Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Jeszcze jeden sposób na wirusa: UV-C od Solarisa. W Lublinie

infobus
19.03.2021 18:00

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie testuje nową metodę dezynfekcji pojazdów.

To system dezynfekcji promieniowaniem UV-C.

Lubelskie doświadczenie

Codzienna dezynfekcja pojazdów komunikacji miejskiej, limity pasażerów oraz obowiązek noszenia maseczek przez pasażerów – wszystko po to, by pasażerowie w autobusach i trolejbusach czuli się bezpiecznie.

-"Dokładna dezynfekcja pojazdów to od roku nasza codzienność. Byliśmy pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało specjalne odkażanie, nim jeszcze koronawirus pojawił się w naszym kraju. Po środkach dezynfekujących oraz wysokowydajnych ozonatorach, przyszedł czas na wykorzystanie promieniowania ultrafioletowego - mówi Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin. - Teraz, w trosce o naszych pasażerów, idziemy krok dalej i testujemy nową metodę dezynfekcji pojazdów – to lampy UV-C zamontowane w klimatyzatorach. To skuteczny system ciągłej dezynfekcji powietrza przepływającego przez układy klimatyzacji i dystrybucji powietrza w autobusach i trolejbusach, wykorzystujący promieniowanie UV-C o najszerszym spektrum biobójczym. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu niszczone są wirusy, w tym SARS-CoV-2, oraz bakterie, grzyby i pleśnie.

długości fali

Zasada działania oparta jest na emisji promieniowania UV-C o odpowiednio dobranej długości fali. Powietrze z przestrzeni pasażerskiej jest zasysane, następnie dzięki promieniowaniu UV-C odkażane, po czym wraca do przestrzeni pasażerskiej pojazdu. System wykazuje wysoką skuteczność neutralizacyjną i jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Dzięki specjalnym osłonom nie kieruje promieniowania UV-C do przestrzeni pasażerskiej. Może być więc bezpiecznie eksploatowany podczas realizacji codziennych zadań przewozowych i obecności pasażerów w pojeździe.

Na razie lubelskie MPK rozwiązanie testuje w siedmiu pojazdach, w tym

  • autobusie przegubowym Mercedes-Benz Citaro
  • sześciu trolejbusach marki Solaris.

Systemy montuje firma Solaris Bus & Coach, która w ostatnim czasie m.in. dostarczyła do Lublina najnowszej generacji przegubowe trolejbusy Trollino 18, które zostały zakupione przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Teraz ta współpraca została rozszerzona o walkę z wirusem.

Podsłuchajcie, co o tym teście mówi Weronika Opasiak z MPK Lublin: