Kielce gotowe na czerwoną strefę. 1/3 pojemności autobusów
Od soboty, 10 października, wraz z objęciem Kielc i powiatu kieleckiego czerwoną strefą, w autobusach będzie mogło podróżować jedynie 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
To oznacza poważne ograniczenia w podróżowaniu kieleckimi autobusami.
Informacja o tym, jaka dopuszczalna liczba osób może podróżować w pojeździe ma zostać umieszczona na drzwiach wejściowych do autobusów. W przypadku przekroczenia tej liczby, zgodnie z wytycznymi Biura Ruchu Drogowego Komendanta Głównego Policji, kierowcy autobusów mogą odmówić przewozu kolejnym osobom.
Określona przez ZTM Kielce „czerwona” pojemność autobusów to:
-
pojazdy 18-metrowe (przegubowe): w zależności od autobusu od 39 do 50 osób,
-
pojazd 15-metrowy: 45 osób,
-
pojazdy 12-metrowe: w zależności od autobusu od 27 do 30 osób,
-
pojazdy 10-metrowe: w zależności od autobusu od 25 do 26 osób
Transportowy apel
Z komunikatu Barbary Damian, dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach wynika również, że komunikacja miejska kursować będzie normalnie. Do obsługi połączeń kierowanych jest codziennie blisko 160 autobusów. Niemniej z powodu nałożonych ograniczeń w liczbie pasażerów mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do komunikacji zbiorowej.
-„Aby zminimalizować niedogodności, jakie w związku z wprowadzonymi ograniczeniami mogą spotkać pasażerów, w najbliższych dniach na linie zostaną wysłane wszystkie dostępne pojazdy. Niestety ich liczba jest ograniczona i tylko na wybranych najbardziej obciążonych kursach będziemy w stanie podstawić po dwa autobusy. Dodatkowo na drzwiach wejściowych do autobusów zostanie umieszczona informacja określająca ile osób może podróżować w pojeździe” – czytamy w komunikacie.
Przy okazji tych zmian szefowa ZTM zaapelowała też do mieszkańców:
-„Proszę wszystkich pasażerów, którzy w najbliższych dniach nie mają pilnej potrzeby skorzystania z komunikacji miejskiej, aby ustąpili w autobusach miejsca tym, którzy dojeżdżają do pracy, szkół, przychodni i szpitali. Jeżeli jest to możliwe proszę też wybierać godziny przejazdu poza porannym i popołudniowym szczytem komunikacyjnym, kiedy w autobusach jest znacznie mniej pasażerów.”