KE: System kontroli osób przekraczających granice Unii
Kraje UE porozumiały się w czwartek w sprawie utworzeniasystemu rejestracji danych obywateli państw trzecich wjeżdżających do UE iopuszczających jej terytorium. System wjazdu/wyjazdu ma m.in. pomóc w walce zterroryzmem i nielegalną imigracją.
Jak wyjaśnia Rada UE, nowy system pozwoli na rejestrowanieinformacji o wjeździe do UE, wyjeździe oraz odmowie zgody na wjazd obywatelompaństw trzecich. Ma to dotyczyć zarówno osób, od których Unia wymaga wiz, jakrównież obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym z Unią. Pozwoli onusprawnić odprawę graniczną i identyfikację osób przekraczających okresdozwolonego pobytu w UE oraz tych, które przestały spełniać warunkiumożliwiające wjazd do Unii.
W systemie, który ma się składać z centralnej bazy danychpodłączonej do interfejsów krajowych, będą także przechowywane informacjedotyczące dokumentów tożsamości tych osób i dokumentów podróży, a także danebiometryczne (odciski czterech palców i obraz twarzy).
Projekt rozporządzenia przewiduje też interoperacyjnośćmiędzy systemem wjazdu/wyjazdu a wizowym systemem informacyjnym (VIS) wobectych obywateli państw trzecich, którzy muszą mieć wizę, by przekroczyć granicezewnętrzne UE.
Dane dotyczące obywateli państw trzecich będą przechowywaneprzez pięć lat i mają być dostępne dla służb granicznych, organów wizowych iorganów w państwach członkowskich uprawnionych do sprawdzania, czy obywatelpaństwa trzeciego spełnia warunki wjazdu lub pobytu.
Dostęp do danych będą mogły uzyskać także wyznaczone organyścigania i Europolu w celu zapobiegania, wykrywania i ścigania przestępstwterrorystycznych lub innych poważnych przestępstw. W swoim stanowisku Rada UEzastrzega, że udostępnianie i przetwarzanie informacji zawartych w systemiewjazdu/wyjazdu powinno być proporcjonalne i niezbędne do wykonywania zadańprzez właściwe organy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Unowocześnienie sposobu przeprowadzania kontroligranicznych pomoże nam zarządzać coraz silniejszym napływem podróżnych. Torównież podstawowe narzędzie umożliwiające lepsze zarządzanie migracją,zwłaszcza przypadkami przekroczenia okresu dozwolonego pobytu, a także poprawęnaszej reakcji na obecne zagrożenie terrorystyczne” – oświadczył ministerspraw wewnętrznych Malty Carmelo Abela, którego kraj przewodniczy obecnie pracomUE.
Ostateczny kształt rozporządzenia zostanie uzgodniony wnegocjacjach między europarlamentem a państwami unijnymi. (PAP)
„