilisu z klimatyzacją (foto: K. Wach)Solaris z Mobilisu wyposażony w klimatyzację (foto: K.Wach)Solaris MZA wyposażony w klimatyzację (foto: K. Wach)
Wszyscy przewoźnicy autobusowi –MZA oraz firmy Mobilis, PKS Grodzisk Mazowiecki i ITS Michalczewski zobowiązani są w umowach do utrzymania w pojazdach temperatury w przedziale 18 –25 stopni Celsjusza. Powyżej 25 stopni klimatyzacja powinna włączyć się automatycznie. Kontrole są prowadzone każdego dnia, ze szczególnym nasileniem, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza. Kontrola polega m.in. na elektronicznym pomiarze temperatury wewnątrz pojazdu i sprawdzeniu nawiewu chłodnego powietrza z „kratek”klimatyzacji. Sprawdzanych jest nawet 150 pojazdów dziennie.
Każdy może zgłosić niedziałającą klimatyzację w autobusie kursującym w sieci ZTM. Wystarczy zadzwonić na infolinię (22) 194 84. Wszystkie takie zgłoszenie, trafiające do ZTM, są przesłanką do skontrolowania wskazanego przez pasażera pojazdu. Przypadki, kiedy kierowca odmówił włączenia systemu chłodzenia wnętrza pojazdu są przekazywane właściwemu przewoźnikowi, który powinien wyjaśnić sytuację i w razie potwierdzenia się zarzutów –wyciągnąć konsekwencje wobec swojego pracownika. Jeśli pasażer zgłaszający skargę poda swoje dane personalne i adresowe, przewoźnik ma obowiązek udzielić mu pisemnych wyjaśnień.
Aby klimatyzacja maksymalnie spełniała swoją rolę, kierowcy autobusów wyposażonych w system chłodzenia wnętrza mają obowiązek stosowania przez całą dobę tzw. „ciepłego guzika”. Pasażerowie sami – poprzez naciśnięcie przycisku – otwierają drzwi pojazdu. Gdy na przystanku nie ma oczekujących i nikt z autobusu nie wysiada, drzwi pozostają zamknięte i do środka nie dostaje się gorące powietrze. Aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz, konieczne jest także zamknięcie okien.