Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

KE: Ostrzejsze zasady bezpieczeństwa dla pojazdów w UE

infobus
30.07.2012 09:09

Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie przepisów dotyczących kontroli technicznych pojazdów w Unii Europejskiej. Z powodu usterek na europejskich drogach ginie codziennie co najmniej 5 osób. Jak alarmuje Bruksela, awarie techniczne są przyczyną 6 proc. wszystkich kolizji samochodowych, w których w ciągu roku śmierć ponosi około 2 tys. osób, a wiele więcej zostaje rannych.
Główny problem polega na tym, że po drogach porusza się zbyt wiele pojazdów z wadami technicznymi – stwierdza KE.
„Nie chcemy, by potencjalnie niebezpieczne samochody poruszały się po naszych drogach”-mówi unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas.
Zgodnie z wyliczeniami Komisji, liczba wypadków spowodowanych usterkami technicznymi „znacząco”się zwiększa w przypadku samochodów między piątym a szóstym rokiem ich użytkowania.
W przypadku zdarzeń z udziałem motocyklistów usterkami technicznymi spowodowanych jest aż 8 proc. wszystkich wypadków.
Częstsze i lepsze kontrole
Zgodnie z propozycją, ujednolicone miałyby zostać standardy dotyczące badań kontrolnych, a ich jakoś ulec poprawie. Jak mówił unijny komisarz, zwiększona ma być również częstotliwość kontroli pojazdów. Ze względu na niepokojące statystyki dotyczące motocykli, obowiązkowymi badaniami przydatności do ruchu objęte zostaną również skutery i motocykle.
Poprawie jakości badań przydatności pojazdów do ruchu ma także sprzyjać wprowadzenie wspólnych, minimalnych standardów co do usterek, urządzeń i pracy inspektorów. Jeśli państwa uznają to za stosowne, będą mogły zaostrzyć przepisy odnośnie do minimalnych standardów.
Ustanowiony zostanie także obowiązek kontroli elektronicznych systemów bezpieczeństwa.
„Jazda samochodem, czy motocyklem niespełniającym wymagań, to zagrożenie dla kierowcy, a także innych użytkowników dróg. Nie chcemy takich pojazdów na drogach”–zwraca uwagę Kallas.
Nieaktualne przepisy
Obowiązujące obecnie w UE przepisy, które określają minimalne standardy dotyczące kontroli pojazdów pochodzą z 1997 r. i były nowelizowane tylko w niewielkim zakresie. Od tego czasu natomiast samochody, technika i zachowania kierowców uległy zmianom.
Dotychczasowe przepisy nie obejmują kontrolą wielu elementów ważnych dla bezpieczeństwa, takich jak ABS czy elektroniczna kontrola trakcji.
Dla kogo zmiany?
Zmiany zaproponowane przez KE dla wieku państw członkowskich mogą oznaczać zasadnicze zmiany. W Polsce jednak część nowych reguł już obowiązuje. Zmianą miałoby być jedynie wprowadzenie obowiązkowych badań dla skuterów, zaś przepisy dotyczące kontroli samochód i motocykli nie uległyby zmianie.
Propozycja Komisji w niektórych krajach spotkała się z krytyką. W Niemczech pojawiły się głosy, że KE uległa naciskom lobby zajmującego się kontrolą techniczną pojazdów, jednak komisarz Kallas nazwał zarzuty „niezrozumiałymi”