JSW chce promować wodór na COP24
Jednym z przedsięwzięć przygotowanych przez JSW na szczytklimatyczny w Katowicach będzie prezentacja mobilnej stacji wodorowej iudostępnienie uczestnikom szczytu zasilanego wodorem autobusu.
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), w porozumieniu zMinisterstwem Środowiska, została pierwszym oficjalnym partnerem KonferencjiKlimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24). Tegorocznasesja COP24 rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Katowicach.
-„Partnerstwo JSW wspiera polską prezydencję,gwarantując spółce aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i możliwość promocjiproekologicznych zmian w sektorze wydobywczym” – podała jastrzębska spółkawe wtorkowym komunikacie. Prezes JSW Daniel Ozon podkreślił, że wsparciepolskiej prezydencji COP24 jest zaszczytem dla JSW.
Zatankować 800 autobusów
JSW podczas COP24 chce podjąć działania służące wdrożeniutechnologii separacji wodoru z gazu koksowniczego – taki oczyszczony wodór możebyć wykorzystywany w ogniwach wodorowych do ekologicznej i bezemisyjnejprodukcji energii elektrycznej czy ekologicznego transportu publicznego.
Dlatego jednym z przedsięwzięć przygotowanych przez JSW naszczyt klimatyczny w Katowicach będzie prezentacja mobilnej stacji wodorowej iudostępnienie uczestnikom szczytu zasilanego wodorem autobusu marki Ursus.
JSW szacuje, że w przyszłości koksownie spółki będą w stanieprodukować wodór do zasilania 800 takich pojazdów rocznie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Metan w prąd
W trakcie COP 24 JSW zorganizuje panele eksperckie, naktórych przedstawi działania spółki na rzecz środowiska. Zaprezentowane będąrozwiązania gwarantujące redukcję emisji i pozwalające efektywnie wykorzystywaćzasoby ziemi oraz produkty uboczne procesu produkcyjnego. Przedstawicielejastrzębskiej spółki podkreślają, że jest ona liderem w zakresie gospodarczegowykorzystania metanu.
„Ujęcie tego gazu z systemu odmetanowania kopalń ipowietrza wentylacyjnego nie tylko zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpieniazagrożeń metanowych w kopalniach, ale również poprawia efektywność energetycznąoraz wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Obecnie60 proc. przechwyconego gazu zamienia się w energię. Do roku 2030 r. spółkazamierza aż pięciokrotne zwiększyć produkcję energii elektrycznej zmetanu” – zadeklarował wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju ArturDyczko.
„