Jedne autobusowe targi w Polsce – TRANSEXPO 2005
Autobusowe święto w Kielcach
Targi Kielce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno wystawców, jak i zwiedzających, postawiło poszerzyć formułę targów TRANSEXPO 2005 i stworzyć z nich prawdziwą autobusową wystawę – pierwszą tego typu w Polsce i w Europei Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu w tym roku będąc na kieleckiej imprezie będziemy mogli podziwiać zarówno autobusy miejskiej jak i pojazdy lokalne i międzymiastowe, a także – autokary! Oczywiście, w ten sposób znacznie poszerzy się krąg wystawców komponentów, którzy nie tylko będą oferować produkty związane z komunikacją miejską, ale także przeznaczone dla firm obsługujących linie międzymiastowe i międzynarodowe. Z tych obiecujących informacji wynika, że nareszcie cała branża autobusowa w Polsce będzie mogła spotkać się w jednym miejscu i mamy wielką nadzieje, że dzięki temu rozpocznie się jej integracja i współdziałanie w celu obrony swoich praw i interesów. Jak powiedziała nam Anna Prędota, komisarz targów TRANSEXPO -„To są pierwsze kroki w kierunku realizacji pierwszych, autobusowych targów w Polsce. Próbujemy, staramy się wsłuchiwać w oczekiwania naszych klientów i sprostać ich wymaganiom. Myślę, że potrzeba trochę czasu, aby ta impreza urosła do rangi największej i jedynej imprezy autobusowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.”
Krótka historia integracji.
O potrzebie rozszerzenia targów komunikacji miejskiej mówiło się już od dawna. W zasadzie pierwsze próby w tym kierunku zostały podjęte jeszcze w Łodzi, jednak poza ogólnymi zapewnieniami o takiej potrzebie nic więcej w tym kierunku nie zrobiono. Zabrakło silnego organizatora, który potrafiłby przekonać wszystkie stowarzyszenia branżowe i najważniejszych producentów o konieczności podjęcia tego wyzwania i wprowadzić ten plan w życie. Dodatkową przeciwnością była tutaj dość chimeryczna kondycja rynku i mocne wahania koniunktury. Najważniejsze problemy, które skutecznie blokowały w ostatnim czasie wprowadzenie w życie idei wspólnych autobusów targów, są następujące:
• po pierwsze: w naszym kraju nigdy nie były zorganizowane autobusowe targi dla wszystkich przewoźników i dlatego brakuje trochę tutaj tradycji i możliwości powielenia pewnych rozwiązań, tak jak ma to miejscy przy kolejnych edycjach IAA czy Busworld w Kortrijk;
• po drugie: siłą napędową każdych targów są spotkania odpowiedniego stowarzyszenia skupiającego przewoźników autobusowych – jak pokazuje przykład wystawy w Łodzi czy Tour Salonu, jest to warunek konieczny do rozwoju każdej imprezy targowej. Jak do tej pory żadnych z organizacji branżowych nie wystąpiła z propozycją zorganizowania wspólnie jednej imprezy;
• po trzecie: do tej pory brakowało silnego organizatora, który wziąłby na swoje barki ten spory ciężar stworzenia jednej wystawy i udanie promował imprezę zarówno w różnych środowiskach, jak i poza granicami naszego kraju.
• i po czwarte: potencjał rynku, który do tej pory charakteryzował się dość niestabilną kondycją. Jednak zdaniem wielu obserwatorów poziom produkcji i sprzedaży autobusów w Polsce będzie w przyszłości systematycznie wzrastał, co oznacza z kolei większe możliwości przedsiębiorstw transportowych i producentów w zakresie zakupów i rozwoju nowych technologii. Ponadto coraz częściej przewoźników w Polsce dywersyfikuje swoją działalność przewozową i często oprócz obsługi linii międzymiastowych zajmuje się również komunikacją miejską i na odwrót. Do tej pory było to zjawisko śladowe – obecnie występuje coraz silniej. Ponadto trzeba pamiętać, że wielu przewoźników międzymiastowych wykonuje również okazjonalne przewozy turystyczne lub utrzymuje regularne połączenia międzynarodowe. Wydaje się, że w miarę rozwoju polskich firm transportowych będzie w nich coraz silniejsze dążenie do rozszerza swojej działalności również na nowych polach i na pewno poszerzona formuła targów będzie sprzyjała tym poszukiwaniom.
Jest organizator
Targi Kielce dzięki zorganizowaniu dwóch udanych edycji wystawy komunikacyjnej doskonale poczuły ten segment rynku i drzemiący w nim potencjał – nie tylko na terenie naszego kraju. Firma stale chce się rozwijać i podejmuje nowe wyzwania, szukając nowych klientów i nowych rynków zbytu a swoje usługi. Jednym z nich jest rozszerzenie formuły targów TRANSEXPO, które dzięki temu mogą przyciągnąć do Polski klientów ze Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Estonii, którzy w Kielcach zapoznają się z ofertą polskich i zachodnioeuropejskich producentów. To wielka szansa na rozwój samych targów, ale i naszego przemysłu motoryzacyjnego! Jak powiedziała nam Anna Prędota, komisarz targów TRANSEXPO – „Pomysł wzbogacenia imprezy o autobusy międzymiastowe i turystyczne zrodził się w rozmowach z wystawcami podczas zeszłorocznej edycji targów. Z rozmów z producentami oraz przedstawicielami firm produkujących wyposażenie jasno wynikało, że oczekują oni od nas jako organizatora stworzenia warunków do zaprezentowania pełnej oferty firmy. Dodatkowym argumentem przemawiającym za rozszerzeniem formuły targów są tereny wystawiennicze, jakimi nasz ośrodek dysponuje.” To fakt – możliwości Targów Kielce są rzeczywiście spore, co można było szczególnie łatwo zauważyć podczas pierwszej edycji targów – tuż po przeprowadzce z dość ciasnawej hali Expo w Łodzi. Wystawcy dobrze czują się na tych terenach, a ich wielkość oraz infrastruktura stwarzają im nieograniczone możliwości prezentacji swojej oferty. Oczywiście można byłoby wytknąć tutaj Kielcom dość słabo rozwiniętą bazę noclegową i sieć dróg, ale jest to mankament większości polskich miast i nie bardzo ma sens rozwijanie tego tematu.
Czy PIGTSiS przyjedzie?
Współorganizatorem targów TRANSEXPO 2005 jest Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, która tradycyjnie dzień przed rozpoczęciem się targów zorganizuje konferencję naukowo-techniczną na temat zintegrowanych systemów transportowych. Jak podkreśla Anna Prędota – będzie to jedyne wydarzenie towarzyszące targom TRANSEXPO 2005 na tak dużą skalę. Pozostaje wiec pytanie – jak organizatorzy chcą zachęcić do przyjazdu członków Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych czy Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji? Jak wyjaśnia Anna Prędota: -” W ubiegłym roku nie uczestniczyłam w spotkaniach żadnej innej Izby niż IGKM. Dlatego obecność zarówno członków PSPA czy PIGTSiS na naszych targach była znikoma, aczkolwiek warto podkreślić, że wówczas IGKM zaprosiła do udziału w cyklu seminariów przedstawicieli PIGTSiS i grono specjalistów z tej organizacji było obecne. Mam nadzieję, że moje wystąpienia na listopadowym spotkaniu członków PISTSiS z prezentacją firmy i targów TRANSEXPO oraz uczestnictwo w styczniowym spotkaniu noworocznym Izby będzie pozytywnie odebrane. Po wspólnych ustaleniach z IGKM na ręce prezesa Krzysztofa Gutowskiego skierowaliśmy oficjalne zaproszenie dla zarządu oraz członków PIGTSiS. Zostało ono uroczyście odczytane podczas spotkania w dniu 20 stycznia 2005 r. w Jachrance i złożone na ręce prezesa w obecności prawie 160 członków Izby.”
Mamy nadzieję, że te działania odniosą pozytywny efekt, aczkolwiek postawa wyrażona przez prezesa PIGTSiS, Krzysztofa Gutowskiego, w ostatnim wywiadzie dla InfoBusa raczej wskazuje na umiarkowane zainteresowanie Izby tą sprawą i raczej nie należy spodziewać się tutaj jakichś spektakularnych zachowań. Natomiast niewątpliwie ważne jest to, że członkowie tej organizacji dowiedzieli się o tym nowym projekcie i będą chcieli zapoznać się z najnowszymi trendami w komunikacji publicznej. Dodatkową zachętą dla nich może być konferencja IGKM pod hasłem "Integracja lokalnego i regionalnego transportu zbiorowego – szanse i bariery", gdzie wielu specjalistów będzie wymieniać swoje doświadczenia na tym polu.
A co z PSPA? Zdaniem Anny Prędoty – zaproszenie do PSPA zostało podobnie sformułowane jak do PIGTSiS i wystosowano je również wspólnie z IGKM. -„Czekamy na odpowiednią okazję, żeby w równie oficjalny sposób go przekazać. Ale Stowarzyszenie jest już "wtajemniczone" w rozszerzoną formułę TRANSEXPO 2005 i myślę, że również zaistnieje na tegorocznych targach TRANSEXPO 2005”.
My z naszej strony również apelujemy do wszystkich stowarzyszeń działających w branży autobusowej o wsparcie dla tej rodzącej się jednej autobusowej wystawy w Polsce, która ma realne szanse stać największą imprezą poświęconą komunikacji zbiorowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zmarnujmy tej szansy.
Konkurs!!! TRANSEXPO 2005
Aby dodatkowo urozmaicić formułę targów i przyciągnąć do Kielc nie tylko grupy decydentów komunikacji publicznej i przedsiębiorstw transportowych, Targi szukają cały czas atrakcyjnej formuły, która dodałaby trochę „adrenaliny” temu spotkaniu i tchnęła w nie ducha współzawodnictwa. Do tych poszukiwań przyłącza się również redakcja InfoBusa i ogłaszamy konkurs na projekt testów technicznych, w których uczestniczyłyby zaprezentowane na TRASEXPO autobusy. Zakładając, że mamy do dyspozycji doświadczonych kierowców z MPK Kielce, jak zorganizowalibyście formułę konkursu? Jakim testom powinny zostać poddane pojazdy? Jakie elementy powinny być oceniane? Jak jest Wasza propozycja nazwy konkursu i nagrody?
Wasze propozycje przesyłajcie pocztą elektroniczną na adres: [email protected]. W temacie wiadomości prosimy o wpisanie "Konkurs TRANSEXPO2005". Wśród przesłanych listów wspólnie z firmą Targi Kielce wybierzemy te najbardziej interesujące, a ich autorów nagrodzimy specjalnymi nagrodami. Konkurs potrwa do 15 marca 2005 r