Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

KE pyta Polskę o e-rejestr transportowców

infobus
28.04.2017 09:57

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do funkcjonowania rynkutransportowego w Polsce. Chodzi o brak krajowego rejestru elektronicznegoprzedsiębiorców transportu drogowego i połączenia go z rejestrami innych państwczłonkowskich.

Taki wymóg pojawił się po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.Podobne zastrzeżenia jak do Polski KE ma również do Luksemburga i Portugali. Tetrzy kraje mają teraz 2 miesiące na przedstawienie wyjaśnień.

W trzech wyrokach z 2016 r. Trybunał stwierdził, żepoprzez brak ustanowienia krajowych rejestrów elektronicznych przedsiębiorcówtransportu drogowego i połączenia ich z rejestrami innych państw członkowskichwymienione państwa członkowskie naruszyły prawo Unii (rozporządzenie (WE) nr1071/2009).

Krajowe rejestry elektroniczne przedsiębiorców transportudrogowego to bazy danych, które zawierają pewne informacje (takie jak nazwa,adres i liczba pojazdów) w odniesieniu do wszystkich przedsiębiorstw, któreuzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności komercyjnej wydane przez danepaństwo członkowskie. Prawo UE wymaga, aby krajowe rejestry były ze sobąpołączone, co pozwoli utworzyć europejski rejestr przedsiębiorców transportudrogowego (ERRU).

Taki ogólnounijny rejestr umożliwi lepszą wymianę informacjimiędzy państwami członkowskimi oraz lepsze egzekwowanie obowiązującychprzepisów, w tym dorobku socjalnego UE. Rejestr zagwarantuje, żeprzedsiębiorca, który łamie przepisy za granicą, zostanie zidentyfikowany.Przekłada się to na lepszy i sprawiedliwszy społecznie wewnętrzny rynektransportu.

Do chwili obecnej Luksemburg, Polska i Portugalia nieustanowiły rejestrów krajowych i nie połączyły ich z rejestrami innych państw,a zatem nie wykonały wyroków Trybunału. Komisja wzywa te państwa doniezwłocznego działania i przesyła wezwanie do usunięcia uchybienia na mocyart. 260 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Luksemburskie, polskie i portugalskie władze mają teraz dwamiesiące na powiadomienie Komisji o środkach podjętych w celu wykonaniawyroków. W przypadku niewywiązywania się przez państwa członkowskie z tychzobowiązań Komisja może wnieść sprawę do Trybunału, wskazując wysokość ryczałtulub okresowej kary pieniężnej do zapłacenia przez dane państwo członkowskie.