Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Keolis Sverige zamawia 158 autobusów Scania

infobus
02.02.2011 10:41
Scania otrzymała od firmy Keolis Sverige olbrzymie zamówienie na dostawę 158. autobusów miejskich zasilanych biopaliwami. Większość z zakontraktowanych pojazdów zostanie wyprodukowanych w polskiej fabryce koncernu w Słupsku. Producent tym samym umocni swoją pozycję jako głównego dostawcy pojazdów dla zrównoważonego transportu miejskiego. Kontrakt dla Keolis składa się zarówno z autobusów miejskich (OmniCity), jak i podmiejskich (OmniLink) i międzymiastowych (OmniLine). Zdecydowanie najwięcej –123 szt. –szwedzki operator zamówił pojazdów miejskich i podmiejskich, które zostaną wykorzystane do obsługi linii na terenie aglomeracji Sztokholmu, co oznacza, że większość pojazdów w ramach tego kontraktu zostanie wyprodukowanych w Polsce. W rejonie stołecznej aglomeracji do firmy Keolis należy największy miejski przewoźnik w Szwecji –Storstockholms Lokaltrafik (SL). –„To zamówienie jest dla nas bardzo ważne i umocni naszą pozycję jako silnego partnera dla przewoźników z branży transportu publicznego –powiedział Ove Forsberg, szef sprzedaży autobusów Scania-Bilar Sverige. –Najnowszy kontrakt traktuję jako podsumowanie naszej długoletniej i dobrej współpracy z Keolis w Szwecji.’
Scania już wcześniej dostarczała dla Keolis autobusy zasilane zarówno bioestrami, jak i etanolem. Dlatego najnowsza dostawa –bazując na obu alternatywnych źródłach zasilania –nie jest żadną nowością. Jak podaje przewoźnik –pojazdy z silnikami zasilanymi przez estry metylowe oleju rzepakowego (ang. RME – Rapeseed Methyl Esters) gwarantują w porównaniu do konwencjonalnych silników diesla zmniejszenie emisji dwutlenku węgla aż o 70 procent. Przy zastosowaniu etanolu ten współczynnik wynosi 64 proc.
Autobusy zasilane etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).Autobusy zasilane etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).Autobusy zasilane etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).Autobusy zasilane etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).
Pierwsze autobusy z najnowszego kontraktu dotrą do taboru Keolis Sverige w kwietniu br., a ostatnie egzemplarze dotrą w lipcu br. Następnie autobusy będą sukcesywnie wprowadzane na linie, co potrwa od czerwca do sierpnia. W efekcie w II połowie 2011 r. Keolis będzie posiadał w Szwecji flotę około 2000 autobusów, z czego ponad 60 procent będzie zasilana poprzez paliwa odnawialne. –„Najnowsze, jak i poprzednie zakupy autobusów Scania są wynikiem naszej ścisłej współpracy z tym producentem –mówi Håkan Bark, dyrektor ds. ochrony środowiska Keolis Sverige. –W efekcie otrzymujemy dobrze rozwinięte i dostosowane do naszych działań pojazdy. To przynosi korzyść obu stronom.’
Podsumowując – Scania ma ponad 20-latnie doświadczenie w produkcji autobusów zasilanych etanolem, co przekłada się na sumę około 800. dostarczonych pojazdów zasilanych tym paliwem. Ponad 700 z nich trafiło do szwedzkich miast, a reszta jest eksploatowana w takich krajach jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Belgia i Norwegia. Największa na świecie flota etanolowych autobusów działa w Sztokholmie, gdzie –zgodnie z przyjętą przez samorząd strategią –do roku 2012 przynajmniej połowa wykorzystywanego taboru pasażerskiego ma być zasilana paliwami odnawialnymi. W zdecydowanej większości (90%) oznacza to zakup pojazdów z silnikami na etanol, który jest najpopularniejszym paliwem odnawialnym na świecie. To wynika z jego stosunkowo niskiej ceny, dostępności, nieskomplikowanej produkcji i dostępu do wypróbowanej oraz przetestowanej technologii.
Tankowanie autobusów zasilanych etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).Tankowanie autobusów zasilanych etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).Tankowanie autobusów zasilanych etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).Tankowanie autobusów zasilanych etanolem Storstockholms Lokaltrafik (SL).